EN
19.05.2022, 14:52 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Between” w Teatrze Druga Strefa - w sobotę

W stołecznym Teatrze Druga Strefa w sobotę odbędzie się premiera spektaklu „Between”. Reżyserem i autorem scenariusza na podstawie czterech opowiadań ukraińskich autorów Stasia Wolskiego, Władysława Skripacha, Serhija Striletskiego i Wasyla Władimirskiego jest Ihor Czajka.

fot. mat. teatru

"Scenarzystą i reżyserem Between jest Ihor Czajka, który przygotowywał premierę w Teatrze Młodego Widza w Czernihowie na Międzynarodowy Dzień Teatru. Rosyjska agresja zniweczyła wszystkie jego plany i założenia. Po wybuchu wojny Czajka przyjął zaproszenie Sylwestra Biragi, do wystawienia spektaklu w Polsce, z udziałem aktorów Teatru Druga Strefa" - napisano w informacji przesłanej PAP przez Karola Popiela z warszawskiego teatru.

Jak wyjaśniono, Teatr Druga Strefa "stworzył wydawałoby się niemożliwą przestrzeń do współpracy pomiędzy ukraińskim reżyserem Ihorem Czajką a rosyjską aktorką Walentyną Sizonenko".

"Anioł Stróż budzi Eustachego w środku nocy, aby mu powiedzieć, że rzuca robotę i przestaje go chronić. Już nikt nie będzie strzegł naszego bohatera przed Chorobą i Śmiercią walczącymi o jego duszę i przyszły los" - napisano. "Dla Eustachego nadeszła pora, aby uwierzyć w dobre i złe Anioły, które mają większy wpływ na ludzkie życie, niż mogłoby się wydawać" - czytamy o akcji przedstawienia.

Jak zaznaczono, "ten potencjalny scenariusz na mroczny dreszczowiec zdecydowanie lepiej smakuje w wydaniu groteskowym". "Synteza fikcji, mistycyzmu i humoru skutkuje wyjątkowym połączeniem, które znajdzie odbiorców w grupie miłośników inteligentnego humoru przekraczającego niejedno tabu" - wyjaśniono.

"To niezwykłe spotkanie na granicy życia i śmierci przedstawione w zaskakującym, groteskowym wydaniu" - napisano w zapowiedzi.

W spektaklu wykorzystano projekcje metauniwersum, tworzące wraz z instalacjami wideo i animacjami scenografię". Zostały one przygotowane przez ukraińskie studia VanityFX oraz Time Production Studio.

Tło muzyczne przedstawienia tworzą covery popularnych utworów muzycznych, zaaranżowane na nowo przez kijowskie studio Crystal Sound.

Scenariusz i reżyseria - Ihor Czajka. Choreografię opracował Kamil Wawrzuta.

Występują: Halina Chrobak, Katarzyna Kozak, Walentyna Sizonenko, Mikołaj Osiński, Karol Sławek i Karol Włoch.

Spektakl dla publiczności powyżej 15 roku życia.

Premiera "Between” - 21 maja o godz. 20 w Teatrze Druga Strefa (ul. Magazynowa 14A).

Ihor Czajka jest ukraińskim producentem, reżyserem, dziennikarzem i prezenterem. Urodził się w 1961 r. w Kijowie. Jest absolwentem Wydziału Teatralnego Charkowskiego Instytut Sztuki, na którym studiował w latach 1979-82. W latach 1985-2004 pracował w publicznych i prywatnych stacjach radiowych i telewizyjnych.

Jest założycielem i szefem Studio TIME PRODUCTION (od 2003 r.). W 2008 r. założył studio projektów medialnych "GUARDS OF DEMOCRACY". Był przewodniczącym Niezależnego Związku Zawodowego Mediów Ukrainy (2016-19).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne