EN

17.09.2020, 15:55 Wersja do druku

Warszawa. "Korsarz" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

mat. organiztora

Dzisiaj zobczymy "Korsarza", pierwszą baletową premierę nowego sezonu w TW-ON.

Pełne perypetii i niezwykłych przygód dzieje miłości Conrada i Medory opisane przez George’a Byrona w orientalnej powieści poetyckiej Korsarz (1814) pobudzały wyobraźnię kolejnych pokoleń czytelników, stały się też kanwą licznych baletowych adaptacji, z których najchętniej graną i przerabianą była francuska wersja w choreografii Josepha Maziliera z muzyką Adolphe’a Charlesa Adama, autora słynnego baletu romantycznego Giselle.

Korsarz Maziliera i Adama, balet-pantomima w trzech aktach, miał premierę w 1856 roku w Théâtre Impérial de l’Opéra w Paryżu, a już rok później grano go w Teatrze Wielkim w Warszawie w adaptacji Romana Turczynowicza, gdzie cieszył się olbrzymią popularnością, podobnie zresztą jak w całej Europie.

W Rosji, w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, Korsarza pokazał Marius Petipa, również biorąc za podstawę choreografię Maziliera. Do tego właśnie słynnego baletu powrócił cztery lata temu francuski choreograf Manuel Legris, dyrektor Wiener Staatsballett, przedstawiając w Wiedniu autorskie, neoklasyczne opracowanie. Legris, który przez długie lata był gwiazdą Opery Paryskiej i faworytem samego Rudolfa Nuriejewa, przyznaje, że Korsarz, mimo iż powstał dla Paryża, od dawna nie był tam grany.
Choreograf zachwycony muzyką Adama, postanowił odnowić to dzieło w Wiedniu, uprościł jednak wielowątkowe libretto J.-H. Vernoy de Saint-Georges’a z którego można było wykroić 10 innych tytułów baletowych. Korsarza obejrzymy na scenie Opery Narodowej w Warszawie właśnie w wiedeńskiej wersji Manuela Legris.

Tradycyjnie przed spektaklem zapraszamy na spotkania wprowadzające z udziałem gości specjalnych.


Prowadzenie: Maciej Krawiec
Miejsce: Foyer Główne / 45 minut przed przedstawieniem / Wstęp za okazaniem biletu na spektakl.

Goście:

17/9 - Vladimir Yaroshenko, pierwszy tancerz PBN
18/9 - Rinaldo Venuti, solista PBN
19/9 - Patryk Walczak, pierwszy solista PBN
20/9 - Melissa Abel, solistka PBN
23/9 - Yuka Ebihara, pierwsza tancerka PBN
24/9 - Krzysztof Pastor, dyrektor PBN

PREMIERA : 17 września, godzina 19
Kolejne spektakle: 18/19/20/23/24 września 2020 r.
Rekomendujemy zakup biletów online poprzez stronę https://butik.teatrwielki.pl/

Planując wizytę w Teatrze, prosimy o:
• zabranie ze sobą maseczki i noszenie jej po wejściu do budynku teatru
• zdezynfekowanie rąk po wejściu do budynku – bezdotykowa stacja do dezynfekcji rąk znajduje się w holu kas biletowych
• zachowanie bezpiecznych odstępów

Warunkiem uczestnictwa w spektaklach jest akceptacja Regulaminu dotyczącego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie związanych z przeciwdziałaniem SARS-CoV-2, którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać.

Źródło:

Materiał nadesłany