W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie 24 kwietnia odbędzie się prapremiera autorskiego spektaklu „Przez ścianę” w reż. Leszka Zdunia - poinformował PAP specjalista ds. promocji IPN Małgorzata Matysek.
Jak wyjaśniono, "Przez ścianę" to sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losem Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego.
"Jesienią 1947 r. obydwoje zostali osadzeni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Powodem były podejrzenia o udział w konspiracji i szpiegostwo. Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt właśnie przez nią, wystukując alfabetem Morse'a różne wiadomości" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
"Zaczęło się od prostych pytań – kim jesteś, za co siedzisz?. Kiedy okazało się, że Jerzemu grozi kara śmierci, Wiesława postanowiła za wszelką cenę podtrzymać go na duchu. Pomiędzy wezwaniami na przesłuchania i torturami (oprawcami byli m.in. Humer i Różański), opowiadała Jerzemu krzepiące historie i streszczała książki. Najwięcej czasu poświęciła Tristanowi i Izoldzie" - napisano o akcji przedstawienia.
Wyjaśniono, że "po kilku miesiącach, wciąż porozumiewając się alfabetem Morse'a, Jerzy oświadczył się Wiesi, a ona zgodziła się zostać jego żoną". "Zanim jednak mogli się spotkać, minęło niemal 6 lat. Po raz pierwszy +na żywo+ zobaczyli się podczas swojego ślubu w Zakładzie Karnym w Grudziądzu" - czytamy w informacji. "Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Państwo Śmiechowscy przeżyli wspólnie 55 lat" - napisano.
Podkreślono, że "ludzkie dramaty, które rozgrywały się przy ul. Rakowieckiej, były też źródłem niezliczonej ilości pięknych gestów". "I o takiej właśnie postawie opowiada sztuka Przez ścianę – historia heroicznej walki o drugiego człowieka. Walki podjętej w warunkach upodlenia" - wyjaśniono.
"To rzecz o miłości, która potrafi wszystko znieść. O miłości, która jest prawdziwie cierpliwa. To opowieść o pięknych ludziach, którzy nie pozwolili zdeptać swojej godności" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Reżyseria - Leszek Zduń. Muzyka - Rafał Odrobina. Scenografię zaprojektowała Aleksandra Reda. Występują Magdalena Krylik (Mała) i Ksawery Szlenkier (Ju).
Bezpłatne wejściówki można rezerwować pod adresem: [email protected].
Prapremiera - 24 kwietnia o godz. 19 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL(ul. Rakowiecka 37). Kolejne przedstawienia - 25 kwietnia.
Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.