EN
9.02.2022, 14:46 Wersja do druku

Warszawa. Pokaz gościnny spektaklu „Bezpieczne miejsce” z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie

12 lutego (sobota) o godzinie 19.00 TR Warszawa zaprasza na pokaz gościnny spektaklu wyprodukowanego przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, „Bezpieczne miejsce” w reżyserii Tomasza Fryzła.

fot. mat. teatru

TR Warszawa wspiera młodą generację twórców i twórczyń, którzy i które z powodu pandemii mieli zablokowane możliwości zawodowego startu. Obok kolejnego Debiutu TR, czytań i prac warsztatowych, w ramach linii nowych talentów TR Warszawa w sezonie 2021/2022 pokazujemy m.in. pracę nagrodzoną na krakowskim 10. Forum Młodej Reżyserii w maju 2021 roku, „Bezpieczne miejsce” w reżyserii Tomasza Fryzła.

BEZPIECZNE MIEJSCE

Spektakl „Bezpieczne miejsce” opowiada o przeczuciu nadchodzącej katastrofy i poszukiwaniu schronienia, w którym można przyjrzeć się sobie i swoim lękom.

Jak podkreślają twórcy „Bezpieczne miejsce” to spektakl katastroficzny. To opowieść o tych, którzy we wszystkim widzą koniec wszystkiego; którzy nieustannie odczuwają nadciągającą gdzieś z zewnątrz katastrofę. Twórcy i twórczynie opowiadają o schronieniu, jakie w obliczu niepokojów i lęków przed światem daje im ich własne – fizyczne i metaforyczne – wnętrze. To wnętrze to miejsce, w którym można przyjrzeć się sobie i swoim lękom; swojemu światu i swoim końcom świata.

„Bezpieczne miejsce” ma swój początek jeszcze przed pandemią. Studentki i studenci pod opieką Marcina Wierzchowskiego przygotowało egzamin, będący odpowiedzią na pytanie: kim jest protagonista naszych czasów? Pokazana w marcu 2020 roku etiuda o pokoleniu współczesnych katastrofistów okazała się koncepcją na tyle pojemną, że stała się punktem wyjścia do pracy nad większą całością – "bezpiecznym miejscem". Wyprodukowany przez Teatr Łaźnię Nową w Krakowie spektakl współtworzą Piotr Froń (tekst i dramaturgia), Przemysław Fik (realizacja nagrania, montaż), Paweł Labe (zdjęcia), Michał Lazar (muzyka) oraz duet aktorski – Kinga Bobkowska i Adam Borysowicz.

Tomasz Fryzeł studiuje na V roku Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował literaturę francuską na Université Paris Sorbonne. Debiutował w 2020 roku spektaklem „Bezpieczne miejsce” (Teatr Łaźnia Nowa, Festiwal Boska Komedia). W 2021 rokU we współpracy z Mirą Mańką w ramach festiwalu Sopot Non-Fiction przygotował pokaz work in progress zatytułowany “Możliwe”. Publikował w "Didaskaliach", był asystentem Remigiusza Brzyka i Marcina Wierzchowskiego.

NAGRODA DEBIUT TR

Tomasz Fryzeł jest laureatem wyróżnienia przyznanego przez zespół programowy TR Warszawa w maju 2021 roku w ramach nagrody Debiut TR, powołanej w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10 Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek. W listopadzie br. na 11. Forum Młodej Reżyserii Nagrodę Debiut TR otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa, zaś wyróżniony został Błażej Biegasiewicz.

LINIA NOWYCH TALENTÓW

Inkubator nowych talentów i nowatorskich projektów – Start-up TR, działający na bazie oryginalnych praktyk i programów warsztatowych, wypracowanych w TR Warszawa (Debiut TR, Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR). Co roku w programie TR Warszawa pojawiają się spektakle lub czytania performatywne co najmniej dwóch debiutujących w Warszawie twórców i twórczyń: reżyserów/reżyserek, dramatopisarzy/dramatopisarek. Nie budujemy stałego zespołu współpracujących twórców i twórczyń, ale pracujemy na rzecz rozwoju całego polskiego teatru, ze szczególnym naciskiem na sztukę reżyserii. TR Warszawa rozpoznaje nowe talenty i pełni rolę ekspercką, budując kapitał wiedzy na temat nowego polskiego teatru. Wybrane projekty rozwijamy we współpracy z partnerami zagranicznymi. Poszukujemy nowych talentów poprzez konkursy zamknięte i otwarte (Debiut TR, Teren TR, pitchingi); konkursy na staże, asystentury i rezydencje; research na wydziałach reżyserii szkół teatralnych oraz research na festiwalach teatralnych i w teatrach partnerskich za granicą. Wyboru twórców dokonuje specjalnie do tego powołany zespół, składający się z przedstawicieli zespołu artystycznego TR Warszawa. Współpracujemy z osobami twórczo myślącymi o teatrze i sztukach performatywnych, otwartymi na doświadczenia z innych dyscyplin sztuki, zainteresowanymi rozwijaniem pracy z zespołem aktorskim; twórcami i twórczyniami zaangażowanymi w problemy współczesnej rzeczywistości, dla których teatr to przestrzeń wolności, miejsce badania kondycji człowieka i świata. W ramach linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych w TR Warszawa spektakle zrealizowali m.in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht („Możliwość wyspy”, „Wracać wciąż do domu"), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera. Anioł Zagłady", “Maria Klassenberg”, “Staff Only" – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela”), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck") oraz Wiktor Bagiński (“Serce”).

Premiera spektaklu "TOM NA WSI" w reżyserii Wojtka Rodaka zaplanowana jest na kwiecień 2022 roku. 

Źródło:

Materiał nadesłany