Zapraszamy na najbardziej widowiskowy spektakl Teatru Sztuka Ciała. Bezpłatnie, na warszawskiej Woli, w sam raz na grand finale wakacji! „Pędy" - plenerowe widowisko z udziałem roślin - 1 września (niedziela), godz. 20.00 w Parku Szymańskiego.
Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy klaunady i kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentów i elektroniki.
Pęd ludzkich spraw i pęd zieleni, delikatność i determinacja roślin, ich pełne zaangażowanie tu i teraz, cud życia w kiełku, płatku, nasionku. Zatrzymaj się i zobacz opowieść o cyklu życia, o trwaniu, o nas wszystkich.
Oprawa wizualna, dźwiękowa i ruch czynią z "Pędów" spektakl, w którym każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie.
Impulsem do tej kreacji (premiera - lipiec 2020) było odkrycie przetwornika, który, jednym słowem, pozwala roślinom grać muzykę. Jak to możliwe? Podpięty do żywej rośliny transformuje impulsy jej pola elektromagnetycznego, właściwego każdemu żywemu organizmowi, na komunikaty midi. Artyści związani z Sztuką Ciała od razu zapragnęli nie tylko mieć taki przetwornik, ale i wykorzystać go w produkcji - właśnie w spektaklu o przenikaniu się światów roślin i ludzi, o ich wzajemnych relacjach, szukaniu tego, co wspólne, czego możemy dowiedzieć się sami o sobie, patrząc na tak odmienny, zdawałoby się świat. Całość objęta była opieką artystyczną Marka Kowalskiego z Teatru AKT - najbardziej rozpoznawalnego warszawskiego teatru plenerowego. Sztuka Ciała i AKT bazują na wspólnym języku pantomimy, a ich spotkanie umożliwiło grupie m.in. sięgnięcie po charakterystyczne dla teatru plenerowego środki kuglarskie. Nie bez znaczenia było tu też doświadczenie Marka Kowalskiego w tańcu butoh.
Jedną z inspiracji jest książka “Patyki, badyle” - Urszuli Zajączkowskiej (poetki, artystki wizualnej i botaniczki pracującej naukowo na SGGW) nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Literatura
W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak.
Aktorzy za pomocą efektownych kostiumów, charakteryzacji i ruchu wcielą się w role żywych roślin. Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia flory jest pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej ale także do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co jest osnową działań performerów.
Reżyseria: Marek Kowalski
Występują: Jędrzej Fulara, Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel
Muzyka na żywo: Bartosz Ługowski, Krzysztof Włodarczyk
Kostiumy: Anna Rudzińska
Wzrastające rośliny tańczą. Ich liście bez przerwy wachlują też w pulsie dnia i nocy. Lecz nasza tymczasowość życia i gwałtowność oka odziera nas z widoku, że poruszają się też i rośliny.
Badam rośliny by dostrzec w nich misterium. I prawie zawsze to dostaję.
Jesteśmy zbudowani z tych samych liter dziewięćdziesięciu pierwiastków i umieszczeni w tej samej przestrzeni, sprawiedliwie rozporządzającej swoimi prawami (...) - nerwy w liściach i nerwy w skrzydełkach much, każde rozerwanie, spękanie ziemi, czy żywe mięso są podobne.
Inność roślin wyraża się głównie w tym, że nie muszą nikogo i niczego zabijać, by się odżywiać, wzrastać i zasiedlać, oraz tym, że są przykute do miejsca na zawsze, są więc jeszcze bardziej współodczuwające z otoczeniem.
Czym są ekspresje roślinnego życia?
Jak je wyrazić w granicach języka?
Jak poruszają się pędy mięty i dyni?
Czy wpływa na nie Księżyc?
Co robi wiatr koronom drzew?
W jaki sposób goją się rany i co sprawia, że rośliny się deformują?
Skąd w nich ten pęd do przeżycia w każdych warunkach?
Kiedy i jak umierają?
- Urszula Zajączkowską (botaniczka, poetka, autorka książki "Patyki, badyle", która posłużyła za jedną z inspiracji). 1.09 (niedziela), godz. 20.00 - Warszawa - Wola, Park Szymańskiego (na "jajku" od strony placu zabaw); Realizacja w ramach projektu “Latający Teatr Sztuki Ciała - Wola”, współfinansowanego przez m.st. Warszawa, Dzielnicę Wola. Partnerem realizacji jest Wolskie Centrum Kultury | Dołącz do wydarzenia: https://tiny.pl/d2442mtc Spektakl trwa ok. 60 minut
Patronami medialnymi wydarzenia są: RDC, PAP, Strefa Music Art, Karmione Kulturą, Pani Zuzia