EN

17.04.2021, 08:10 Wersja do druku

Warszawa. Prawykonanie opery "Hiob" Krzesimira Dębskiego do tekstów Karola Wojtyły

Prawykonanie wersji koncertowej opery "Hiob" Krzesimira Dębskiego, w której wykorzystane są teksty Karola Wojtyły będzie można obejrzeć 25 kwietnia online na kanale YT Polskiej Opery Królewskiej - poinformowała PAP instytucja.

fot. mat. teatru

Młody, 20-letni wówczas, Karol Wojtyła napisał "Hioba" w czasie II wojny światowej, w 1940 roku w Krakowie. Choć tekst mówi o nieszczęściu Hioba, w sztuce Jana Pawła II wyraźnie uwydatniają się związki z polityczną sytuacją Polski w czasie okupacji hitlerowskiej.

W liście do reżysera i swojego mistrza Mieczysława Kotlarczyka Karol Wojtyła pisał: "Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią (…). Dramat o cierpieniu: Hiob".

Jan Machniak w książce "Bóg i człowiek w poezjach i dramatach Karola Wojtyły pisał, że "w początkowej mowie Hioba, Karol Wojtyła jest bardzo wierny Księdze Hioba niemal cytując wypowiedzi głównego bohatera. Z czasem jednak odchodzi od tekstu biblijnego zachowując jednak ducha starotestamentalnej historii".

"Mam nadzieję, że w naszym spektaklu czytelne będzie to, że mit Hioba, opowieść o Hiobie to jest prawda cierpienia. To przesłanie o tym, że prędzej czy później wszyscy ludzie dostąpią cierpienia. Niektórzy muszą się z cierpieniem zmierzyć wcześniej, na różnych etapach swojego życia, inni dopiero przy nieuchronnym jego końcu" - powiedział cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP kompozytor Krzesimir Dębski.

"Stworzyłem na potrzeby tego dzieła taki swój idiom biblijny, w częściach biblijnych pojawiają się stylizacje na muzykę barokową, średniowieczną i renesansową. Zderzam te fragmenty ze współczesnymi i z ariami – znów quasi barokowymi. Używam też barokowego instrumentarium" - wyjaśnił Dębski.

Spektakl wyreżyserował Tomasz Cyz. Soliści, Zespół wokalny i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej wystąpią pod kierownictwem Tadeusza Karolaka. Wystąpią m.in. Adam Kruszewski jako Hiob i Jakub Borowczyk jako Elihu.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne