EN

6.10.2021, 13:42 Wersja do druku

Warszawa. PERSONA – interdyscyplinarny festiwal sztuki kobiet

W dniach 14-24 października Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na pierwszą edycję festiwalu PERSONA. To festiwal poświęcony kobietom artystkom, służący promocji ich twórczości i przybliżający wybitne kobiece osobowości ze świata sztuki. Ma on także inicjować i inspirować do dyskusji na tematy dotyczące sztuki kobiet i problemów kobiet we współczesnym świecie.

Patronką duchową tegorocznej odsłony będzie Julia Hartwig, a wśród zaproszonych gości: m.in. Anda Rottenberg i prof. Zbigniew Mikołejko, Katarzyna Surmiak-Domańska, Małgorzata Rejmer, Aleksandra Lipczak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Joanna Mueller, Dorota Landowska, Karolina Gorczyca.

14 października 2021 roku rusza 1. edycja Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki Kobiet, którego pomysłodawcą i Organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. Główną ideą festiwalu jest powołanie nowego wyjątkowego wydarzenia kulturalno-artystycznego poświęconego kobietom artystkom, służącego promocji ich twórczości i przybliżającego wybitne kobiece osobowości ze świata sztuki. Ma on też służyć inaugurowaniu dyskusji na tematy dotyczące sztuki kobiet i problemów kobiet we współczesnym świecie. Inicjatorką festiwalu jest Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury:

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

„Projekt festiwalu wyrósł z niezgody na pomijanie roli kobiet we współtworzeniu polskiej kultury. Problem ten w szerszej perspektywie pokazała m.in. Anna Kowalczyk w książce Brakująca połowa dziejów. Nam zależy na przywróceniu właściwej rangi kobietom twórczyniom. Kanon lektur w polskich szkołach to głównie książki napisane przez mężczyzn (ponad 90 proc.), od najmłodszych lat poznajemy świat kultury i sztuki w dużej mierze z męskiej perspektywy.

Impulsem do myśli o festiwalu był dla mnie także artykuł Evy Milczarek („Wysokie Obcasy”, marzec 2020) informujący o inicjatywie „Kobiety czytają kobiety”, w którym autorka pisze:
«W Polsce można uważać się za osobę oczytaną, w ogóle nie czytając kobiet. A jak świadomie wybierasz pisarki, to większość zakłada, że gustujesz wyłącznie w romansidłach». Istnieje zatem realna potrzeba «odczarowania» tzw. kobiecej (pisanej przez kobiety, nie rozumianej w sensie gatunkowym) literatury, jak również innych dziedzin kultury i sztuki, w których nie zawsze rola artystek jest właściwie doceniana i eksponowana. Mam nadzieję, że Festiwal Persona do tego się przyczyni i na stałe wpisze się w kanon ważnych wydarzeń kulturalnych przybliżających szerszej publiczności kobiety artystki – te zapomniane, jak również te bardzo utalentowane, które będziemy mogli wspierać na początku ich artystycznej kariery".

Bohaterką i patronką duchową tegorocznej odsłony jest wybitna polska poetka Julia Hartwig, rówieśniczka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. Festiwal będzie przebiegał pod hasłem Rok Julii Hartwig – w roku 2021 mija setna rocznicy urodzin tej zmarłej niedawno artystki...

Jej twórczość i myśl wyznaczyły kierunek programowy i tematyczny wydarzeń festiwalowych, takich jak: performance poetycki w wykonaniu zaproszonych aktorek, spotkanie z poetkami i reporterkami młodego pokolenia, rozmowa z przyjaciółmi Julii Hartwig i pokaz dokumentu, debata o płci w języku. Wśród zaproszonych gości są m.in. Anda Rottenberg i prof. Zbigniew Mikołejko, Katarzyna Surmiak-Domańska, Małgorzata Rejmer, Aleksandra Lipczak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Joanna Mueller, Sławomira ŁozińskaDorota Landowska, Karolina Gorczyca. Wydarzeniom literackim towarzyszyć będą m.in. spektakle, warsztaty i wernisaż prac plastycznych młodej artystki Dominiki Ruty inspirowany poezją Julii Hartwig, której praca znalazła się na plakacie festiwalu i jego materiałach wizualnych.

Oprawa plastyczna festiwalu co roku będzie tworzona przez inną artystkę młodego pokolenia zaproszoną do współpracy przez Mazowiecki Instytut Kultury.

Szczegółowy program dostępny na: mik.waw.pl

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury

Patroni medialni: TVP Kultura, TOK FM, GoOut

Patron festiwalu: Polski PEN Club

Partnerzy: Fundacja Sztuki Ciała, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Miasto Warszawa (spektakl Spis kobiet)

Program i koordynacja: Elżbieta Szymańska, Monika Rejtner, Agnieszka Daroch

Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia i zapisy na warsztaty: kasa Mazowieckiego Instytutu Kultury, Elektoralna 12, [email protected], tel. 783 708 380

Źródło:

Materiał nadesłany