Nowy sezon artystyczny w Teatrze Baj rozpoczął się bardzo intensywnie. Przez cały wrzesień trwały prace nad spektaklem „Ile waży jabłko na Marsie?” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego, którego premiera odbędzie się 18 września br. na Scenie na Jagiellońskiej 54.
Tego samego dnia ma miejsce premiera online trzeciego odcinka „Muzeum skarbów” w reżyserii Anety Wróbel, spektaklu przygotowywanego w formie filmowej, który można obejrzeć na stronie internetowej Teatru.
Widzowie spektaklu „Ile waży jabłko na Marsie?” staną się uczniami niezwykłej szkoły dla przyszłych kosmonautów, w której zapoznają się z historią lotów kosmicznych, zasadami termodynamiki, dowiedzą się czym są czarne dziury, a także nauczą się nawigować w kosmosie dzięki znajomości geografii gwiazd. Przekonają się też, że podczas kosmicznych przygód niezbędna jest bogata wyobraźnia. Spektakl realizowany jest w ramach projektu „Praska Dorożka Teatralna na Podwórzach” realizowanego przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.
Premiera odbędzie się 18 września 2020 r. o godz. 16:30 i 18:30 na Scenie na Jagiellońskiej 54 (Centrum Wielokulturowe). Na kolejne spektakle zapraszamy w sobotę, 19 września o godz. 17:00 i w niedzielę, 20 września o godz. 14:00 i 16:00.
Premierowy, trzeci odcinek spektaklu „Muzeum skarbów” w reż. Anety Wróbel to kolejna przygoda Andrzejka. Tym razem wyjątkowy bohater spotyka postaci z dawnego bajowego spektaklu pt. „Niebieski piesek”.
Nowe odcinki przedstawienia przygotowanego w formie filmowej, ukazują się w każdy piątek o godz. 10:00 i dostępne są na stronie internetowej Teatru Baj. Punktem wyjścia dla fabuły przedstawienia były fantastyczne i wyjątkowo bogate, ponad 90-letnie, zbiory scenograficzne Teatru Baj – prawdziwe skarby – zabytki z perspektywy teatrologii, projektowane przez wybitnych scenografów. Pełnoprawna premiera spektaklu odbędzie się 23 i 24 października 2020 r.
Teatr Baj powstał w 1928 r. i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Jego dorobek artystyczny obejmuje 185 premier. Baj, przygotowując kolejne przedstawienia, sięga po polską i światową literaturę dla dzieci i młodzieży, stosuje różne formy i techniki lalkowe. Stara się łączyć w repertuarze klasykę i sztukę współczesną, zachowując między nimi równowagę. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Dziecko jest głównym adresatem działalności Baja, ale ma on także w repertuarze propozycje dla starszych widzów. Warszawki teatr jest też jedną z najczęściej i najdalej podróżujących polskich instytucji prezentujących repertuar dla dzieci. Tylko w ostatnich latach odwiedził ze swoimi spektaklami kraje od Argentyny, przez Chiny, Japonię po Węgry, Czechy, Luksemburg czy Litwę. Baj, jako pierwszy teatr lalek dla dzieci w Polsce, został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
A już jesienią 2020 r. powrót Teatru Baj do stałej siedziby, która przez ostatnie 3 lata przechodziła generalny remont: