W Teatrze Polonia w pierwszych dniach października jedne z pierwszych popremierowych pokazów tragikomedii „Cravate Club” na podstawie tekstu Fabrice’a Rogera-Lacana. Wojciech Malajkat wraca po latach do tekstu Lacana, do współpracy i partnerowania na scenie zapraszając Marcina Stępniaka. Jego „Cravate Club” to słodko-gorzka opowieść o dwóch facetach, wspólnikach i przyjaciołach.
7-8 października pokazy spektaklu „Policja. Noc zatracenia”. Scenarzysta i reżyser Andrzej Saramonowicz w swojej inscenizacji nawiązuje do sztuki „Policja” Sławomira Mrożka, zestawiając ją z tekstem własnego autorstwa. Świat dwóch dyktatur, z których pierwsza widzi utopijne szczęście w paranoicznym porządku, druga zaś – w upiornej tradycji. Na scenie Katarzyna Kwiatkowska oraz aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.
Pod zmienionym tytułem na afisz powraca muzyczny spektakl Anny Sroki-Hryń „Café Luna” w reżyserii Anny Wieczur-Blusz z piosenkami Anny Burzyńskiej. Pokazy 11-12 października.
W połowie miesiąca „Kto się boi Virginii Woolf?” Edwarda Albeego w przekładzie i reżyserii Jacka Poniedziałka. Małżeńska psychodrama z 1962 roku, rozsławiona przez film Mike’a Nicholsa, nagrodzony pięcioma Oscarami, z historycznymi kreacjami Elisabeth Taylor i Richarda Burtona na afiszu Teatru Polonia w wykonaniu Ewy Kasprzyk, Krzysztofa Dracza, Antoniego Pawlickiego oraz – po raz pierwszy w roli Skarbie – Justyny Duckiej.
W dniach 19-21 października Krystynę Jandę można zobaczyć w spektaklu „Boska!” w roli słynnej śpiewaczki operowej Florence Foster Jenkins, 26-28 października zaś w wielokrotnie wyróżnianym nagrodami monodramie „Zapiski z wygnania” na podstawie dzienników emigrantki marcowej Sabiny Baral.
W Och-Teatrze pokazy premier minionego półrocza. „Wspólnota mieszkaniowa” Jiřego Havelki – satyryczny obraz obrad wspólnoty mieszkaniowej – w reżyserii Krystyny Jandy na afiszu 26-27 października. Komedia kryminalna „Lily” Jacka Popplewella z udziałem i w reżyserii Krystyny Jandy – 11-12 października.
Jan Englert w swojej inscenizacji „Oszustów” amerykańskiego dramatopisarza Michaela Jacobsa zadaje pytania o kondycję współczesnej rodziny oraz o małżeńską nudę. Temat poważny, ale podany lekko i z poczuciem humoru. Mierzą się z nim trzy pary: Beata Ścibakówna i Piotr Grabowski, Zbigniew Zamachowski i Gabriela Muskała oraz Michalina Łabacz i Filip Pławiak. Pokazy 5-6 października.
Ponadto w repertuarze jedna z najzabawniejszych fars, jakie można zobaczyć na polskich scenach – „Pomoc domowa” Marca Camolettiego na scenie Och-Teatru 16-18 października. W obsadzie: Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Barbara Wypych, Krzysztof Dracz, Mirosław Kropielnicki. Pod koniec miesiąca zaś szalona komedia charakterów i sytuacji „Weekend z R.” Robina Hawdona.
Pełny repertuar oraz bilety: teatrpolonia.pl oraz ochteatr.com.pl.