EN

2.10.2020, 15:16 Wersja do druku

Warszawa. Premiera 5. odcinka „Muzeum skarbów” z Teatru Baj

2 października odbywa się premiera online kolejnego odcinka teatralnego serialu przygotowanego w wersji filmowej przez warszawski Teatr Baj.

mat. teatru

Zabawna i jednocześnie wzruszająca opowieść o Andrzejku – teatralnej lalce, która próbuje ocalić od zapomnienia dawne bajki i ich bohaterów – została tak wymyślona i przygotowana, aby w tym nietypowym dla wszystkich czasie, przenieść magię teatru do naszych domów.

Spektakl „Muzeum skarbów” prezentowany jest w pierwszej kolejności w formie krótkich, kilkunastominutowych, odcinków, z których każdy dotyczy nieco innej historii. Wszystkie te opowieści łączy to, że ich bohaterowie pojawili się już kiedyś na scenie Teatru Baj. I tak, wspólnie z Andrzejkiem, możemy spotkać lalki z kultowego „Niebieskiego pieska” zaprojektowane przez Zbigniewa Burkackiego, wzruszające postaci z „Inooka i tajemnicy Słońca”, które pięknie wymyślił Adam Kilian, czy absolutnie wyjątkowe projekty Zofii Czechlewskiej-Ossowskiej ze spektakli „O zaklętym kaczorze” i „Trzy pomarańcze”. A to tylko wybrane postaci, tak lubiane i tak często wspominane przez pokolenia widzów Teatru Baj – najstarszego teatru lalek w Polsce. 

W piątkowym odcinku dzieci będą miały szansę odwiedzić zamek Czarownicy Wojewodzianki i sprawdzić czy rozpoczęte przez Wicher czary działają. Twórcy mają nadzieję, że zadziała także teatralna magia, która przyciągnie widzów przed odbiorniki. Wiemy, że widzowie tęsknią za teatrem – tym projektem Baj chce tę tęsknotę trochę uśmierzyć. 

Aneta Wróbel, autor i reżyser spektaklu, zapytana o nietypową formułę projektu – pewnego rodzaju połączenie spektaklu, filmu i serialu – odpowiedziała w ten sposób: „Z mojej perspektywy to… w sumie hybryda tych trzech elementów. Nikt jeszcze tego nie próbował robić, więc czujemy się jak pionierzy. Cała ekipa! Znamy, owszem, filmy typu „Muppet show” albo surowe realizacje spektakli teatralnych, ale to nie jest ani jedno, ani drugie. Nie jest to też typowy dziecięcy serial. Chyba najbliżej nam do Teatroteki – czyli realizacji spektakli teatralnych z wykorzystaniem środków filmowych. Tam jednak występują artyści w żywym planie – a u nas w 90% grają lalki”. 

„Muzeum skarbów” to tytuł prapremierowego spektaklu przygotowanego w formie filmowej i prezentowanego najpierw w odcinkach, a na końcu w formie pełnoprawnej premiery. Punktem wyjścia dla fabuły przedstawienia były fantastyczne i wyjątkowo bogate, ponad 90-letnie, zbiory scenograficzne Teatru Baj – prawdziwe skarby – zabytki z perspektywy teatrologii, projektowane przez wybitnych scenografów.

Pierwszy odcinek „Muzeum skarbów” został wyemitowany  4 września – kolejne ukazują się co piątek na stronie internetowej Teatru. Premiery całego spektaklu, odbędzie się 23 i 24 października, i będzie ona dostosowana także do odbioru przez osoby z niepełnosprawnością sensoryczną (do spektaklu będzie dostępna audiodeskrypcja i napisy w języku polskim oraz angielskim).

Odcinki dostępne są tutaj:

teatrbaj.pl 

youtube.com

facebook.com

„Muzeum skarbów” finansowane jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne