EN

19.06.2021, 19:55 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "3Sióstr" w reż. Luka Percevala w TR Warszawa - w niedzielę

Na scenie TR Warszawa w ATM Studio 20 czerwca odbędzie się stołeczna premiera przedstawienia "3Siostry", które na podstawie dramatu Antoniego Czechowa wyreżyserował belgijski twórca Luk Perceval. Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

fot. Magda Hueckel

"Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku... można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

"Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru realizuje swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa" - napisano.

Jak wyjaśniono, "oparte na motywach dramatu Antona Czechowa +3Siostry+ to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu". "Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

"Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych" - napisano.

Jak zaznaczono, "siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci". "Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?" - czytamy w informacji o spektaklu.

Tłumaczenie scenariusza na podstawie "Trzech sióstr" Antoniego Czechowa - Karolina Bikont. Współpraca dramaturgiczna - Roman Pawłowski. Scenografię zaprojektował Philip Bussmann, a kostiumy - Annelies Vanlaere. Muzykę skomponował Karol Nepelski. Za reżyserię światła odpowiada Mark Van Denesse.

Występują: Jacek Beler (Wierszynin), Zygmunt Józefczak (Tuzenbach), Natalia Kalita (Masza), Rafał Maćkowiak (Kułygin), Maria Maj (Olga), Jacek Romanowski (Czebutykin), Małgorzata Zawadzka (Irina), Mirosław Zbrojewicz (Andrzej) oraz Oksana Czerkaszyna / Marta Ojrzyńska (Natasza).

W spektaklu wykorzystano: fragment powieści poetyckiej Juliusza Słowackiego "Lambro. Powstańca grecki", fragment piosenki "Kołysanka dla okruszka" (muzyka Seweryn Krajewski, słowa Agnieszka Osiecka), wiersz z korespondencji Antona Czechowa (cyt. za: Sylwia Frołow "Antonówki", Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020), fragmenty książki Douwe Draaisma, "Fabryka nostalgii. O fenomenie pamięci wieku dojrzałego" (tłum. Ewa Jusewicz-Kalter, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2010).

Przedstawienie jest koprodukcją TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Premiera warszawska "3Sióstr" - 20 czerwca o godz. 20 na scenie TR Warszawa w ATM Studio. Kolejne przedstawienia - 22-27 czerwca br.

Źródło: