EN

12.09.2022, 08:56 Wersja do druku

Warszawa. Prapremiera „Czekoladek dla Prezesa” w Teatrze Polskim - 17 września

Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 17 września odbędzie się prapremiera spektaklu „Czekoladki dla Prezesa” na podstawie opowiastek Sławomira Mrożka z lat 60. Przedstawienie wyreżyserowały Ewa Domańska i Ewa Makomaska.

fot. mat. teatru

"Czekoladki dla Prezesa to jest cykl opowiastek Sławomira Mrożka, które pisał w latach 60. jako monologi dla Edwarda Dziewońskiego. a aktor wygłaszał je w niezwykle popularnej wówczas audycji radiowej Podwieczorek przy mikrofonie" - przypomniał autor adaptacji, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego Janusz Majcherek.

Jak wyjaśnił, oficyna Noir sur Blanc zebrała i opublikowała około 20 tych opowiastek w 2018 r. "Czekoladki dla Prezesa są cyklem utworów zdecydowanie satyrycznych. Tam nie ma ambicji nie wiadomo jakich. To raz" - mówił. "Dwa, dotyczą realiów PRL-u (...) Model Prezesa i jego pracowników, którą Mrożek stworzył, jest figurą PRL-u, władz i relacji władzy ze społeczeństwem" - zaznaczył Majcherek.

"Nie zapraszamy do muzeum PRL-u, nie odtwarzamy jakiejś epoki. Tworzymy model pewnego świata, dosyć abstrakcyjny, ale wystarczająco mocno odwołujący się do wielu sytuacji znanych nam zarówno z historii, jak i całkowitej współczesności" - zapewnił dyrektor artystyczny Teatru.

Akcja Mrożkowskich opowiastek rozgrywa się w Spółdzielni "Jasna Przyszłość" w prowincjonalnym miasteczku.

"Któż z nas nie zna Prezesa? O Prezesie się mówi, Prezesa się cytuje, podgląda i podsłuchuje, Prezesowi się donosi, Prezesa się czci – jawnie i skrycie, Prezesowi się schlebia i zabiega o jego życzliwe spojrzenie. Prezes odciska na wszystkim i wszystkich swe piętno. I nikt nie jest w stanie się mu sprzeciwić. Bo Prezes to Prezes i ma zawsze rację..." - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Podkreślono, że "z niezwykle barwnych, skrzących się charakterystycznym, abstrakcyjnym Mrożkowskim humorem opowiadań powstała uniwersalna opowieść, która jest ciągle aktualną metaforą słabości kondycji świata, a może po prostu – nazwijmy to po imieniu – słabości człowieka". "Oglądając perypetie piątki bohaterów uwikłanych w codzienność i niedostrzegających beznadziejności swego położenia, nie zapominajmy zatem, z kogo się śmiejemy" - napisano.

Na stronie Teatru Polskiego zaznaczono jednak, że "wszelkie podobieństwo bohaterów do prawdziwych postaci jest przypadkowe, a przytoczone sytuacje są fikcyjne i powstały w głowie Autora w latach sześćdziesiątych minionego wieku". "Niemniej twórcy spektaklu przypominają, że zawsze i wszędzie jest jakaś Spółdzielnia i jakiś Prezes" - dodano.

Reżyseria - Ewa Domańska i Ewa Makomaska. Za scenografię, kostiumy i światło odpowiada Tomasz Brzeziński. Muzyka - Piotr Łabonarski. Za projekcje - Anna Flaka.

Występują: Ewa Domańska (Panna Jadzia, personalna), Ewa Makomaska (Panna Kazia, sekretarka Prezesa), Adam Biedrzycki (Radca zasiedziały), Wojciech Czerwiński (Magazynier marzyciel) i Marcin Jędrzejewski (Referent z ambicjami).

Premiera "Czekoladek dla Prezesa" - 17 września o godz. 19.30 na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka Teatru Polskiego. Kolejne przedstawienia - 18, 20-21 września.

Źródło:

PAP