EN

21.09.2020, 16:13 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Grupy warszawskiej” w Nowym Teatrze - w czwartek

Inne aktualności

W stołecznym Nowym Teatrze 24 września odbędzie się premiera przedstawienia „Grupa warszawska” w reżyserii litewskiej artystki Egle Svedkauskaite. Spektakl ukaże, jak zmiany klimatyczne wpływają na życie codzienne ludzi oraz na ich poglądy, wyznawane wartości i samoidentyfikację.

- Spektakl powstaje dzięki warszawskim nastolatkom, które opowiadają o aktywizmie młodych, o dorastaniu w późnym kapitalizmie, o swoich lękach i nadziejach - poinformowała PAP Maria Dutkiewicz z działu komunikacji Nowego Teatru.

Twórcy przedstawienia przypomnieli, że próby do spektaklu rozpoczęli pod koniec lutego 2020 r. "Dyskutowaliśmy o tym, jak zmiany klimatyczne wpływają na nasze życie codzienne w małej skali oraz na nasze poglądy, wyznawane wartości i samoidentyfikację – w większej. Zastanawialiśmy się też nad dystopijnymi scenariuszami dla Ziemi i jej mieszkańców, które mogą spełnić się w najbliższej przyszłości, jeśli już teraz nie podejmiemy działań zapobiegawczych" - napisali realizatorzy spektaklu. Wyjaśnili, że ich pracę przerwała epidemia koronawirusa.

"Wracamy po przerwie, by przypominać sobie i innym, że temat katastrofy klimatycznej nie zniknął, ale jest jeszcze bardziej aktualny niż wcześniej. Wracamy, by głośno krzyczeć, że groźne zmiany, których spodziewaliśmy się w odległej przyszłości, zachodzą już teraz, i że nie możemy pozostać wobec nich obojętni" - podkreślili twórcy na stronie Nowego Teatru.

Wyjaśnili, że "aktywizm młodzieżowy jest w tym kontekście bardzo ważnym ruchem". "Pięcioro nastoletnich aktorek i aktorów Grupy warszawskiej zaprasza widzów do analizy sytuacji młodych mieszkańców Polski. Poruszają tematy dostępu do wiedzy o globalnych procesach na świecie, o zaangażowaniu kraju w te procesy i realnej wartości zdobywanego wykształcenia" - napisano.

Zaznaczono, że spektakl "stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni i wygospodarowanie czasu na walkę z nihilizmem i bezwładnością instytucji".

"Grupa warszawska" będzie pierwszą premierą przedsięwzięcia teatralnego pt. "Sąsiedzi". "Osoby z Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji i Niemiec będą się sobie przyglądać, z uwagą i empatią. Efektami obserwacji podzielimy się w doświadczeniach teatralnych, wierząc, że teatr dociera często w rejony niedostępne dla innych dyskursów" - napisano na stronie Nowego Teatru.

Reżyseria - Egle Svedkauskaite. Dramaturgia - Michał Telega. Za scenografię, kostiumy i wideo odpowiada Hanna Maciąg. Choreografię opracowała Agnieszka Kryst.

Występują: Zuzanna Bojdecka, Stanisław Garapich, Karolina Laskowska, Marianna Wilska i Ignacy Zasadni.

Spektakl dla widzów w wieku 12+.

Premiera "Grupy warszawskiej" - 24 września o godz. 18.30 w Nowym Teatrze. Kolejne przedstawienia - 25-27 września br.

Źródło:

PAP