EN

20.04.2024, 08:55 Wersja do druku

Warszawa. Po co nam Instytut Teatralny? W poniedziałek dyskusja panelowa

W 2023 roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego obchodził 20. urodziny, a niebawem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosi konkurs na Dyrektora. Z tej okazji pracowniczki i pracownicy Instytutu, zrzeszeni w OZZ Inicjatywa Pracownicza, zapraszają 22 kwietnia od godz. 10:00 do udziału w panelowej dyskusji o roli, zadaniach i kierunkach rozwoju placówki na Jazdowie. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem [email protected].

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Założony w 2003 roku Instytut Teatralny jest państwową instytucją kultury zajmującą się dokumentacją, promocją i animacją polskiego życia teatralnego. To wielokrotnie powtarzane w różnych miejscach zdanie, syntetyzujące trzy filary naszej działalności, bardzo dobrze oddaje realizowaną od 20 lat misję naszej placówki. To, co było z nami od początku, to także przełomowe dla polskiego środowiska teatralnego znoszenie opozycji między teorią a praktyką teatralną – z jednej strony angażowanie w procesy kreatywne badaczek i badaczy oraz teoretyczek i teoretyków, a z drugiej wzbogacanie projektów badawczych o działania artystyczne. Gdzie jesteśmy teraz, czy ruch wciąż odbywa się dwukierunkowo, czy może pewne idee i założenia uległy przewartościowaniu? Jakie są potrzeby i oczekiwania środowiska teatralnego wobec Instytutu? Jak można zdefiniować dotychczasowe modele działania instytucji i czy możemy wyobrazić sobie inne lub wręcz alternatywne sposoby funkcjonowania? W końcu – dla kogo i po co nam Instytut?

Do odpowiedzi na te pytania chcielibyśmy zaprosić reprezentantów różnych grup, dla których Instytut chce i może być ważny. Chcielibyśmy, by była to debata, w której wybrzmią różne głosy, w której zostaną poddane dyskusji dotychczasowe strategie działania trzech dyrekcji, skonfrontowane z oczekiwaniami i uwagami organizatora – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrektorek i dyrektorów teatrów, artystek i artystów, badaczek i badaczy teatru, przedstawicielek i przedstawicieli organizacji pozarządowych i domów kultury, pedagogów i pedagożek teatru, studentek i studentów, a także pracowników i pracowniczek Instytutu.

22 kwietnia w godzinach 10.00-18.00 zapraszamy na ul. Jazdów 1 do dyskusji panelowej pod hasłem „Po co nam Instytut Teatralny?”.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem [email protected]

Organizatorem wydarzenia jest Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego “Inicjatywa Pracownicza” w Instytucie Teatralnym.

Spotkanie będzie rejestrowane.

Szczegółowy program:

10.00 – 11.30 Panel I: Maciej Nowak, Dorota Buchwald, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz

Wstęp i prowadzenie: Ewa Hevelke, Paweł Płoski

11.30 – 12.00 przerwa

12.00 – 13.30 Panel II: Tomasz Rodowicz (online), Mateusz Pakuła, Przemysław Waczyński, Piotr Morawski, Justyna Czarnota

13.30 – 14.00 przerwa

14.00 – 15.30 Panel III: Hanna Wróblewska, Joanna Krakowska, Zofia Dworakowska, Weronika Szczawińska, Marta Keil (online)

15.30 – 15.45 przerwa

15.45 – 17.15 Panel IV: Piotr Olkusz, Elżbieta Baniewicz, Ewa Partyga, Michał Januszaniec, Alicja Borowiec i Ada Wolińska

Prowadzenie paneli II-IV: Joanna Biernacka-Płoska i Kamila Paprocka-Jasińska

17.15 – 18.00 Dyskusja z udziałem publiczności

Źródło:

Materiał własny