EN

29.09.2022, 12:17 Wersja do druku

Warszawa. Piotr Gliński: Franciszek Pieczka to piękny człowiek

Piękny człowiek. To jest przykład wielkiego artysty – podkreślił Piotr Gliński, wspominając na antenie TVP Info Franciszka Pieczkę. W czwartek odbędą się uroczystości pogrzebowa zmarłego w ubiegłym tygodniu aktora.

fot. Leszek Szymański / PAP

Szef MKiDN wskazał, że Pieczkę "znamy z tak wielu ról". "Przecież to nie tylko Gustlik, choć szeroka publiczność zna go z tej wspaniałej roli, ale w swoim dorobku miał także role teatralne. Jeszcze z Teatru Powszechnego" – wskazał szef MKiDN. "Pamiętam go z +Lotu nad kukułczym gniazdem+" - powiedział.

"Franciszek Pieczka występował także w różnych filmach. Stworzył wspaniałe kreacje w takich wielkich obrazach jak +Austeria+ czy +Ziemia obiecana+" – zaznaczył Piotr Gliński. "Do tego jeszcze wielka i sympatyczna rola, chyba też ostatnia, w serialu telewizyjnym" – przypomniał szef MKiDN.

Szef resortu kultury zaznaczył, że w przypadku Franciszka Pieczki "nie było rozdźwięku pomiędzy jego kreacją artystyczną i wielkimi dokonaniami a osobowością i człowieczeństwem". "Tu nie było żadnego zgrzytu, to był człowiek harmonijny pod tym względem" – wskazał.

"Wielki szacunek i wielki żal, ale przede wszystkim podziękowania za to piękne życie" – podkreślił Piotr Gliński.

Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach "Żywot Mateusza" i "Austeria" i niezapomnianym Gustlikiem z serialu "Czterej pancerni i pies".

Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in. "Perła w koronie" Kazimierza Kutza (1971), "Wesele" Andrzeja Wajdy (1972), "Chłopi" Jana Rybkowskiego (1973). Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1974).

W 2011 r. Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenie Filmowców Polskich w ubiegłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

W 2021 r. Pieczka wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie "Moralność Pani Dulskiej" na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego. W tytułowej roli Anieli Dulskiej towarzyszyła mu Barbara Krafftówna.

Źródło:

PAP