EN
27.09.2021, 11:31 Wersja do druku

Warszawa. Powraca festiwal "Lalka też Człowiek"

Po rocznej przerwie powraca Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”. Już 9 października po raz piętnasty nadarzy się okazja, by celebrować jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych teatrowi alternatywnemu. Przez dziewięć kolejnych dni na widzów czekać będą spektakle i spotkania z wybitnymi artystami, podczas których przeniosą się w odległe miejsca globu, poznają wiele ciekawych historii i zagłębią się w świat teatru lalkowego.

fot. mat. organizatora

Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” już od niemal dwudziestu lat udowadnia, że ta forma teatru nie została stworzona wyłącznie dla dzieci. Międzynarodowe grono artystów rokrocznie prezentuje wspaniałe spektakle dla dojrzałej widowni, gdzie bohaterami są kukiełki, marionetki, lalki cieniowe, ale również przedmioty codziennego użytku jak wiadro czy chustka.

Tegoroczna edycja festiwalu to powrót po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią. Ale nawet ona nie pokrzyżowała planów zachowania międzynarodowego charakteru wydarzenia, na którym będzie można obejrzeć 8 spektakli z 5 różnych krajów. Na festiwalu „Lalka też Człowiek” zobaczyć będzie można m.in. Ariela Dorona z Izraela, który zaprezentuje spektakl „Plastikowi bohaterowie”, czeską artystkę Dorę Bozukovą z jej autorskim, nagradzanym spektaklem „Opowieści małej Lupitiny González” czy Teatr Lalek z Kijowa, który zaprezentuje spektakl „Serenada” na podstawie scenariusza Sławomira Mrożka. Oprócz tego swoje przedstawienia zaprezentują goście z Holandii czy też artyści z Polski. Wszystkie spektakle powalczą o nagrody, których pula wynosi 15 000 złotych!

Oprócz doznań teatralnych na widzów czekają również pokazy filmów oraz wystawy. Jak zawsze przygotowano bogaty program filmowy animacji krótko i pełnometrażowych nagrodzonych na festiwalu Animator, który ukazuje bliskość teatru lalkowego a animacją filmową.  

Z kolei na wystawach podziwiać będzie można dzieła dwóch wybitnych polskich plastyczek: Julity Kalin i Katarzyny Pietrzykowskiej. Każda z nich inaczej tworzy swoje dzieła, używa innych materiałów, przyświecają im różne cele, ale łączy jedno – miłość do lalek, którą przelewają na swoje prace.

Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” po raz kolejny udowodni, że teatr lalkowy to nie tylko bajki dla dzieci. Za jego pomocą można poruszać tematy kontrowersyjne, trudne, ważne, wzruszające, a wyjątkowa forma umożliwia całkiem nowe spojrzenie na nie.

XV Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”, 9-16 października, Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Służewski Dom Kultury i Dom Kultury KADR.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem: [email protected] Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 2 wejściówki na każdy spektakl 

Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu lalkatezczlowiek.eu oraz na fanpage'u www.facebook.com/lalkatezczlowiek/

Program XV Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych Dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” 

9 października, godz. 19.00 

Otwarcie festiwalu i spektakl: Natalia Sakowicz, „Romans” (Polska) / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

10 października, godz. 17.00 

Karol Smaczny, „Podmieniec” (Polska) / Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15 

10 października godz. 19.00 

Ariel Doron, „Plastic Heroses” (Izrael) / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

11 października godz. 19.00 

Teatr Lalek z Kijowa, „Serenada” (Ukraina) / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

12 października, godz. 19.00 

Cat Smits, „Grenzen” (Holandia) /Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

13 października, godz. 19.00

Cat Smits, „Zeil” (Holandia)/Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

14 października, godz. 19.00 

Teatr Lalek Arlekin „Rutka” (Polska) /Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

15 października, godz. 17.00 

Teatr AST Wrocław, „Niewiasty” (Polska) / Służewski Dom Kultury, ul. Jana Sebastiana Bacha 15 

15 października, godz. 19.00 

Dora Bouzkova, „Opowieści małej Lupitiny” (Czechy)  / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

16 października, godz. 19.00 

David Zuazola, „Robot” (Chile) / Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 

Po spektaklu ogłoszenie werdyktów jurorskich, zakończenie festiwalu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne