EN

27.09.2022, 11:00 Wersja do druku

Warszawa. Październik w Teatrze Collegium Nobilium

Spektakle popremierowe „Olimpu” w reż. Wojciecha Kościelniaka oraz wiele innych wydarzeń czeka na widzów w październiku w Teatrze Collegium Nobilium.

fot. mat. teatru

Premiera „Olimpu”, w reż. Wojciecha Kościelniaka już 30 września na scenie Teatru Collegium Nobilium.

Studentki i studenci kierunku aktorstwo, specjalność aktorstwo i wokalistyka kończą intensywne przygotowania do swojej pierwszej premiery w sezonie 2022/2023:

OLIMP bazuje na antycznym tekście ODYSEI, ale w dosłownym, adaptacyjnym znaczeniu nią nie jest, ponieważ poszczególne wątki, miejsca akcji, a nawet relacje łączące bohaterów zostały zmodyfikowane. Wszystko w celu sprostania wymogom specyfiki przedstawienia dyplomowego i próby twórczego spojrzenia na epos Homera z dzisiejszej perspektywy.

Więcej o twórcach i spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/olimp/

Premiera: 30 września

Gramy: 1, 2, 4, 5 października

Następnie pokażemy Państwu film „Marta Grall”, który wyreżyserował Maciej Stuhr z całym poprzednim rokiem dyplomantów (obecnie V rok). Efekty ich pracy będzie można zobaczyć na początku października, po raz pierwszy, w Teatrze Collegium Nobilium. Ten pełnometrażowy film był już pokazywany na festiwalach w Polsce:

Trzymająca w napięciu political fiction, jedna z pierwszych filmowych reakcji na kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Studenci dziennikarstwa na wykładzie zastają rektora i psychologa. Sytuacja jest poważna, jedna z koleżanek z roku – Marta Grall – nie żyje. Obecność psychologa ma być wsparciem dla grupy w przepracowaniu pierwszego szoku. Rozmowy i kolejne opowieści rysują szerszy kontekst sytuacji i osobę Marty. Jej portret ciągle się zmienia, Marta Grall nie daje jasnych odpowiedzi, myli tropy i wciąż przerzuca uwagę na inne wątki.

Więcej na stronie: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/marta-grall/

Gramy: 6, 7 października

WSTĘP WOLNY!*

*należy zapisać się na listę mailowo: [email protected], telefonicznie: 22 635 99 39 lub 662 155 960, w godzinach otwarcia kasy

Nasza zeszłoroczna dyplomantka, Anna Grochowska, zaprasza Państwa na swój wzruszający recital pt. „Chcę mieć serce spokojne”:

(…) to krótka muzyczna opowieść o miłości i wojnie. Ponadczasowe treści poezji powstańczej w jazzowych aranżacjach przeplatają się z utworami Kory Jackowskiej, Jonasza Kofty i Edyty Bartosiewicz, malując możliwie najczulszy pejzaż.

Więcej na stronie: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/chce-miec-serce-spokojne/

Gramy: 8, 9 października

W ramach współpracy z XV Międzynarodowym Festiwalem Gombrowiczowskim na scenie Teatru Collegium Nobilium odbędzie się pokaz spektaklu „KOSMOS” japońskiego reżysera Yasuhiro Akai.

Kosmos, opatrzony później (jak inne jego dzieła) obszernym autokomentarzem pisarza i określany przez wielu badaczy jako arcydzieło Gombrowicza, to powieść, której tematem staje się problem percepcji świata, relacji między jednostką a rzeczywistością oraz świadomością. Gombrowicz podejmuje w niej próbę analizy aktu poznawczego oraz uchwycenia mechanizmu odbierania lub kreacji świata przez intelekt i wyobraźnię jednostki. Spektakl コスモス/KOSMOS to ciekawa interpretacja tekstu azjatyckich artystów.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/cosmos/

Gramy: 17 października

BILETÓW NIE SPRZEDAJEMY, ALE MAMY PEWNĄ PULĘ ZAPROSZEŃ DLA NASZYCH WIDZÓW! WYSTARCZY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z KASĄ TEATRU.

„Bogowie” w reż. Bartosza Porczyka jest to spektakl zrealizowany podczas zimowej sesji egzaminacyjnej. Komisja jednogłośnie zdecydowała, że jest to dzieło, które może spodobać się widzom naszego Teatru, więc jest niepowtarzalna okazja do tego, aby sprawdzić, czy mieli rację:

Stworzenie świata. Od czego się to wszystko zaczęło? Inspiracją do powstania spektaklu były mitologie, a także przywróceni do życia ich bohaterowie i bogowie. Spektakl jest poszukiwaniem sensów w świecie współczesnym. Czy ci mitologicznie bogowie żyją jeszcze w człowieku i gdzie jest granica między bogiem a człowiekiem? Czy jest zatarta, czy ta funkcja się już zatraciła? Spektakl jest skutkiem doświadczenia studentów i boskiego spotkania. Oni to pisali i tworzyli.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/bogowie/

Gramy: 19, 20 października 2022 r.

„Fedrę” w reż. Olgi Sawickiej część naszych widzów zna z zeszłego sezonu. Spektakl świetnie się przyjął zwłaszcza wśród młodej publiczności. Zapraszamy zatem kolejne roczniki szkół średnich, jak i oczywiście wszystkich zainteresowanych historią greckiej księżniczki:

Fedra J. Racine'a to rodzinna tragedia oparta na greckim micie, który stał się kanwą dramatu Eurypidesa. Niech nas jednak nie zmylą starożytne korzenie tej historii. Dzięki nowoczesnemu tłumaczeniu A. Libery, współczesnej scenografii i kostiumom, historia greckiej księżniczki i jej grzesznej miłości staje się na nowo przejmująca i bardzo nam bliska.

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/fedra/

Gramy: 21, 22 października 2022 r.

Last but not least – „Konsternacja” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza – spektakl również zrealizowany w zeszłym sezonie, ze studentami obecnie V roku kierunku aktorstwo, po raz pierwszy w naszym repertuarze:

Dynamiczna akcja, różne odcienie absurdu, czyli Mayenburg w najlepszym wydaniu.

Ewa i Robert wracają z wakacji, w swoim mieszkaniu zastają znajomych, którzy mieli się nim opiekować.

Mieszkanie niby jest takie samo, ale jednak inne – ściana nie tam, gdzie powinna, stolik inaczej stoi… Przestrzeń jest przesunięta, jak przesunięte są relacje pomiędzy nimi – jakby to nigdy nie było ich mieszkanie, para znajomych też nie jest tą parą znajomych, którą powinna być, a za chwilę mąż nie jest mężem, przyjaciółka zmienia się w opiekunkę do dziecka…

Więcej o spektaklu: http://tcn.at.edu.pl/spektakl/konsternacja-2/

Gramy: 22, 23 października

Zachęcamy do śledzenia naszego repertuaru!

Godziny otwarcia Kasy Teatru:

pon. – kasa zamknięta

wt. – pt.: 15.00 – 19.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

sob. – niedz.: 15.00 – 17.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

Więcej informacji na stronie www.tcn.at.edu.pl

Źródło:

Materiał nadesłany