EN

15.09.2022, 14:38 Wersja do druku

Warszawa. Premiera filmu „Droga do Itaki” oraz Festiwal Kwadrofonik

Inne aktualności

17 września na SWPS odbędzie się inauguracja VI Festiwalu Kwadrofonik. Tegoroczna edycja skupia się na pojęciu czasu - dokonanego, pierwotnego, a przede wszystkim przyszłego.

Preludium Festiwalu stanowiły pokazy „Itaki” Sławomira Wojciechowskiego i Przemysława Klonowskiego. Utwór, oparty na wędrówce Telemacha skupia się na bohaterach w podeszłym wieku i podnosi kwestię przemijania.

W najbliższą sobotę, 17 września o godzinie 16.00 na SWPS odbędzie się premiera reportażu w reżyserii Doroty Migas-Mazur, będącego zapisem pracy nad spektaklem, ale także stanowiącego samodzielną formę artystyczną. W dokumencie występują legendarne polskie aktorki: Emilia Krakowska, Maja Komorowska oraz Barbara Krafftówna.

Film jest efektem współpracy muzyków z Domem Artysty Weterana w Skolimowie i Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Premierze towarzyszyć będzie debata z udziałem naukowców związanych z SWPS: Karola Jachymka – kulturoznawcą i filmoznawcą oraz Justyny Sarnowskiej – socjolog i badaczką tematyki międzypokoleniowej.

Tego samego dnia odbędzie się także odsłonięcie instalacji Joanny Rajkowskiej SORRY, połączone z wykonaniem monumentalnej kompozycji „For Christian Wolff” Mortona Feldmana.

SORRY odnosi się m.in. do kryzysu uchodźczego, teorii postkolonialnych, katastrofy ekologicznej czy wojny w Ukrainie.

Integralną częścią warszawskiej inauguracji stanie się utwór Mortona Feldmana wykonany przez Emilię Karolinę Sitarz (instrumenty klawiszowe) i Ewę Liebchen (flet) który stanie się na kilka godzin swoistym udźwiękowieniem instalacji Rajkowskiej. Fascynacja kompozytora tzw. czasem pierwotnym, doprowadziła do stworzenia wielogodzinnego utworu, niezwykle wymagającego pod względem wykonawczym, jednak w ostatecznym odsłuchaniu - sprawiającego wrażenie kompozycji inspirowanej rytmami natury a nie stworzonymi przez ludzi. Różnica między rozwojem utworu a jego kontynuacją oraz oparcie się na kilku wybranych dźwiękach wpływa na efekt kontemplacji, wręcz ciszy – jak mówił kompozytor "dźwięk musi oddychać, nie może być skrępowany ideą". Utwór zostanie wykonany w Warszawie po raz pierwszy.

27 września w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK odbędzie się natomiast koncert Zespołu Kwadrofonik w repertuarze Simeona ten Holta. Canto ostinato to jedna z najpopularniejszych kompozycji prezentujących europejski minimalizm XX wieku. Może być wykonywana na dowolnym zestawie instrumentów, za każdym razem uzyskując odmienny efekt kolorystyczny czy emocjonalny. Czas trwania nie jest limitowany – 106 rozpisanych przez twórcę kilkutaktowych sekwencji, zwanych komórkami, można powtarzać nieokreśloną liczbę razy co sprawia, że każde wykonanie jest jedynym i niepowtarzalnym.

Koncert odbędzie się w ramach wystawy Antropocen, nawiązującej do ery człowieka i zmian antropogenicznego pochodzenia, które skutkują katastrofalnym ociepleniem klimatu. Nazwa wystawy niesie w sobie ambiwalencję – jest jednocześnie narcystyczna (mówi o sile wpływu człowieka) i krytyczna wobec stanu współczesnego świata.

Zamysłem nie jest jednak podtrzymanie poczucia beznadziei, lecz zatrzymanie lub ograniczenie dalszej degradacji naszego wspólnego domu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

Szczegóły: Festiwal Kwadrofonik

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa i Programu Aktywni Obywatele- Fundusz Krajowy.

PROGRAM

17 września

Godzina 16.00, Uniwersytet SWPS, sala 305

„Droga do Itaki” – pokaz filmu w reżyserii Doroty Migas-Mazur

Dyskusja z udziałem Karola Jachymka, Justyny Sarnowskiej i Sławomira Wojciechowskiego

Godzina 18.30, Plac Uniwersytetu SWPS*

Morton Feldman „For Christian Wolff”

Koncert połączony z wernisażem instalacji Joanny Rajkowskiej SORRY

Wykonanie

Ewa Liebchen (flet)

Emilia Karolina Sitarz (instrumenty klawiszowe)

Link do rejestracji na wydarzenia w SWPS: https://www.swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/wyklady-i-spotkania/festiwal-nauki/home

27 września

Godzina 19.00

Warszawski Pawilon Architektury ZODIAK

Simeon Ten Holt „Canto Ostinato”

Kwadrofonik

w składzie:

Magdalena Kordylasińska – Pękala – instrumenty perkusyjne

Piotr Maślanka – instrumenty perkusyjne

Emilia Karolina Sitarz – instrumenty klawiszowe

Bartłomiej Wąsik – instrumenty klawiszowe

Źródło:

Materiał nadesłany