EN

25.06.2021, 12:04 Wersja do druku

Warszawa. Premiera artbooka "Bartek Warzecha / Przedstawienia" - 28 czerwca

W Instytucie Teatralnym (IT) im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie 28 czerwca odbędzie się spotkanie autorskie i premiera artbooka pt. "Bartek Warzecha / Przedstawienia". Bartek Warzecha to fotograf, laureat 2. Konkursu Fotografii Teatralnej.

fot. Bartek Warzecha

"To swojego rodzaju fotograficzny atlas po świecie sceny, widowni i kulis, który zachęca do postawienia pytania o to, gdzie zaczyna, a gdzie kończy się teatr" - napisano na stronie IT.

Przypomniano, że "książka fotograficzna Bartka Warzechy – zwycięzcy II Konkursu Fotografii Teatralnej (…), to efekt kilkunastomiesięcznych prac zespołu w składzie: Bartek Warzecha (fotografie), Rafał Milach (edycja i sekwencja fotografii), Ania Nałęcka-Milach (projekt graficzny), Agnieszka Kubaś (redaktor prowadząca), Monika Krawul (korekta), Joanna Biernacka-Płoska (koordynatorka Konkursu Fotografii Teatralnej, w ramach którego ukazuje się artbook)". "Wyborowi zdjęć towarzyszy esej Łukasza Zaremby oraz wiersz Małgorzaty Lebdy" - dodano.

"Podczas spotkania autorskiego w Instytucie porozmawiamy między innymi o tym, jakie jakości i narracje artbook wydobywa ze zdjęć Bartka Warzechy, jaki teatr wyłania się z takiej formy prezentacji, co było największym wyzwaniem podczas prac nad książką? W rozmowie wezmą udział twórcy oraz zaproszeni przez nich goście, a poprowadzi ją Joanna Biernacka-Płoska" - czytamy na stronie IT.

Zaznaczono, że "wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązującej w IT dyscypliny sanitarnej", a jego transmisja odbędzie się na stronie internetowej IT oraz na oficjalnych kanałach Instytutu w mediach społecznościowych.

"Nasz nowy artbook, wydany w nakładzie 500 egzemplarzy, będzie można kupić jedynie w księgarni +Prospero+ Instytutu oraz za pośrednictwem jej strony internetowej (prospero.e-teatr.pl) – w dniu premiery w specjalnej cenie 100 zł" - napisano.

Bartek Warzecha to fotograf, absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Pochodzi z Białegostoku. Był autorem sesji promocyjnych oraz zdjęć do plakatów teatralnych. Sfotografował ponad czterysta spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce. Jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Młodych w Jarosławiu (2012) oraz konkursu dla debiutujących fotografów DEBUTS 2014, organizowanego przez "doc! Photo Magazine" (2014).

Jest absolwentem rocznego Programu Mentorskiego Sputnik Photos, zakończonego wydaniem zbiorowego albumu "No 3". W 2016 r. został wyróżniony nagrodą KTR Klubu Twórców Reklamy w kategorii "projekt artystyczny" oraz nominacją w kategorii "kultura i sztuka". W tym samym roku w stolicy Azerbejdżanu, w Baku – w ramach Festiwalu Młodej Polskiej Fotografii – odbyła się plenerowa wystawa jego zdjęć´ z cyklu "Monumentalne".

W 2017 r. został laureatem drugiej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez IT; jest też finalistą pierwszej i trzeciej edycji tego konkursu.

Jest autorem trzech wystaw indywidualnych: "Pierwsza generalna" (Galeria im. Sleńdzińskich, Białystok 2018), "IN/OUT" (Teatr Collegium Nobilium, Warszawa 2019) oraz "Rdza" (Galeria Kordegarda, Warszawa 2020).

Warzecha jest twórcą teledysków do utworów "Będzie gorzej" Misi Furtak oraz "Sun" Hani Rani. Za ten ostatni został nominowany do nagrody PL Music Video Awards 2019 w kategorii "Extra".

Zdjęcia jego autorstwa były publikowane w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych. W 2019 r. został laureatem programu stypendialnego MKiDN "Młoda Polska".

Początek promocji i spotkania - 28 czerwca o godz. 18 w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony IT oraz w serwisie GoOut.net.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne