EN

9.06.2021, 14:50 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Głupionki Jezusowej" w Drugiej Strefie

25 czerwca o godz. 20.00 w Teatrze Druga Strefa odbędzie się premiera spektaklu "Głupionka Jezusowa" w reż. Sylwestera Biragi.

fot. Piotr Leczkowski

"Nie miłość a nienawiść w sercach"

Moralitet – gatunek dramatyczny o tematyce religijnej, ukształtowany w XIV wieku na północy Europy. Moralitety ukazywały dzieje jednostkowego bohatera, wybierającego pomiędzy złem a dobrem, potępieniem a zbawieniem. Bohater moralitetu pozbawiony był wszelkich cech jednostkowych,  narodowych.  Przesłanie miało być uniwersalne, moralitety unikały więc wszelkich  konkretów, zarówno w określeniu miejsca akcji, jak i konstrukcji  bohatera.

Akcja sztuki rozgrywa się w kościele w małym mieście. Bohaterką dramatu jest Maria, zwana Głupionką. Kobieta uchodzi za osobę głupią, być może  upośledzoną umysłową. Głupionka jest pośmiewiskiem małomiasteczkowego  środowiska. Kilka lat temu wyszła za mąż za Józka, który zaraz po  ślubie zginął w wypadku samochodowym. Od tego czasu Głupionka żyje samotnie, na skaju nędzy. Proboszcz Karpik okazjonalnie zatrudnia ją do  sprzątania kościoła. Głupionka twierdzi, że jej wiara się wypaliła i że Bóg ją zbyt mocno doświadczył zabierając jej ukochanego Józka. Pewnego  dnia, kiedy Głupionka sprząta kościół, Jezus wiszący dotychczas  spokojnie nad ołtarzem budzi się i prosi kobietę, żeby pomogła mu zejść z  krzyża...

Prapremiera: listopad 2020 | Premiera 25, 26 czerwca

Czas trwania 95 minut.

Więcej informacji: teatr2strefa.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne