EN

30.09.2021, 14:41 Wersja do druku

Warszawa. Październik w STUDIO teatrgalerii

W jubileuszowym sezonie STUDIO stawia na program edukacyjny. Scena Modelatornia stanie się pracownią dla grupy aktywistek i aktywistów z Extinction Rebellion (XR). Jest to ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa, który rozwija kulturę regeneracyjną, charakteryzującą się wzajemną troską, komunikacją bez przemocy i budowaniem niehierarchicznych struktur.

fot. mat. teatru

Wspólnie przyjrzymy się potencjałowi, który płynie ze spotkania teatru artystycznego i aktywizmu oraz napięciom pomiędzy działaniem/niedziałaniem na obu tych polach. Od października 2021 do czerwca 2022 ruch Extinction Rebellion i STUDIO będą współpracowały w ramach projektu Przed/Po. Na Placu Defilad oraz w przestrzeniach teatru będą odbywały się wystawy, warsztaty, performanse i dyskusje podejmujące tematy katastrofy klimatycznej i ekologicznej. Artywistki i Artywiści - osoby angażujące się społecznie przez sztukę - będą miały szansę na przeprowadzenie działań i zaprezentowanie swoich prac w kontekście rewolucji, zmiany społecznej i tworzenia nowego, lepszego świata. Projekt zainauguruje wernisaż wystawy „Ostatnia scena” oraz performans „Red Rebels” na Placu Defilad (15 października) i instalacja artystyczna połączona ze „Społecznym Panelem Słonecznym” (17 października). Projekt koordynują Jadwiga Klata i Nadia Wierzbicka z XR oraz Justyna Lipko-Konieczna i Iga Dzięgielewska z Działu Edukacji teatru.

fot. Jacek Martini-Kielan

Kolejną premierą STUDIO w sezonie 2021/2022 jest spektakl „Śnieg” (koprodukcja: Teatr Łaźnia Nowa, Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach)na podstawie powieści Orhana Pamukaw reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Spektakl jest pierwszą polską adaptacją powieści tureckiego pisarza. Warszawska premiera została zaplanowana na 28 października.

We wrześniu ruszyła akcja sprzedażowa STUDIO – „Płać ile możesz”. Ma ona na celu zapewnić dostęp do kultury osobom o skromniejszych zasobach finansowych. W październikowym wydaniu akcji proponowany jest spektakl „Raj. Potop” Grzegorza Jaremki na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej”Thomasa Köcka (23, 24, 30, 31 października). Promocja dotyczy biletów sprzedawanych on-line. Na Dużą Scenę im. Józefa Szajny wraca w nowym sezonie spektakl w reżyserii Natalii Korczakowskiej „Krasz” na podstawie powieści J.G. Ballarda (8, 10, 13, 14 października) i empatyczny „Koniec z Eddym” Édouarda Louisa w reżyserii Anny Smolar (20, 21, 22, 24, października), który będzie także zaprezentowany w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie (12 października). Na Scenie Malarnia sensualna „Malina” (5 i 6 października) i dwa pokazy najnowszego monodramu „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą” w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk na podstawie tekstu Jacka Góreckiego, w koprodukcji z Muzeum Powstania Warszawskiego (17 i 19 października).

Po rocznej przerwie wraca do STUDIO cykl transmisji Sezon The Met: live in HD 2021/2022 z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Sezon 2021/2022 rozpoczyna się pokazem „Borysa Godunowa”, opery Modesta Musorgskiego (9 października). W ostatnią sobotę miesiąca miłośników opery zapraszamy na „W moich kościach ogień” czyli debiut operowy Terence’a Blancharda, zdobywcy nagrody Grammy, muzyka jazzowego i kompozytora (23 października).

fot. Łukasz Sosiński/ Karolina Zajączkowska

Dwa pokazy 40 minutowego performansu „Le jeu de massacre” zakończą tegoroczną edycję projektu PLAC DEFILAD (2 października). Punktem wyjścia dla performansu zrealizowanego w imponującej scenerii Sali Skłodowskiej w Pałacu Kultury i Nauki jest skomponowana przez Jaques-Dalcroze’a piosenka dziecięca „Le jeu de massacre” ze zbioru „Chansons d’Action” z roku 1919. Wspominając własne szkolne doświadczenia z rytmiką, Barbara Kinga Majewska i Ramona Nagabczyńska podejmują się reinterpretacji tego utworu.

Natomiast od 1 października w teatrze zagości 20. Ciało/Umysł. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu z dwiema premierami „Na 4-terra incognita” Edyty Kozak oraz „Humani corporis fabrica” Jacka Przybyłowicza. W programie również pokaz filmowy, panel dyskusyjny oraz spotkania z artystami. Więcej informacji o programie oraz biletach na www.cialoumysl.pl.

Nowy spektakl Michała Borczucha pt. „Przemiany” będzie można zobaczyć od 3 października na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy (premiera bydgoska: 3 października). Spektakl, który powstał w koprodukcji STUDIO z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz Festiwalem Mała Boska Komedia w Krakowie i Teatrem Łaźnia Nowa, otwiera Festiwal Prapremier.

W setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza (9 października) Miejski Dom Kultury w Radomsku zaprasza do obejrzenia inscenizacji jednego z najważniejszych dramatów Tadeusza Różewicza „Kartoteki rozrzuconej”. Spektakl w reżyserii Radosława Rychcika w ramach Różewicz Open Festiwal 2021 zaprezentują aktorki i aktorzy STUDIO.

OPEN STUDIOS – nabór do międzynarodowej pracowni online „Sposoby bycia razem” dla nastolatek, nastolatków, seniorek i seniorów

Pierwsza z pracowni w ramach Open Studios w sezonie 2021/2022 to praktyczne warsztaty z australijską artystką Samarą Hersch, która zaprasza nastolatki i nastolatków, seniorki i seniorów z Polski do wspólnego rozpoczęcia dialogu i wypracowania nowych sposobów bycia razem, na odległość i ponad podziałami wiekowymi. Nabór do 10 października. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie www.teatrstudio.pl oraz w kasie i sekretariacie teatru. Daty spotkań z artystką: 23, 30 października, 6, 13 listopada.

Wystawa „TRANS: 11.603” w Galerii STUDIO do 31 października

Prace artystek i artystów takich jak: María Abaddon, Miguel Aguirre, Sebastián Cabrera, Ronny Camero, Pedro Ch Vallejos, Francisco García Villavicencio, Valeria Ghezzi, Wynnie Mynerva, Julio Urbina, Luis Enrique Zela- Koort, spotkanych przez kuratorkę Inés R. Artolę w czasie jej pobytu w Limie, zobaczymy na wystawie  TRANS 11.603” do 31 października. Na miejscu powstała praca site specific przygotowana przez Marię Abaddon podczas wizyty studyjnej w Warszawie. W dniu 1 października o godzinie 18:00 (piątek) kuratorka Ines R. Artoli i artysta zapraszają na oprowadzaniepo wystawie.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

STUDIO Online na VOD

STUDIO działa również na www.vod.teatrstudio.pl. Na platformie spektakle repertuarowe: „Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska)„Chroma” (reż. Grzegorza Jaremko)„Dobrze ci tego nie opowiem” (reż. Anna Karasińska)„Kartoteka rozrzucona” (reż. Radosław Rychcik)„Powrót Tamary” (reż. Cezary Tomaszewski) oraz „Serotonina” (reż. Paweł Miśkiewicz). Spektakle „Matka Makryna” (reż. Irena Jun) i „Metafizyka dwugłowego cielęcia” (reż. Natalia Korczakowska) można zobaczyć na www.vod.warszawa.pl.

Spektakl „Śnieg”

Koprodukcja: Teatr Łaźnia Nowa, Gdański Teatr Szekspirowski, STUDIO teatrgaleria oraz Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Spektakl „Przemiany”

Koprodukcja: STUDIO teatrgaleria, Teatr Polski w Bydgoszczy, Festiwal Mała Boska Komedia w Krakowie, Teatr Łaźnia Nowa.

Spektakl „Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą”

Koprodukcja: STUDIO teatrgaleria, Muzeum Powstania Warszawskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finansowano ze środków Fundacji PZU

ZAIKS, „Ewa” Ewa Błaszczyk-Janczarska

Projekt PLAC DEFILAD współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa. Współpraca: bar STUDIO, Pałac Kultury i Nauki, Sinfonia Varsovia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ASP w Warszawie, Polityka, magazyn „Kopalnia”, Warsaw Gallery Weekend, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Centrum Architektury, Goethe Institut. Szczegóły: www.placdefilad.org.

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

teatrstudio.pl

Źródło:

Materiał nadesłany