EN

27.10.2022, 19:03 Wersja do druku

Warszawa. Prapremiera spektaklu "żONa" w reż. Adama Sajnuka

mat. teatru

Jest to opowieść o parze ludzi, którzy w związku z odkryciem pewnej tajemnicy, przechodzą kryzys - rodzaj egzaminu w ich związku - mówi PAP Adam Sajnuk, reżyser prapremiery sztuki Jade-Rose Parker pt. "żONa", która odbędzie się na scenie Spektaklove w Małej Warszawie - w czwartek.

"To jest bardzo aktualna i inteligentnie napisana komedia poruszająca tematykę LGBT, ale w nieco innym kontekście niż dotychczas. Dotyka zjawiska transpłciowości" - wyjaśnił Adam Sajnuk. Przyznał, że "to jest fajne zgłębienie tego tematu". "Popatrzenie z różnych perspektyw na to, trochę pośmianie się, ale w życzliwy sposób" - dodał.

"Jest to opowieść o parze ludzi, którzy w związku z odkryciem pewnej tajemnicy, przechodzą kryzys - rodzaj egzaminu w ich związku" - mówił. "Na początku sztuki wychodzi na jaw, że jedna z osób z tego związku zmieniła 30 lat wcześniej płeć i nie powiedziała o tym, tej drugiej osobie. Zdradza tę tajemnicę teraz, po tych wielu latach" - wyjaśnił Sajnuk. Dodał, że "w efekcie powstaje konflikt, dyskusja, cała debata dotycząca tego, co z tym kłamstwem zrobić i jak przez ten kryzys przebrnąć".

Reżyser zwrócił uwagę, że w tekście i w samym spektaklu jest bardzo dużo zwrotów akcji. "Mam wrażenie, że to jest dość zajmujące dla widzów. Wczoraj, po pierwszym pokazie z publicznością, zauważyłem, że ludzie mają frajdę z odkrywania tych tajemnic i tego, jak te karty się odsłaniają" - ocenił.

"Przy okazji jest to lekka satyra polityczna na hipokryzję polityków, którzy co innego głoszą w swoich programach wyborczych, a inaczej postępują w prywatnym życiu" - powiedział. "To jest bardzo śmieszne, ale mam wrażenie, że w wielu przypadkach również prawdziwe" - ocenił twórca przedstawienia.

Wyjaśnił, że "jeden z głównych bohaterów - François - startuje w wyborach na mera miasta". "Ma liberalne poglądy i wysokoprocentowe poparcie, a jego żona Carla jest inteligentna i atrakcyjna" - dodał.

"Poza dwójką głównych bohaterów na scenie pojawia się jeszcze ich adaptowana córka Louise i jej narzeczony, a zarazem oponent polityczny Françoisa, Rachon" - tłumaczył Sajnuk, dodając, że w II akcie "pojawia się rozgrywka polityczna pomiędzy politykami młodszego i starszego pokolenia".

Reżyser przyznał, że akcję spektaklu osadził we współczesnej Francji, w Paryżu. "Zostawiliśmy oryginalne imiona bohaterów, ich profesje" - mówił. "Akcja toczy się we współczesnym Paryżu pośród uprzywilejowanej, zamożnej klasy" - wyjaśnił.

Podkreślił, że "to trochę satyra na takie postaci, które mają za dużo pieniędzy i nie wiedzą za bardzo, co z nimi zrobić". "Urządzają sobie luksusowe mieszkanie w wątpliwym guście i w naszym spektaklu scenografia będzie to nieco wyśmiewać" - zapewnił Adam Sajnuk.

Reżyser poinformował, że w czwartek na prapremierze obecna będzie autorka sztuki.

"Sztuka francuskiej autorki śmieszy do łez, ale też skłania do dyskusji. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobywa ironię losu polityka wystawionego na próbę, a czwórka znakomitych aktorów gra brawurowo i improwizuje, kreując wiarygodne postaci tej komedii o hipokryzji miłości i tolerancji" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

O swojej sztuce Jade-Rose Parker napisała: "+żONa+ jest komedią, która stawia pytania dotyczące tożsamości i tolerancji". "Akceptowanie tego, kim jesteśmy i bycie akceptowanymi przez innych to poważne wyzwania, przed którymi stajemy" - wyjaśniła.

Zwróciła uwagę, że "niekiedy, mimo że posiadamy określone poglądy i mamy przekonanie, że wiemy, jak zachowalibyśmy się w takiej czy innej sytuacji - to w zetknięciu z rzeczywistością tracimy grunt pod nogami, a maski opadają". "Maski, o których czasem sami nie wiedzieliśmy, że je nosimy" - dodała.

"Zdecydowałam się na napisanie komedii, bo humor pozwala poruszyć ważne tematy społeczne w lekki sposób. W swojej sztuce jestem daleka od wydawania ocen, po prostu stawiam postacie w zaskakującej sytuacji i obserwuję bezduszną szczerość ich reakcji" - wyjaśniła Parker.

Tłumaczenia sztuki dokonała Irma Helt. Reżyseria - Adam Sajnuk. Kostiumy i scenografię zaprojektowała Katarzyna Adamczyk. Muzyka - Michał Lamża.

Występują: Renata Dancewicz, Piotr Polk, Justyna Fabisiak i Cezary Łukaszewicz.

Jade-Rose Parker jest francuską aktorką teatralną i filmową oraz dramatopisarką. W 2008 r. zagrała rolę Isabelle de Peyrefitte w komedii romantycznej "LoL" w reż. Lisy Azuelos, a w 2012 r. wystąpiła jako Abi w filmie telewizyjnym "Poza podejrzeniami" w reż. Benoita d'Auberta. W 2011 r. zagrała główną rolę w filmie "Nicostratos" w reż. Oliviera Horlait. Występowała m.in. w spektaklach "Le Clan des Divorcees" w Théâtre Comédie Saint-Martin (2015) oraz "Drole de Genre" w Théâtre de La Renaissance.

Prapremiera "żONy" - 27 października o godz. 20 na scenie Spektaklove w Małej Warszawie (ul. Otwocka 14). Kolejne spektakle - 28 i 30 października.

Źródło:

PAP