Inne aktualności
- Warszawa. Spotkanie wokół książki „Performanse plastyczne Władysława Hasiora” w IT 25.01.2025 18:35
- Gdańsk. PC Drama w Klubie Żak w poniedziałek 25.01.2025 11:42
- Wrocław. Improwizowane Poniedziałki, czyli niezwykły sposób na rozpoczęcie tygodnia 25.01.2025 11:30
- Teatr TV. „Mianujom mie Hanka” – śląski spektakl na antenie TVP1 25.01.2025 11:16
- Warszawa. Zmarł Marcin Wicha, laureat Nagrody Literackiej „Nike” 25.01.2025 09:49
- Warszawa. Konkurs na dyrektora Teatru Narodowego. Tajne/poufne, czyli co reżyseruje ministra Hanna Wróblewska? 25.01.2025 09:28
- Nowy RAPTULARZ: Zygmunt Krauze. Opera 25.01.2025 08:54
- USA. Koncert gwiazdy Broadwayu uczcił polską prezydencję w UE 25.01.2025 08:48
- Warszawa. Maja Kleczewska nową dyrektorką Teatru Powszechnego 24.01.2025 19:49
- Bydgoszcz. „Madagaskar – musicalowa przygoda” w Teatrze Kameralnym 24.01.2025 16:33
- Poznań. Luty 2025 w Teatrze Wielkim 24.01.2025 16:03
- Wrocław. Premiera płyty z utworami Józefa Elsnera 24.01.2025 15:45
- Warszawa. W lutym premiera „Wiśniowego sadu” w Teatrze Powszechnym 24.01.2025 15:22
- Warszawa. Premiera singla z najnowszej płyty Spanish Night 24.01.2025 15:11
17 września na SWPS odbędzie się inauguracja VI Festiwalu Kwadrofonik. Tegoroczna edycja skupia się na pojęciu czasu - dokonanego, pierwotnego, a przede wszystkim przyszłego.
Preludium Festiwalu stanowiły pokazy „Itaki” Sławomira Wojciechowskiego i Przemysława Klonowskiego. Utwór, oparty na wędrówce Telemacha skupia się na bohaterach w podeszłym wieku i podnosi kwestię przemijania.
W najbliższą sobotę, 17 września o godzinie 16.00 na SWPS odbędzie się premiera reportażu w reżyserii Doroty Migas-Mazur, będącego zapisem pracy nad spektaklem, ale także stanowiącego samodzielną formę artystyczną. W dokumencie występują legendarne polskie aktorki: Emilia Krakowska, Maja Komorowska oraz Barbara Krafftówna.
Film jest efektem współpracy muzyków z Domem Artysty Weterana w Skolimowie i Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Premierze towarzyszyć będzie debata z udziałem naukowców związanych z SWPS: Karola Jachymka – kulturoznawcą i filmoznawcą oraz Justyny Sarnowskiej – socjolog i badaczką tematyki międzypokoleniowej.
Tego samego dnia odbędzie się także odsłonięcie instalacji Joanny Rajkowskiej SORRY, połączone z wykonaniem monumentalnej kompozycji „For Christian Wolff” Mortona Feldmana.
SORRY odnosi się m.in. do kryzysu uchodźczego, teorii postkolonialnych, katastrofy ekologicznej czy wojny w Ukrainie.
Integralną częścią warszawskiej inauguracji stanie się utwór Mortona Feldmana wykonany przez Emilię Karolinę Sitarz (instrumenty klawiszowe) i Ewę Liebchen (flet) który stanie się na kilka godzin swoistym udźwiękowieniem instalacji Rajkowskiej. Fascynacja kompozytora tzw. czasem pierwotnym, doprowadziła do stworzenia wielogodzinnego utworu, niezwykle wymagającego pod względem wykonawczym, jednak w ostatecznym odsłuchaniu - sprawiającego wrażenie kompozycji inspirowanej rytmami natury a nie stworzonymi przez ludzi. Różnica między rozwojem utworu a jego kontynuacją oraz oparcie się na kilku wybranych dźwiękach wpływa na efekt kontemplacji, wręcz ciszy – jak mówił kompozytor "dźwięk musi oddychać, nie może być skrępowany ideą". Utwór zostanie wykonany w Warszawie po raz pierwszy.
27 września w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbędzie się natomiast koncert Zespołu Kwadrofonik w repertuarze Simeona ten Holta. Canto ostinato to jedna z najpopularniejszych kompozycji prezentujących europejski minimalizm XX wieku. Może być wykonywana na dowolnym zestawie instrumentów, za każdym razem uzyskując odmienny efekt kolorystyczny czy emocjonalny. Czas trwania nie jest limitowany – 106 rozpisanych przez twórcę kilkutaktowych sekwencji, zwanych komórkami, można powtarzać nieokreśloną liczbę razy co sprawia, że każde wykonanie jest jedynym i niepowtarzalnym.
Koncert odbędzie się w ramach wystawy Antropocen, nawiązującej do ery człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna (mówi o sile wpływu człowieka) i krytyczna wobec stanu współczesnego świata.
Zamysłem nie jest jednak podtrzymanie poczucia beznadziei, lecz zatrzymanie lub ograniczenie dalszej degradacji naszego wspólnego domu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Szczegóły: Festiwal Kwadrofonik
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa i Programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy.
PROGRAM
17 września
Godzina 16.00, Uniwersytet SWPS, sala 305
„Droga do Itaki” – pokaz filmu w reżyserii Doroty Migas-Mazur
Dyskusja z udziałem Karola Jachymka, Justyny Sarnowskiej i Sławomira Wojciechowskiego
Godzina 18.30, Plac Uniwersytetu SWPS*
Morton Feldman „For Christian Wolff”
Koncert połączony z wernisażem instalacji Joanny Rajkowskiej SORRY
Wykonanie
Ewa Liebchen (flet)
Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe)
Link do rejestracji na wydarzenia w SWPS: https://www.swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/wyklady-i-spotkania/festiwal-nauki/home
27 września
Godzina 19.00
Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK
Simeon Ten Holt „Canto Ostinato”
Kwadrofonik
w składzie:
Magdalena Kordylasińska – Pękala – instrumenty perkusyjne
Piotr Maślanka – instrumenty perkusyjne
Emilia Karolina Sitarz – instrumenty klawiszowe
Bartłomiej Wąsik – instrumenty klawiszowe