EN
4.04.2022, 14:29 Wersja do druku

Warszawa. Poznaliśmy nazwiska laureatów III edycji Dramatopisania

Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz Artur Pałyga zostali stypendystami III edycji programu DRAMATOPISANIE organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Laureaci otrzymają półroczne stypendium (w wysokości 33 tys. brutto zł każde). Powstałe w jego ramach teksty dramatyczne zostaną wydane nakładem wydawnictwa IT oraz wystawione na scenach teatrów publicznych.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Kapituła III edycji programu w składzie: Anna Augustynowicz, Małgorzata Bogajewska, Jarosław Cymerman, Jacek Kopciński (przewodniczący) i Wawrzyniec Kostrzewski zapoznała się z 11 eksplikacjami dramatopisarskimi nadesłanymi przez finalistów DRAMATOPISANIA w części konkursu dotyczącej autorek i autorów tekstów. W tej edycji znaleźli się w nim: Krzysztof Bizio, Julia Holewińska, Szymon Jachimek, Karol Maliszewski, Tomasz Man, Jarosław Mikołajewski, PIK (Katarzyna Dworak i Paweł Wolak), Mateusz Pakuła, Artur Pałyga, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Robert Urbański.

Stypendystami III edycji DRAMATOPISANIA zostali Małgorzata Sikorska-Miszczuk za eksplikację „Brylant” oraz Artur Pałyga za eksplikację „Gotki”. Są oni zobowiązani nadesłać sztuki do końca września 2022. Dramaty zostaną opublikowane w serii DRAMATOPISANIE oraz zarekomendowane teatrom publicznym. W drugiej części konkursu Kapituła wybierze trzy teatry, które otrzymają dofinansowanie na wystawienie powstałych w Programie dramatów.

O DRAMATOPISANIU

Program DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego został powołany w 2020 roku, a jego głównym celem jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych poprzez stworzenie im dogodnych warunków pracy, popularyzacja ich osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o polskim dramacie współczesnym.

Każda edycja programu składa się z dwóch etapów. W pierwszym 10 Selekcjonerów – kierowników literackich teatrów publicznych – wskazuje kilkudziesięciu autorek i autorów, a Kapituła wybiera spośród nich dramatopisarzy, którzy otrzymają półroczne stypendia w wysokości 30 tys. zł. Laureatkami DRAMATOPISANIA w roku 2020 zostały Antonina Grzegorzewska i Amanita Muskaria, a w ramach stypendiów powstały sztuki: „Ciemna woda” (autorstwa Amanity Muskarii) i „La Pasionaria” (Antoniny Grzegorzewskiej). Stypendystkami DRAMATOPISANIA w roku 2021 zostały Ishbel Szatrawska („Wolny strzelec”) oraz Anna Wakulik („Grupa krwi”). 

W drugim etapie wyłaniani są reżyserzy i teatry publiczne, które we współpracy z Instytutem Teatralnym realizują spektakl oparty na jednym z dwóch zwycięskich dzieł dramatycznych.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne