EN

15.09.2022, 08:18 Wersja do druku

Warszawa. Pogrzeb piosenkarza, kompozytora i autora tekstów Witolda Hulewicza - 19 września

Inne aktualności

Pogrzeb piosenkarza estradowego, kompozytora i autora tekstów Edwarda Hulewicza odbędzie się 19 września o godz.14 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - poinformował w środę na Fb Związek Artystów Scen Polskich (ZASP).

Zmarły 4 września w wieku 84 lat Edward Hulewicz był znany nie tylko jako piosenkarz estradowy, ale także jako kompozytor i autor tekstów. Do jego przebojów należały "Za zdrowie pań" i "Bo jedno życie mam". Artysta był też dziennikarzem muzycznym, rysownikiem i malarzem. Opublikował dwa tomiki poezji "To tylko" i "Byłem ptakiem".

Hulewicz urodził się 22 listopada 1937 r. w Bereźnem na Wołyniu. Był związany z Pomorzem, wychował się w Kwidzyniu, gdzie stawiał pierwsze kroki na estradzie i gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Ukończył też kilka semestrów na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wraz z innymi muzykami założył w latach 60. zespół Tarpany, w którym występowała m.in. Halina Frąckowiak. Największym przebojem zespołu była piosenka "Siała baba mak", do której słowa i muzykę napisał Edward Hulewicz. Piosenka kilka razy zwyciężyła w popularnej audycji "Telewizyjna Giełda Piosenki".

Tarpany dorównywały popularnością Trubadurom i Czerwonym Gitarom. Po rozpadzie Tarpanów Hulewicz przeszedł do zespołu Heliosi. Zespół stał się szybko popularny, a do jego największych przebojów należały "Obietnice", "Zaczekaj aż opadnie mgła", "Dwa złote warkocze".

W 1971 r. Hulewicz rozpoczął samodzielną działalność artystyczną. Szerokiej publiczności stał się znany m.in. z występów na festiwalu piosenki w Sopocie. Współpracował z wieloma znanymi kompozytorami i autorami tekstów, m.in.: Jarosławem Kukulskim, Janem Pietrzakiem, Grażyną Orlińską, Katarzyną Gärtner, Adamem Kreczmarem, Ryszardem Poznakowskim, Ernestem Bryllem i Jonaszem Koftą. To z Jarosławem Kukulskim nagrał przebój "Za zdrowie pań". Z Kukulskim jeździł zresztą po Polsce z koncertami Anny Jantar.

W 1976 r. Edward Hulewicz nagrał piosenkę "Paskuda", która stała się przebojem Lata z Radiem. W tym samym roku wystąpił na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Trzykrotnie występował na Festiwalu Piosenki w Opolu (1969, 1970, 1975). Zaśpiewał też na Festiwalu w Rostocku, gdzie wykonał "Ucieczkę przed burzą", za co otrzymał wyróżnienie. W 1977 r. wystąpił natomiast w Wodzireju Feliksa Falka, w którym zaśpiewał piosenkę "Ritmo Carnavale".

W połowie lat 80. Hulewicz wyjechał za ocean, gdzie występował w polonijnych klubach. Do Polski powrócił na stałe w 2005 r. W 2006 r. wystąpił na festiwalu w Sopocie jako gość specjalny. W 2015 r. nagrał z Zenkiem Martyniukiem nową wersję przeboju "Za zdrowie pań".

W 2019 r. nagrał utwór "Salsa corazon", a po raz ostatni na dużej scenie pojawił się w 2021 r. podczas 58. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wystąpił w koncercie "Wielkie przeboje małego ekranu" śpiewając piosenkę "Bo życie jedno mam".

Informację o śmierci Edwarda Hulewicza podał 4 września na Fb ZASP, którego artysta był wieloletnim członkiem w Sekcji Estrady. Przez wiele lat był zaangażowany w opiekę nad grobami artystów. Był odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP