EN

31.10.2023, 14:06 Wersja do druku

Warszawa. Pół roku bez „Dialogu”. Oświadczenie zespołu redakcyjnego

Kryzys w „Dialogu”, piśmie patronackim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydawanym przez Instytut Książki, trwa już sześć miesięcy - czytamy w oświadczeniu.

Od czerwca do listopada 2023 ukazał się tylko jeden numer miesięcznika, przygotowany samodzielnie przez narzuconego redakcji redaktora naczelnego i zatrudnioną przez niego redaktorkę. Zespół redakcyjny został od pracy merytorycznej odsunięty, a uwagi redaktorów były ignorowane. Kolegia redakcyjne nie są zwoływane od czerwca, co oznacza, że zespół nie miał okazji spotkać się z redaktorem naczelnym od pięciu miesięcy. Pracujące na umowy-zlecenie osoby wykonujące korekty i skład są traktowane z lekceważeniem i naruszeniem wszelkich zasad współpracy. Nie przedłużono umowy-zlecenia dwóm redaktorkom działu eseistyki, co było de facto formą zwolnienia ich z pracy i osłabieniem potencjału merytorycznego redakcji.

Wynik wyborów parlamentarnych pozwala nam mieć nadzieję na przezwyciężenie tego kryzysu, koniec bojkotu pisma przez osoby piszące i powrót zespołu redakcyjnego do normalnej pracy. Aby to było możliwe chcemy, by kierowanie pismem jak najszybciej przejął Piotr Olkusz, którego jednomyślnie wyłoniliśmy ze swojego grona. Mamy też zamiar w najbliższych miesiącach znacząco odmłodzić redakcję, zapewniając stabilne warunki zatrudnienia naszym stałym współpracowniczkom. 

Ponieważ uważamy, że nasze stanowisko w tej sprawie powinno być jawne, tak jak wszelkie działania podejmowane przez nas od początku tego kryzysu, oświadczenie w tej sprawie ogłaszamy publicznie w oczekiwaniu na powołanie nowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dorota Jovanka Ćirlić

Ewa Hevelke

Justyna Jaworska

Joanna Krakowska

Magda Mosiewicz

Piotr Olkusz

Małgorzata Semil

oraz 

Zuzanna Berendt

Barbara Klicka

Kornelia Sobczak


Warszawa, 26 października 20237

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne