EN

26.11.2021, 15:39 Wersja do druku

Warszawa. Piotr Cieplak reżyseruje "Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie" w Teatrze Narodowym

4 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Narodowym odbędzie się premiera spektaklu "Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie" Williama Shakespeare'a w reż. Piotra Cieplaka.

fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

„Bądź tym, kim wiesz, że jesteś – wtedy będziesz

Równy wielkością temu, co cię trwoży”.

(William Shakespeare, Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie)

Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria. Piotr Cieplak inscenizuje Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie, wydobywając muzyczność jednej z najważniejszych komedii Williama Shakespeare’a. Premiera przedstawienia odbędzie się 4 grudnia w sali Bogusławskiego.

Viola, cudem uratowana ze statku rozbitego u wybrzeży Ilirii, przywdziewa męski strój i zaczyna służbę
u księcia Orsino. Księcia dręczy uczucie do pogrążonej w żałobie Oliwii. Ta z kolei spogląda łaskawym okiem na nowego dworzanina o delikatnej urodzie… Nic nie jest takie, jakie się wydaje, a życie kryje się właśnie w tej grze pozorów… Nierozerwalny splot muzyki i miłosnych czy egzystencjalnych perypetii – za sprawą nieustannych przebieranek, zamiany ról i płci nabiera przewrotnego charakteru. Pozwala rzucić nowe światło na oblicza uczuciowej gorączki i na próby odkrywania własnej tożsamości. Ze sceny popłynie muzyka, będą miłosne uniesienia oraz rozczarowania. W rozmaitości tonów i emocji ujawni się sztuka teatru, a także zaprawiony ironią i melancholią teatr międzyludzki.

W przedstawieniu w inscenizacji Piotra Cieplaka za scenografię, kostiumy, światło i projekcje odpowiada Andrzej Witkowski. Muzykę skomponował Jan Duszyński, kierownikiem muzycznym jest Tomasz Pawłowski. Na scenie w roli Księcia oglądamy Oskara Hamerskiego, w Chórze Lowelasów – Jakub Gawlik, Paweł Paprocki i Hubert Paszkiewicz. Violą (Cesariem) jest Michalina Łabacz; Kapitanem, Antoniem – Monika Dryl. Jako Sebastian występuje Henryk Simon, Sir Tobiasz to Bartłomiej Bobrowski, Sir Andrzej – Mariusz Benoit. Marią jest Joanna Kwiatkowska-Zduń, Błaznem – Cezary Kosiński, Oliwią – Wiktoria Gorodeckaja, Malvoliem – Jerzy Radziwiłowicz. Muzykę na żywo wykonuje zespół w składzie: Agnieszka Rogowiecka / Elżbieta Drozdowska (flet), Adam Misiak / Anna Wróbel (wiolonczela), Wojciech Gumiński / Tomasz Januchta (kontrabas), Jarema Jarosiński / Wojciech Bylica (instrumenty perkusyjne) oraz Tomasz Pawłowski (fortepian).

Źródło:

Materiał nadesłany