EN

10.09.2022, 08:51 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „A komórka dzwoni” w Teatrze Współczesnym - w sobotę

Na Scenie Głównej Teatru Współczesnego w Warszawie w sobotę odbędzie się premiera sztuki amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl pt. "A komórka dzwoni". Reżyserem przedstawienia, w którym wystąpią m.in. Monika Kwiatkowska, Barbara Wypych i Agnieszka Pilaszewska, jest Maciej Englert.

fot. proj. Marcin Stajewski

"W teatralnych światach sztuk Sarah Ruhl zwykli ludzie żyją niezwykłym życiem wśród dziwnych zbiegów okoliczności otwierających się na niezwykłe metafizyczne zagadki, zaś wątki kryminalne łączą się z elementami absurdu i finezyjnego humoru" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Jak wyjaśniono, "+A komórka dzwoni+ to po trochu thriller, moralitet, romans i surrealistyczna komedia.

Sarah Ruhl (ur. 24 stycznia 1974 r. w Wilmette w stanie Illinois) amerykańska dramatopisarka, eseistka, wykładowczyni w Yale School of Drama. "Jest autorką ponad dziesięciu kunsztownie napisanych sztuk w gatunku trudnym do jednoznacznego zdefiniowania, najczęściej przez krytyków zaliczanych do +realizmu magicznego+" - czytamy o autorce.

Była dwukrotną finalistką Nagrody Pulitzera - za "Posprzątane" (2005) i za "W pokoju obok" (2010). Jest laureatką kilku innych prestiżowych nagród, m.in. w 2004 r. Susan Smith Blackburn Prize (dla najlepszej dramatopisarki anglojęzycznej). Jej sztuki przetłumaczono na kilkanaście języków. Obok "A komórka dzwoni", której polska prapremiera odbyła się 8 maja 2011 r. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (reż. Norbert Rakowski), w Polsce wystawiono jej "W pokoju obok" (2013) i czterokrotnie dramat "Posprzątane".

"Interesuję się tym, co teatr może zrobić, czego nie potrafią inne formy sztuki" - zapewniła w 2016 r. Sarah Ruhl w wywiadzie dla "The Washington Square Reviev".

Przekład sztuki - Małgorzata Semil. Reżyseria - Maciej Englert. Scenografię zaprojektował Marcin Stajewski, a kostiumy - Anna Englert. Muzykę skomponował Jerzy Satanowski. Za reżyserię światła odpowiada Katarzyna Łuszczyk. Ruch sceniczny i układy opracował Janusz Sieniawski.

Występują: Mateusz Król (Gordon), Barbara Wypych (Jean), Agnieszka Pilaszewska (Pani Gottlieb), Natalia Stachyra (Ta Druga; gra również Nieznajomą), Monika Kwiatkowska (Hermia, wdowa po Gordonie) i Rafał Zawierucha (Dwight, brat Gordona). W nagraniu udział wzięli: Monika Pawlicka, Maja Polka, Natalia Stachyra, Barbara Wypych, Dariusz Dobkowski, Juliusz Godzina i Przemysław Kowalski.

Maciej Englert jest aktorem i reżyserem teatralnym, telewizyjnym i radiowym. Zrealizował blisko 90 spektakli teatralnych, ponad 30 przedstawień telewizyjnych i blisko 20 słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia. Od 1981 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Współczesnego w Warszawie.

Był wielokrotnie nagradzany za spektakle teatralne i telewizyjne, m.in. w 1978 r. otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego czasopisma "Teatr" za reżyserię przedstawienia "Największa świętość" Iona Drucego w Teatrze Współczesnym w Warszawie, a w 2013 r. przyznano mu Feliksa Warszawskiego za całokształt twórczości.

Jego ostatnią premierą, która odbyła się 16 październiku 2021 r. w Teatrze Współczesnym, jest "Wachlarz" Carla Goldoniego w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza.

Premiera - 10 września o godz. 19 na Scenie Głównej Teatru Współczesnego. Kolejne przedstawienia - 11, 17-18 oraz 22-24 września.

Źródło:

PAP