EN

5.03.2024, 16:52 Wersja do druku

Warszawa. Plany na rok 2024 Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

Polska Platforma Tańca, 12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego, trasa koncertów "Z klasyką przez Polskę" - to niektóre z zaplanowanych na 2024 r. wydarzeń, które realizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMiT).

fot. Radek Zawadzki / mat. organizatora

We wtorek w siedzibie NIMiT odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele tej instytucji zaprezentowali najważniejsze programy, projekty i wydarzenia realizowane w 2024 r. "Naszą misją jest tworzenie przestrzeni, warunków dla artystów - muzyków i tancerzy do tego, żeby mogli rozwijać się artystycznie. Zajmujemy się promocją artystów w Polsce, jak i za granicą, tworzymy projekty, które ich wspierają i mają na celu danie im przestrzeni do tego, żeby znowu mogli swobodnie działać twórczo" - powiedziała dyrektor NIMiT Paula Lis-Sołoducha.

Zapowiedziała uruchomienie w tym roku przez NIMiT dwóch nowych programów - "Tancerz-Rezydent" oraz "Muzyk-Rezydent", dla artystów wykonawców, nie tylko dyrygentów, ale też instrumentalistów.

Jak mówiła, jest to odpowiedź na potrzeby środowiska. "Jako państwowa instytucja mamy szerokie możliwości, żeby to środowisko wspierać, ale żeby móc to robić, musimy wiedzieć, jakie są wobec nas oczekiwania" - wyjaśniła.

Jednym z wydarzeń przygotowywanych przez NIMiT jest organizowana w dniach 18-21 kwietnia w Łodzi - Polska Platforma Tańca.

"Będzie to wielka platforma do dyskusji całego środowiska tańca w kraju, ale nie tylko, bo na to wydarzenie zaprosiliśmy osoby z całego świata" - podkreśliła dyrektor NIMiT.

Zastępca dyrektora NIMiT ds. tańca dr hab. Aleksandra Dziurosz poinformowała, że w siedmiu teatrach zostanie zaprezentowanych 15 spektakli tańca współczesnego wybranych w ubiegłym roku przez 10-osobową Komisję.

Na wydarzenie zaproszono także ponad 50 kuratorów sztuki tanecznej, promotorów tańca, dyrektorów festiwali z całego świata.

W trakcie Polskiej Platformy Tańca swoje spektakle zaprezentują m.in. Lubelski Teatr Tańca, Maciej Kuźmiński Company, Ramona Nagabczyńska, Janusz Orlik.

"Platforma ma być także okazją do rozmowy nt. tego, gdzie jesteśmy w tańcu, jako społeczność międzynarodowa, jak się w tej społeczności ma Polska okiem zewnętrznych obserwatorów" - dodała Dziurosz.

Mówiła także m.in. o ogólnopolskiej akcji "tańczMY" organizowanej przez NIMiT od 2019 r. Jej celem jest zrzeszenie środowiska tanecznego wokół idei obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, obchodzonego 29 kwietnia.

"Akcja scala te wydarzenia, które się dzieją w małych, większych i największych ośrodkach w kraju, próbujemy je nagłośnić, scalając pod hasłem +tańczMY+. (…) W zeszłym roku udało nam się zgromadzić 178 wydarzeń" - wyjaśniła Dziurosz.

Zastępca Dyrektora NIMiT do spraw muzyki Lech Dzierżanowski opowiadał o kolejnym sezonie koncertów "Z klasyką przez Polskę". Celem przedsięwzięcia jest docieranie z programami muzycznymi na najwyższym poziomie artystycznym w wykonaniu najwybitniejszych polskich artystów do mniejszych ośrodków, miast, miasteczek i wsi. Koncert odbywają się w domach kultury, remizach, szkołach, dworkach, pałacykach i kościołach na terenie całego kraju.

"Powszechne jest mniemanie, że pewien poziom, zwłaszcza muzyki klasycznej, nie ma szans zwłaszcza u odbiorców w małych miejscowościach, bo nikt się tym nie interesuje i nikt nie przyjdzie na koncert muzyki klasycznej. (…) Efekty cyklu +Z klasyką przez Polskę+ zadają kłam temu przekonaniu" - ocenił Dzierżanowski.

Cykl koncertów rozpoczyna się w najbliższy piątek. Pianista Szymon Nehring, skrzypek Jakub Jakowicz i wiolonczelista Marcin Zdunik wystąpią 8 marca w Kraśniku, 9 marca w Niedrzwicy Dużej oraz 10 marca Rybczewicach (Lubelskie). Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

"Przez pięć lat istnienia tego programu zorganizowaliśmy 448 koncertów z udziałem 337 artystów, docierając do 327 miejscowości, mieliśmy prawie 40 tys. słuchaczy" - przekazała dyrektor Lis-Sołoducha.

Podczas konferencji zapowiedziano także 12. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego, którego organizatorem jest NIMiT, a współorganizatorem Fundacja Na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów. Konkurs odbędzie się w dniach 1-11 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Dzierżanowski zwrócił uwagę, że to konkurs, w którego programie znajdują się wszystkie kompozycje prezentujące wiolonczelę w roli głównej, autorstwa Witolda Lutosławskiego. "W finale obowiązkowy jest +Koncert wiolonczelowy+ Lutosławskiego" - dodał. Laureatom ma towarzyszyć orkiestra Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Marka Mosia. 

Źródło:

PAP