EN
06.10.2021, 15:29 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Erazma" i Festiwal Nowa Europa. Inne spojrzenia w Nowym Teatrze

8 października w Nowym Teatrze odbędzie się premiera spektaklu "Erazm" w reż. Anny Smolar. Pierwszą wersję spektaklu - "Erazm / Erasmus" - będzie można obejrzeć na platformie VOD. W ramach Festiwalu Nowa Europa. Inne spojrzenia odbędą się pokazy instalacji "Chaszcze" Agnieszki Brzeżańskiej oraz spektaklu "L’etang / Staw" w reż. Gisèle Vienne.

fot. proj. Full Metal Jacket

6-19 października, VOD

Erazm / Erasmus

Post-operowy portret ojca humanizmu – Erazma z Rotterdamu. 

Pierwsza wersja spektaklu Erazm powstała we współpracy w ramach Europe Ensemble i miała premierę 11 lipca 2019. Spektakl można oglądać na VOD Nowego Teatru do 19 października i jest on przedsmakiem premiery odświeżonej wersji, z nową obsadą zaplanowanej na piątek, 8 października 2021.

Reżyseria: Anna Smolar

Występują: Tenzin Kolsch, Claudia Korneev, Tina Orlandini, Adrian Pezdirc,  Jaśmina Polak, Jan Sobolewski 

Bilety: 15 zł

8 października, 19.00 PREMIERA

9-10 października, 19.00

Erazm

Spektakl konfrontuje postać Erazma ze wspólnotą stypendystów Erasmusa, programu wymiany powstałego na cześć myśliciela, którzy wydają się być ostatnią nadzieją na drodze ratowania Europy przed jej końcem. Czy studenci projektu Erasmus mogą pełnić funkcję misjonarzy europejskiej nadziei, zaprzeczających na każdym kroku tezom o rozpadzie tej pięknej utopii? A może są zbiorowością o zupełnie innych dążeniach? Czy jesteśmy jeszcze w stanie słuchać Erazma? 

Reżyseria: Anna Smolar

Występują: Bartosz Bielenia, Małgorzata Gorol, Magdalena Popławska, Maciej Pesta, Jaśmina Polak, Jan Sobolewski 

Bilety: 50/35 PLN

Więcej o premierze: nowyteatr.org

14-15 października, 18.40 FESTIWAL NOWA EUROPA. INNE SPOJRZENIA

Chaszcze

Agnieszka Brzeżańska

Mój zapach jest zapachem kobiety

Instalacja Agnieszki Brzeżańskiej w ramach cyklu wystaw Mój zapach jest zapachem kobiety kuratorowanego przez Michała Grzegorzka. „Jesteśmy wodą”, przypomina nam artystka, i zaprasza do głębokiego zaciągnięcia się przygotowaną przez nią zapachową miksturą.

Foyer Nowego Teatru, wstęp wolny

14-15 października, 18.40 FESTIWAL NOWA EUROPA. INNE SPOJRZENIA

L’etang / Staw

Gisèle Vienne

Na podstawie sztuki "Staw" Roberta Walsera

Koncepcja, reżyseria, scenografia, dramaturgia: Gisèle Vienne

Muzyka: Stephen F. O’Malley & François J. Bonnet

Występują: Adèle Haenel i Ruth Vega Fernandez

L'Étang / Staw to dramat rodzinny, wyróżniający się na tle twórczości Roberta Walsera (1878-1956): jest to tekst prywatny, który młody pisarz ofiarował swojej siostrze i zarazem jedyny, jaki napisał w szwajcarskim języku niemieckim.

Staw to historia chłopca, który czuje się niekochany przez matkę i w chwili największej rozpaczy udaje, że popełnia samobójstwo, by doświadczyć jej miłości po raz ostatni. O jakich problemach opowiada ta historia? Co rozgrywa się między wierszami i na scenie? Jakie są różne poziomy języka – od narracji po słowa, sformułowane lub nie – które kształtują naszą percepcję, rozumienie i wymianę myśli? Te pytania, które od dawna leżą u podstaw twórczości Gisèle Vienne, urzeczywistniają się w tekście Roberta Walsera i strategii inscenizacyjnej. Adèle Haenel i Ruth Vega Fernandez wcielają się odpowiednio w jedną i dwie postaci, użyczając jednocześnie głosu pozostałym. Kilka poziomów postrzegania realności i czasowości, wewnętrzności i zewnętrzności, współistnieje ze sobą na scenie. Badając modele teatru i rodziny, Staw w sposób szczególny porusza kwestię wspólnej reprezentacji norm społecznych i tego, co widzimy, jednocześnie wstrząsając istotnymi aspektami rzeczywistości.

Spektakl został stworzony ku pamięci wieloletniej współpracowniczki Gisèle Vienne — Kerstin Daley Baradel, zmarłej w lipcu 2019 roku aktorki, z którą, we współpracy z zespołem, tak intymnie rozwijał się niniejszy projekt.

Bilety: 50/35 zł

Źródło:

Materiał nadesłany