EN

19.11.2020, 11:28 Wersja do druku

Warszawa. Pogrzeb reżysera Giovanny'ego Castellanosa

Pogrzeb Giovanny'ego Castellanosa odbędzie się 26 listopada na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Rozpocznie się mszą w kościele p.w. św. Ignacego Loyoli o godzinie 14 (ul. Kazimierza Wóycickiego 14 a). Giovanny Castellanos zmarł 1 listopada w wieku 40 lat.

mat. Teatru Wybrzeże

Warszawska Opera Kameralna poinformowała również na swoim Facebooku, że pod adresem zrzutka.pl trwa zbiórka na rzecz Rodziny Giovanny'ego. Pozostawił on żonę z trójką dzieci.

Giovanny Castellanos urodził się w 1980 r. w Kolumbii. Do Polski przyjechał pod koniec lat 90. W 2003 r. ukończył Wydział Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W 1998 r. wystąpił w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w spektaklu "Słowo Boże..." jako Pielgrzym. Przy realizacji tego spektaklu pełnił również funkcję asystenta reżysera. Asystował także przy reżyserii spektakli m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Wajdy, Józefa Opalskiego.

Jego debiut reżyserski przypadł na maj 2004 r., zrealizował wtedy sztukę "Oleanna" Davida Mameta na scenie Fundacji Starego Teatru w Krakowie. Wyreżyserował wiele spektakli teatralnych i performansów nie tylko w Polsce, ale i za granicą - w USA, Niemczech, Hiszpanii.

W 2006 r. został asystentem dyrektora ds. programowych w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W tym samym roku objął również funkcję kierownika artystycznego jednej ze scen teatru - Sceny Margines, na którą wprowadzał wymagający progresywny repertuar. Na deskach olsztyńskiego teatru wyreżyserował m.in. spektakle: "Pętla" Marka Hłaski, "Mur" Jeana Paula Sartre’a i "Noc Helvera" Villqista.

Współpracował z takimi teatrami, jak m.in. Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego w Warszawie, Teatr Bagatela w Krakowie, opolski Teatr Kochanowskiego.

W 2019 r. wyreżyserował "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Tarnopolskie Wieczory Teatralne za spektakl "Podróż do wnętrza pokoju" według sztuki Michała Walczaka (2006). Przedstawienie "Trzej Muszkieterowie" w jego reżyserii, powstałe krakowskiej Łaźni Nowej zdobyło nagrodę publiczności podczas VII Karnawału Komedii w Katowicach (2014).

Do ostatnich dni życia w krakowskim Teatrze Bagatela pracował nad inscenizacją sztuki Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo".

Źródło:

PAP