W warszawskim Teatrze Lalka z okazji Dnia Dziecka w środę zaprezentowana zostanie premiera przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn” na podstawie legendarnej książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Glińska.
W powieści Astrid Lindgren z 1947 r. dziewczynka o imieniu Lisa opowiada o przygodach swoich i innych dzieci z liczącej trzy zagrody osady Bullerbyn w ciągu trzech kolejnych lat.
Bohaterami opowieści są rodzeństwo Lisa, Lasse i Bosse, siostry Anna i Britta oraz Olle - jedynak do czasu narodzin siostrzyczki. W ich maleńkiej wiosce życie wcale nie jest nudne. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać listy sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.
"Pierwsze wspomnienie Dzieci z Bullerbyn to wieczory spędzane z moją mamą, która zawsze czytała mi do snu, a Dzieci z Bullerbyn były moją ulubioną książką" - powiedziała Hanna Turnau, kreująca w spektaklu postać Britty.
Przyznała, że "marzyła wtedy, żeby mieć tak blisko domu koleżanki", do których mogłaby "pisać listy i wysyłać je przez okno na sznurku". "Najbardziej lubiłam rozdział o sprawunkach i do dzisiaj pamiętam melodię kawałka kiełbasy dobrze obsuszonej w wersji śpiewanej przez moją mamę" - wyjaśniła aktorka.
"Oby tak właśnie mogło wyglądać dzieciństwo: z rodzeństwem i z przyjaciółmi, z psem i z kotem, w stogu siana i w ogrodzie… - wiosną, latem, jesienią i zimą. Przygody bohaterów Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, opowiedziane w rytmie pór roku, są pochwałą codzienności i zwykłego życia, małych-wielkich wyzwań" - czytamy w zapowiedzi spektaklu. Jak wyjaśniono, "przywołują także myśl o odnajdywaniu w sobie dziecka - niezależnie od wieku".
Przedstawienie w Teatrze Lalka przygotowała wielokrotnie nagradzana reżyser Agnieszka Glińska. W 1999 r. otrzymała Paszport "Polityki" w kategorii teatr, a w 2003 r. wręczono jej w Sopocie Grand Prix za reżyserię spektaklu "Czwarta siostra" na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV "Dwa teatry". W 2011 r. uhonorowana została Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a także Nagrodą im. Boya-Żeleńskiego za wybitne osiągnięcia reżyserskie ze szczególnym uwzględnieniem inscenizacji sztuk Antoniego Czechowa na scenach Teatru Współczesnego i Teatru Narodowego.
Od 2017 r. jest wykładowczynią Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. W 2007 r. Glińska przygotowała na scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy spektakl pt. "Pippi Pończoszanka" na podstawie prozy Lindgren.
Autorką przekładu jest Irena Wyszomirska. Adaptacji dokonali Agnieszka Glińska i Janina Stelmaszyk. Reżyseria - Agnieszka Glińska. Scenografię zaprojektowała Monika Nyckowska. Muzyka - Igor Nikiforow. Choreografię opracowała Katarzyna Witek. Za reżyserię światła odpowiadają Kacper Gawron i Maciej Edelman. Animacje: Kolor Kolektyw, Kama Fundichely i Krzysztof Rychta.
Występują: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Olga Ryl-Krystianowska, Jakub Mieszała, Hanna Turnau i Michał Wójtowicz.
Premiera "Dzieci z Bullerbyn" - 1 czerwca o godz. 18 w stołecznym Teatrze Lalka. Kolejne spektakle - 2, 4-5, 7-12 oraz 14-15 czerwca.