EN

5.04.2024, 14:33 Wersja do druku

Warszawa. Praskie Dni Teatru – podsumowanie 4. edycji Teatr XL

Zakończyła się kolejna odsłona Praskich Dni Teatru, które wypełniły Pragę-Północ bogatym repertuarem spektakli. Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy we współpracy z lokalnymi teatrami zaprezentował 8 różnorodnych produkcji, zaspokajając gusta każdego miłośnika sztuki. To wyjątkowa okazja, podczas której widzowie mogli zgłębić tajniki teatralnej sceny Pragi i poznać jej różnorodność.

fot. Rafał Meszka

Rozpoczęcie przeglądu należało do przecudownej amatorskiej grupy teatralnej seniorów, działającej przy Teatrze XL, która z humorem i wdziękiem przedstawiła spektakl „Zbójcy, jędze i inne szachraje – dla dorosłych baje”. Na placu Hallera publiczność miała okazję zobaczyć „Nieświeży oddech jutra” – produkcję wyreżyserowaną w Szkole Metod i Technik Aktorskich (SMiTA) przy Teatrze XL. Ponadto widzowie mogli delektować się spektaklami przygotowanymi przez miejskie teatry, takie jak Teatr Baj czy Mazowiecki Teatr Muzyczny im. J. Kiepury, jak również przez niezależne grupy i teatry. Nie zabrakło także hitu Teatru XL, czyli „Pełni w Skorpionie”.

Minęło cztery lata od momentu, gdy Teatr XL im. Artystów Zaangażowanych przystąpił do tego wydarzenia, które zapoczątkował już nieżyjący Dariusz Wolski, burmistrz warszawskiej Pragi. Jego celem było wsparcie praskich teatrów w trudnych czasach pandemii. Nikt nie przypuszczał wówczas, że ta inicjatywa, rozpoczęta jako wydarzenie online, spotka się z tak ogromnym zainteresowaniem. Teatr XL od samego początku był zaangażowany w to przedsięwzięcie, co z kolei pozwoliło mu na lepsze zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności. Jestem dumna, że Teatr XL od samego początku w tym uczestniczył. To dla nas doskonała okazja do działania na rzecz społeczności lokalnej, co jest jednym z naszych priorytetów i celów - podsumowuje Diana Karamon, dyrektorka artystyczna i programowa Teatru XL, reżyserka, aktorka, autorka, specjalistka dramy i Teatru Forum.

Praskie Dni Teatru to nie tylko wydarzenie artystyczne, lecz także manifestacja siły wspólnoty teatralnej, która potrafi przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Energia i zaangażowanie praskich teatrów inspirują do dalszego odkrywania magii teatru i budowania więzi poprzez sztukę. Do zobaczenia na kolejnej edycji, gdzie niechaj każdy z nas znajdzie coś dla siebie i jeszcze więcej - odkryje nieoczekiwane, teatralne perełki, które skradną nasze serca i umysły – dodaje Diana Karamon.

***

Organizator Praskich Dni Teatru 2024: Rada i Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy Praga-Północ oraz Teatr XL.

Źródło:

Materiał nadesłany