EN

24.01.2025, 12:43 Wersja do druku

Warszawa. Poznaj cyfrowe archiwum Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ

Poznaj cyfrowe archiwum grupy artystycznej TERAZ POLIŻ ukazujące 16-letnią działalność kolektywu. To materiał gromadzony przez te wszystkie lata na dyskach i w magazynach, na zapleczach goszczących nas miejsc i w prywatnych mieszkaniach.

fot. mat. organizatora

Materia, która czekała na kogoś, kto chciałxby spojrzeć na nią z innej perspektywy i rozpisać nową mapę tej dziewczyńskiej podróży. Taką, która w swoim rozproszeniu i braku konsekwencji otwiera nowe konteksty i zaprasza do dołączenia do nas. Taką, w której to, co dla nas żenujące, okazuje się zachwycające. A to, co trudne, pozostaje takie i nie jest ukrywane.

W archiwum znajduje się kilkadziesiąt projektów w tym spektakle, wystawy, akcje z przestrzeni publicznej, instalacje i czytania performatywne, warsztaty, słuchowiska, teledyski, utwory muzyczne, scenariusze, teksty. 

Część spektakli można obejrzeć w całości. Nie brakuje też zabawnych elementów jak np. próby ubiegania się o wsparcie gwiazd zza granicy, jest m.in. korespondencja z Beyoncé. Łączna waga materiałów to 1TB, co pokazuje skalę zasobu.

Koncepcję kuratorską i badawcze opracowanie archiwum stworzyły Anna Majewska oraz Marcelina Obarska.

OD BADACZEK: W STRONĘ REINTERPRETACJI ARCHIWUM

Osoby odwiedzające archiwum mogą poruszać się po nim w obrębie dwóch wiodących ścieżek nazwanych Fragmentami i Indeksem.

Fragmenty to autorski wybór siedemnastu elementów archiwum – obiektów, zdjęć, nagrań z podróży, odręcznych notatek i rysunków – śladów wieloletniej pracy TERAZ POLIŻ wprowadzających w różnorodne obszary działalności kolektywu. Każdy fragment przywołuje konkretną historię, za sprawą której sytuujemy pracę grupy w zmiennym krajobrazie procesów społeczno-politycznych. Punktem wyjścia dla tych opowieści są nasze afektywne doświadczenia kontaktu z archiwum – przeglądania plików na dyskach, dotykania notesów czy grzebania w kontenerze ze scenografią. Wychodząc od osobistej relacji z fragmentami, miałyśmy nadzieję stworzyć subiektywną, niejednorodną, zdecentralizowaną opowieść, a zarazem zachęcić Was do samodzielnego eksplorowania Indeksu, gdzie znaleźć można informacje o poszczególnych projektach TERAZ POLIŻ, oraz swobodnego podążania za tymi śladami przeszłości, które najsilniej oddziałują na Waszą wyobraźnię.

Archiwum Teraz Poliż to wirtualna przestrzeń, w której mieszczą się inne narracje niż te płynące w głównym nurcie Internetu. To miejsce, w którym można bez obaw wyrażać samą i samego siebie i dlatego jest ono tak cenne. To autorski skarbiec myśli, narracji, zdarzeń, obiektów i ich fragmentów.

POZNAJ NASZE ARCHIWUM

OBECNIE TERAZ POLIŻ TWORZĄ: Monika Balińska, Alina Gajdamowicz, Dorota Glac, Marta Jalowska, Ada Kornecka, Marta Wesołowska i Anna Zakościelna

CREDITS:

Koncepcja kuratorska i badawcze opracowanie archiwum: Anna Majewska i Marcelina Obarska

TERAZ POLIŻ: Dorota Glac i Marta Jalowska

Opieka graficzna i projekt Ćmy: Dorota Glac

Animacja: Zuza Krefft

Produkcja: Monika Balińska i Julia Tyjewska

Głos ćmy: Dorota Glac, Marta Jalowska, Ada Kornecka, Marta Wesołowska, Kamila Worobiej

Promocja: Pamela Adamik

Design & development: deal design • studio
Jan Diehl-Michałowski, Szymon Kempisty, Tomek Wróbel

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne