EN

8.09.2021, 08:20 Wersja do druku

Warszawa. Podsumowanie lata w Centrum Teatru i Tańca

Zakończono letnie prezentacje na nowej scenie Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, zainaugurowanej pod koniec maja premierą „Śmierci i Ofelii” w choreografii Michała Przybyły. 

fot. PatMic

„W Śmierci i Ofelii wiele jest spokojnych momentów, chwil zamrożenia, jakiejś kontemplacji przestrzeni (świata?), co można odczytać w najprostszy sposób, że przemijanie i piękno w ogóle spieszyć się nie muszą, po prostu są, w swoim czasie, w swoim rytmie, nieuchronnie na siebie wpływając – i wcale nie będzie to pójściem na łatwiznę. Nie będzie, bo mamy być świadkami zachodzącego powoli procesu, mamy spróbować zobaczyć zmianę w czasie, jaki jest nam dany. Nie tylko w teatrze, ale także w okresie tzw. pełzającej epidemii” – pisała o spektaklu Sandra Wilk. 

W lipcu oraz na początku sierpnia na scenie przy Polu Mokotowskim (Bruna 9), odbyła się z kolei letnia edycja XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Przed warszawską publicznością zaprezentowali się artyści z Niemiec, Grecji, Estonii oraz z Polski. 

„Festiwal Zawirowania 2021 przyniósł wiele ciekawych wydarzeń i wrażeń, warto także dodać, że spotkania i rozmowy z twórcami przeprowadzane po spektaklach  wzbogaciły widzów o informacje i wiedzę z zakresu tańca i procesów twórczych” – oceniła Elżbieta Bisch. 

Z kolei Sandra Wilk napisała: „W ocenie festiwalu teatralnego najmniej liczy się popularność zaproszonych na niego zespołów czy nawet ich liczba, bo nawet mając budżet pozwalający na zapełnienie programu samymi gwiazdami można zrobić wydarzenie słabe, niewnoszące refleksji czy impulsu do dyskursu i rozwoju danej sztuki. Dobry festiwal powinien mieć koncepcję, a w ramach jej realizacji wytworzyć takie napięcie, by pojawiły się swoiste „punkty zapalne”, wydarzenia, o których nie można zapomnieć, i o których chce się rozmawiać bez końca. 17. Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania 2021 miał przynajmniej kilka takich pozycji, więc jego letnią edycję należy uznać za udaną”. 

Letnie prezentacje zakończyły repertuarowe pokazy spektakli Teatru Tańca Zawirowania: „Real Love” oraz „Tańcząc Boską Komedię”. Te spektakle zapewne powrócą w sezonie 2021/2022, który już za chwilę otworzy premiera spektaklu „POLONAUTKI” czyli Pierwsza Polska Kobieca Misja Kosmiczna”, przygotowanego w ramach programu StartUp – SCENA DLA MŁODYCH. Premiera pracy przygotowywanej przez Aleksandrę Kostrzewę, Ewę Noras i Olgę Briks już 11 i 12 września. 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej CTiTW: ctit.eu, a także Strony Tańca, gdzie znajdują się teksty dotyczące poszczególnych wydarzeń: stronatanca.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne