EN

2.07.2024, 12:42 Wersja do druku

Warszawa. Plany Teatru Studio na nowy sezon

STUDIO teatrgaleria ogłasza  plany repertuarowe na sezon artystyczny 2024/25. Ruszyła sprzedaż biletów na  www.teatrstudio.pl

fot. mat. teatru

Sezon artystyczny 2023/24 w STUDIO dobiega końca. Było warto podjąć te wszystkie wyzwania: 240 spektakli teatralnych, udział w 12 festiwalach w Polsce i za granicą, zdobyliśmy 7 nagród, zrealizowaliśmy 4 premiery, 4 wystawy, 91 wydarzeń edukacyjnych i społecznych, pozyskaliśmy 21 nowych dzieł sztuki do zbiorów Galerii - podkreśla dyrektor Roman Osadnik w podsumowaniu sezonu STUDIO.

W okresie wakacyjnym STUDIO nie zwalnia tempa. W lipcu cztery pokazy spektaklu The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego na Open’er Festival w Gdyni (3, 4, 5, 6 lipca 2024), w sierpniu dwa pokazy nowego projektu Ekspedycja: Burza” w reżyserii Alexandra Dulaka podczas Festiwalu Szekspirowskiego w ramach konkursu o Nowego Yoricka (1 sierpnia 2024) oraz warsztaty dla młodzieży STUDIO MŁODYCH (19-23 sierpnia 2024). W nowym sezonie artystycznym 2024/25, m. in.: krakowska premiera Serca ze szkła. Musical zen” (21 września 2024), spektakl Mahagonny. Afterparty” w reżyserii Krystiana Lady (8 grudnia 2024) oraz obchody 140. urodzin Witkacego w 2025 (od 24 lutego 2025). Na www.teatrstudio.pl znajduje się repertuar teatru od września 2024 do połowy lutego 2025, a bilety można zakupić w ramach akcji promocyjnej „Stać Cię na teatr” aż do wyczerpania puli promocyjnej.

● PREMIERY

Nadchodzący sezon STUDIO rozpocznie się od premiery nowego spektaklu Ramony Nagabczyńskiej „Anonimowi performerzy” (premiera: 6 września 2024) w ramach ósmej edycji Generation After. Choreografka podejmie temat samego zjawiska występowania na scenie. Na spotkaniu anonimowej grupy terapeutycznej zaproszone przez Nagabczyńską osoby performujące opowiedzą swoje intymne historie i wyznają, co ryzykują wychodząc na scenę.

Społeczność indonezyjskiej wioski Bengkala na wyspie Bali, gdzie wszyscy mieszkańcy, słyszący i głusi, umieją posługiwać się lokalnym językiem migowym kata kolok stała się inspiracją do pracy nad „Scenografią głosów” Daniela Kotowskiego (premiera: 18 września 2024). Artysta w swoim performansie stanie się tym, który mówi – „głośnikiem”, którego dźwięki będą interpretowane przez aktorów i aktorki.

Spektakl „Mahagonny. Afterparty” w reżyserii Krystiana Lady pod kierownictwem muzycznym Lilianny Krych składajacy się z dwóch część: Mahagonny - Ein Songspiel” autorstwa Kurta Weilla i Bertolda Brechta oraz nowej kompozycji Afterparty” Katarzyny Głowickiej z tekstami Bartosza „Fisza” Waglewskiego. Całość spektaklu utrzymana jest w konwencji songspielu, w którym historia jest opowiedziana poprzez songi i muzyczne interludia (premiera: 8 grudnia 2024).

W 2025 roku przypada 140. rocznica urodzin Witkacego, oraz 40. lecie nadania imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza Teatrowi Studio. Z tej okazji STUDIO planuje wrócić do intrygująco współczesnych idei w twórczości tego artysty-proroka, między innymi do idei Automatonu. Cykl wokół tematu automatyzacji, programowania człowieka oraz rzeczywistości będzie składał się z nowej serii pracowni Open Studios dla zagranicznych i polskich artystów. Odnoszą się do tego wątku także dwie premiery zaplanowane na 2025 - spektakl Anny Karasińskiej (premiera: czerwiec 2025) oraz Natalii Korczakowskiej (premiera: wrzesień 2025).

● PREMIERY POZA WARSZAWĄ

W teatrze STUDIO trwają próby do projektu„Ekspedycja: Burza” w reżyserii Alexandra Dulaka, który zostanie zaprezentowany na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w ramach Konkursu na Nowego Yoricka. Spektakl łączy tekst Szekspira z fragmentami dzienników z ekspedycji polarnych (dwa pokazy: 1 sierpnia 2024 w Gdańsku).

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie reżyser Cezary Tomaszewski rozpoczął pracę z zespołem artystycznym teatru przy krakowskiej premierze „Serce ze szkła. Musical zen” na motywach „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i „Naku*wiam zen” Marii Peszek. Spektakl w pierwszej koprodukcji STUDIO z Teatrem Słowackiego miał premierę w Warszawie 19 kwietnia 2024, natomiast w Krakowie odbędzie się 21 września 2024. Wyprawa zespołów STUDIO i Teatru Słowackiego oraz Jana i Marii Peszków przez mroźne noce „zimy stulecia”, odległe bagniska, puste kościoły, ekstazy, kryzysy życiowe i twórcze, mrok zamku Zbójniczki i osiedla Teofilów oraz przez inne niegodziwe miejsca będziemy oglądać w dwóch teatrach podczas nowego sezonu.

● TOURNÉE ZAGRANICZNE

Załoga statku kosmicznego 6000 kontynuuje międzynarodową trasę. Po występach w Holandii, Gruzji, Niemczech, Belgii, Czechach, Rumunii w Toruniu i zdobyciu Grand Prix 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnym KONTAKT spektakl „The Employees” w reżyserii Łukasza Twarkowskiego zobaczmy w Gdyni na Open’er Festival (3, 4, 5, 6 lipca), w Teatre Lliure w Barcelonie (22, 23, 24 listopada) i w Southbank Centre w Londynie (15, 16, 17, 18, 19 stycznia 2025).

● POZOSTAŁE TYTUŁY SEZONU

W nadchodzącym sezonie powrócą spektakle z poprzednich lat. Będą to zarówno dzieła na podstawie twórczości polskich i zagranicznych autorów i autorek, jak: „Berlin Alexanderplatz” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, „Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera, „Koniec z Eddym” w reżyserii Anny Smolar, „Polowanie na osy. historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej, „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego; kameralne produkcje: „Oda do radości” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego, „Wyspa Jadłonomia” w reżyserii Macieja Podstawnego i „Piękny początek” w reżyserii Roba Wasiewicza oraz monodramy: „Byk” w reżyserii Roberta Talarczyka i Szczepana Twardocha, „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” w reżyserii Ewy Błaszczyk i „Stara kobieta wysiaduje” w reżyserii Ireny Jun. Po raz ostatni zobaczymy w STUDIO: spektakl „Plath” w reżyserii Katarzyny Kalwat (wrzesień), współczesną klasykę „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha (wrzesień) i sit-up „Hamer” w reżyserii Justyny Sobczyk (październik).

● TRANSMISJE ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera

Osiemnasta edycja (po raz 14. w STUDIO) cyklu The Met: Live in HD 2024/2025 rozpocznie się 5 października 2024. Przed nami osiem wyjątkowych transmisji prosto ze sceny The Metropolitan Opera. Sezon rozpocznie się pokazem „Opowieści Hoffmana” Jacquesa Offenbacha w reżyserii Bartletta Shera.

● WYDARZENIA SPECJALNE

Festiwal „Przystanek Śląsk”

W trakcie trwającego tydzień intensywnego multidyscyplinarnego przeglądu Przystanek Śląsk” pokazane zostaną najważniejsze spektakle teatrów województwa śląskiego poruszające temat lokalności, m. in.: Cholonek” i Mianujom mie Hanka” z Teatru Kortez, Piąta strona świata” i Skazany na bluesa”z Teatru Śląskiego, „Kopidoł” z Teatru Naumionego czy koprodukcja STUDIO i Teatru Śląskiego Byk” oraz koncerty m. in. : Darii ze Śląska, Filharmonii Śląskiej.Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami, takimi jak: Zbigniew Rokita, Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Olgierd Łukaszewicz, Dorota Brauntsch. Będą to rozmowy o literaturze, sztuce, teatrze czy filmie, których wspólnym mianownikiem stanie się Śląsk (28 września - 8 października 2024). Misją festiwalu jest prowokowanie rozmów, inicjowanie dialogu i budowanie relacji z instytucjami ze Śląska.

23. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu


Na festiwalu swoje polskie premiery będą mieć spektakle: „Augusto” Alessandro Sciarroniego, „Harmonia” Adrienn Hód oraz „Underdogs” Anne Nguyen. W programie także prace – „Agon” Dominiki Knapik oraz „Sport” Patryka Gorzkiewicza a wśród wydarzeń towarzyszących – warsztaty, film, gra (11 - 13 października 2024).

● WYSTAWY

Galeria STUDIO przygotowuje cztery ekspozycje. „Patrząc w słońce. Hanna Orzechowska” (kuratorka Luiza Nader) ma na celu wydobycie obecnych w twórczości artystki wątków antywojennych i antyprzemocowych oraz refleksję na temat Zagłady i wojny (23 września – 17 listopada 2024). Kuratorki wystawy: Dorota Jarecka, Weronika Kobylińska-Bunsch, Paulina Olszewska „Atrofia. Erozja. Non-finito: Anna Zaradny i Zbigniew Dłubak” odnoszą się do twórczości wizualnej artysty wzbogacając ją o stworzenie przez Zaradny środowiska, w którym jej prace wejdą w dialog z pracami Dłubaka w przestrzeniach galerii (5 grudnia 2024 – luty 2025). Natomiast wystawa „Chcemy całego życia” (kuratorki: Dorota Walentynowicz, Anka Leśniak, Karolina Majewska-Güde, Paulina Olszewska, Agnieszka Rayzacher) otworzy debatę o sztuce feministycznej w Polsce w różnych kontekstach politycznych (luty – maj 2025). Sezon zamknie wystawa „Solidarność z Białorusią” poświęcona uwadze społeczności białoruskiej mieszkającej w Warszawie (czerwiec – lipiec 2025).

● PREMIERA KSIĄŻKI

Premiera reporterskiej opowieści „Szajna Szajnisko” o Szajnie i STUDIO tkana z rozmów teatrolożki i reporterki Agnieszki Berlińskiej przeprowadzonych z artystami, krytykami, widzami i uczestnikami życia kulturalnego Warszawy lat siedemdziesiątych (planowana premiera: listopad 2024).

● DZIAŁANIA DZIAŁU EDUKACJI I PROJEKTÓW SPECJALNYCH

W nowym sezonie STUDIO koncentruje się na działaniach, które zwiększą dostępność oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wspólnie z Fundacją Kultury Bez Barier przeprowadzone zostaną warsztaty z dostępności dla młodzieży zainteresowanej wolontariat w teatrze. Warsztaty twórcze we współpracy z Fundacją Dom Kultury rozpoczęte w lutym 2024 z kobietami odbywających karę więzienia na oddziałach zamkniętych w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów będą miały finał w postaci pokazu spektaklu teatralnego skierowanego do dzieci osadzonych (grudzień 2024). W ofercie edukacyjnej znajdą się m.in. startery do spektakli, działania towarzyszące wystawom w Galerii Studio, cykl warsztatów twórczych w ramach Studia Młodych oraz rozwój działań międzypokoleniowych.


Ekspedycja: Burza, reżyseria: Alexander Dulak

premiera: 1 sierpnia w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego

STUDIO jest teatrem współpracującym przy tegorocznej edycji konkursu Nowy Yorick organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski.

Anonimowi performerzy, choreografia: Ramona Nagabczyńska

premiera: 6 września 2024, STUDIO

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Scenografia głosów, reżyseria: Daniel Kotowski

premiera: 18 września 2024, STUDIO

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna.

Serce ze szkła. Musical zen, reżyseria: Cezary Tomaszewski

premiera warszawska: 19 kwietnia 2024

premiera krakowska: 21 września 2024,

Spektakl jest koprodukcją STUDIO i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Patrząc w słońce. Hanna Orzechowska

23 września – 17 listopada 2024

Kuratorka Luiza Nader

Współpraca: Fundacja Arton

Wsparcie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Sztuki Wizualne.

PREMIERA KSIĄŻKI

SZAJNA SZAJNISKO

Agnieszka Berlińska

książka pod redakcją Daniela Lisa

premiera: listopad 2024

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Literatura 2024”.

Elementarz Teatralny

finał: grudzień 2024

Projekt Działu Edukacji i Projektów Specjalnych STUDIO teatrgalerii finansuje m.st. Warszawa.

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl





Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne