Fundacja Rozwoju Teatru NOWA FALA oraz kolektyw HOTELOKO movement makers zapraszają w dniach 29-30 września do Instytutu Teatralnego na szereg wydarzeń związanych z tańcem współczesnym: prezentację spektakli, etiud choreograficznych i filmów, w tym przedstawienie efektów finałowych projektu CODASI. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja wejściówek pod adresem [email protected].
Wydarzenia IV U:NEW DANCE WAVE FESTIVAL w Instytucie Teatralnym
29 września | 17.00
Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa
CODASI Multiplier Event:
„Twilight” – Agata Życzkowska/Karina Szutko/Maciej Feliga/Weronika Ratusińska-Zamuszko (film)
„(M)OTHERS” / Kolektyw HOTELOKO movement makers: Agata Życzkowska/Mirek Woźniak/Karina Szutko/Maciej Feliga (spektakl)
30 września | 19.00
NOC TAŃCA – CODASI Multiplier Event:
„Becoming Taiga” – Agnieszka Gąsiorek (film)
„LUXA” – Agata Życzkowska/Karina Szutko (spektakl)
„Runnin”- Izabela Wróblewska/Noemi Pataki/Eszter Lajter/Vera Bundschuh/Eleonora Accalai/Lili Novreczky (film)
„Stages 1&2” – Julia Piwońska (etiuda choreograficzna)
„TWILIGHT” – Agata Życzkowska/Karina Szutko/Maciej Feliga/Weronika Ratusińska-Zamuszko (etiuda choreograficzna)
„3×20” – Aleksandra Bożek-Muszyńska/Józef Buchnajzer/Paweł Grala/Zofia Tomczyk oraz kolektyw HOTELOKO movement makers: Feliga/Szutko/Woźniak/Życzkowska (spektakl improwizowany)
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem [email protected] / tel. 883 760 405.
Kuratorka i dyrektorka festiwalu: Agata Życzkowska
Współpraca: Karina Szutko, Adriana Liwara, Bartłomiej Mamajek
Produkcja i organizacja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / Kolektyw HOTELOKO movement makers
„(M)OTHERS” / kolektyw HOTELOKO movement makers
Reżyseria, dramaturgia, choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga
Scenografia, kostiumy, projekcje wideo, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska
Wykonanie: Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’
Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga-Południe, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
Premiera: 27 września 2024, Warszawa
Spektakl „(M)OTHERS” skupia się na rozbudowanej koncepcji matki, obejmującej nie tylko relacje biologiczne, ale także społeczne i terytorialne. Wątek MATKI przybiera formę abstrakcyjną, sięgającą głębiej niż tylko relacje genetyczne czy społeczne. Jest to próba zgłębienia tej uniwersalnej roli „MATKI”, którą każdy z nas nosi w sobie, niezależnie od płci, wieku, tożsamości seksualnej, koloru skóry, stopnia sprawności czy wykształcenia. „(M)OTHERS” stawia pytania dotyczące natury relacji rodzinnych, ich trwałości, możliwości przekształceń. Choreografia jest rodzajem „podwójnego duetu” – dialogu energetycznego pomiędzy dwoma, trzema, a czasem czterema ciałami: cisza, miasto, gra, wspólnota, zmysły, kameleon, dragon, stranger, other. Choć płeć nie zawsze odgrywa decydującą rolę, czasem generuje pewne ludzkie zachowania. W naszym świecie nie wszystko jest jednoznaczne. Poszukiwanie istoty człowieczeństwa często przekracza binarną kategorię płci. Idea spektaklu otwiera przestrzeń do refleksji nad empatią, społecznymi oczekiwaniami i miłością pomimo różnic. Bardzo istotne są także poszukiwania związane z szerszym spojrzeniem na tę tematykę, w tym w szczególności na MATKĘ ZIEMIĘ – MOTHER EARTH. Spektakl jest kolażem obrazów, wspomnień, choreografii, słów, muzycznych pocztówek i marzeń.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
„Twilight” / film
Koncepcja, choreografia, zdjęcia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Karina Szutko, Maciej Feliga
Wykonanie: Karina Szutko, Maciej Feliga
Muzyka: Weronika Ratusińska-Zamuszko / „Double Concert for clarinet and viola”
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Zmierzch łączy dzień z nocą, tworząc przestrzeń dla harmonii i integracji, podobnie jak przyjaźń łączy różne aspekty naszego życia. W ekofeminizmie postrzeganie kobiety jedynie jako reproduktorki jest ograniczające. Przyjaźń przypomina, że każda kobieta ma prawo definiować swoją drogę i żyć pełnią życia, wolną od społecznych norm. „TWILIGHT” to spotkanie, które bada, co sprawia, że czujemy się bezpiecznie i autentycznie w towarzystwie innych. Zastanawiamy się, jak feromony i zapachy wpływają na nasze relacje. U zwierząt sygnały zapachowe są wyczuwalne z dużych odległości, a u ludzi również odgrywają kluczową rolę w budowaniu więzi. Badamy, jak różne energie, ciała i zapachy wpływają na siebie, tworząc harmonijną mozaikę relacji.
„Becoming Taiga” / film
Koncepcja i zdjęcia: Agnieszka Gąsiorek
Partner: New Visions / Berlin
„Becoming Taiga” jest spotkaniem członkiń społeczności transformacyjnej przestrzeni uczenia lub oduczania się oraz budowania czułej i wspierającej społeczności pod nazwą TAIGA i FJORDS, stworzonych przez organizację new visions. Program został stworzony jako bezpieczniejsza i odważniejsza przestrzeń dla osób z doświadczeniem życiowym jako kobiety, które na co dzień łączą pracę artystyczną i aktywistyczną, głównie w Europie Wschodniej lub jako migrantki w innych krajach europejskich. To ciepło i zmysły, wspólnota i troska, powolność i miłość, przyziemność i radykalność. Nasze pierwsze spotkanie odbyło się w sierpniu 2022 r. w Massia*ru w Estonii. Film jest poetycką dokumentacją wydarzenia. Obrazy dokumentalne przeplatają się z poezją uczestniczek, ich śpiewem, ekspresją potrzeb, obrazami natury, ruchu, bliskości i siły, która rozwinęła się między nami podczas tych kilku dni spędzonych w estońskim lesie.
„LUXA” / spektakl
Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Karina Szutko
Teksty i wykonanie: Agata Życzkowska / Karina Szutko
Reżyseria, dramaturgia, kostiumy, projekcje wideo, opracowanie muzyczne: Agata Życzkowska
„LUXA” to spektakl Agaty Życzkowskiej dotyczący luksusowych przedmiotów dla dziewczyn i kobiet oraz poszukiwań, co może być/stać się luksusem w odpowiednim kontekście społecznym, ruchowym i filozoficznym. Spektakl „LUXA” to próba dotknięcia tematu luksusu przez pryzmat relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea zmierzenia się z naszą tożsamością poprzez masowe pragnienia i dążenia mężczyzn. W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących kobiece atrybuty, jak torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi lub drogie, ekskluzywne kosmetyki i perfumy. Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni – kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny. Ale także mogą to być ziarna kakao, które kiedyś były cenniejsze niż złoto, a dziś z roku na rok zyskują na wartości. Luksus ma wiele oblicz. Co może jeszcze być luksusem dla dzisiejszej kobiety w Polsce, w Europie?
Kliknij tutaj, aby zobaczyć trailer.
Spektakl powstał w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy 2023. Spektakl wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024
„Runnin’” / film
Choreografia: Izabela Wróblewska
Wykonanie: Izabela Wróblewska/Noemi Pataki/Eszter Lajter/Vera Bundschuh/Eleonora Accalai/Lili Novreczky
„Runnin’” to film, który ilustruje trudności związane z ucieczką od prawdziwego „ja” oraz transformującą moc, jaką ma akceptacja autentyczności. To opowieść o przemianie i zwycięstwie nad osobistymi lękami i wewnętrznymi zmaganiami. Wewnętrzne głosy, które mogły być wypełnione wątpliwościami, negatywną oceną lub niepewnością, teraz stają się siłą napędową. To tęsknota za utraconą więzią, dążenie do pojednania i gotowość do stawienia czoła wyzwaniom oraz do zachowania relacji z prawdziwą sobą. Motyw biegu symbolizuje osobisty rozwój, wytrwałość oraz gotowość do zmierzenia się z własnymi lękami i emocjami.
„TWILIGHT” / etiuda choreograficzna)
Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska
Współpraca choreograficzna: Karina Szutko, Maciej Feliga
Wykonanie: Karina Szutko, Maciej Feliga
Muzyka: Weronika Ratusińska-Zamuszko / „Double Concert for clarinet and viola”
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
„Stages 1&2” / etiuda choreograficzna
Koncepcja, choreografia i wykonanie: Julia Piwońska
Muzyka: „On the Nature of Daylight” Max Richter w wykonaniu Anny Lapwood
„Stages 1&2” to etiuda poświęcona żałobie i uczuciom z nią związanym. Powstała w procesie mierzenia się z nieprzepracowaną dotychczas traumą, sięga do doświadczeń i odczuć autorki. Choreografia jest intymnym, osobistym przeżyciem trudnych i przytłaczających emocji związanych ze stratą i towarzyszącym jej uczuciem pustki.
„3×20″ / spektakl improwizowany
Koncepcja: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Zofia Tomczyk
Kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Józef Buchnajzer, Paweł Grala oraz kolektyw HOTELOKO movement makers: Agata Życzkowska, Karina Szutko, Maciej Feliga
Spektakl jest spotkaniem improwizowanym lokalnych artystek i artystów różnych dziedzin sztuki z aktywnym udziałem publiczności. Inicjatorkami projektu są warszawska improwizatorka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz poznańska tancerka i performerka Zofia Tomczyk. Spektakl jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytania, w jaki sposób włączyć widza w aktywne działanie oraz jak wykreować przestrzeń do tego, by mógł otworzyć się na inne, być może nowe doświadczenie i przejść ze strefy obserwacji w strefę partycypacji? Jest również zaproszeniem do stworzenia wspólnego, niepowtarzalnego obrazu, ponieważ każdy uczestnik wydarzenia wnosi do niego własne, osobiste doświadczenia. Od 2018 roku spektakl był prezentowany w kilku miastach w Polsce (m.in. Warszawa, Poznań, Łódź) za każdym razem w innym składzie we współpracy z lokalnymi artystami i artystkami.
Festiwal ma na celu popularyzację tańca w jego nowych formach oraz wzmocnienie współpracy polskich artystów i artystek z partnerami zagranicznymi. Spektakle i filmy prezentowane w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskego wpisują się w założenia projektu CODASI.
Wydarzenia IV U:NEW Dance Wave Festival w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie w dniach 29-30 września 2024 roku dofinansowane w ramach środków m.st. Warszawa, dzielnica Śródmieście oraz ze środków Komisji Europejskiej.
Patronat medialny: TVP Kultura, e-teatr, Teatr dla Wszystkich, dlaStudenta/pl, Notes Na 6 Tygodni
Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl
Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga- Południe, Białołęcki Ośrodek Kultury, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, New Visions, l’espace centro coreografico – Zappulla DMN Company, La Galerie Chorégraphique, Kultura Nova, Dame de Pic
Zobacz program całego festiwalu: https://www.facebook.com/events/1901143977052019
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/895555919099088
Obserwuj festiwal na Instagramie: https://www.instagram.com/u_new_festival