EN

8.10.2024, 12:58 Wersja do druku

Warszawa. Październik w Nowym Teatrze

Jesień w Nowym jest mocna teatralnie (Elizabeth Costello, Powrót do Reims w Teatrze Telewizji i na żywo na naszej scenie, Markus Öhrn i jego dwa głośne spektakle) i literacko (Hanna Krall, Didier Eribon, Tatiana Ţîbuleac).

fot. mat. teatru

Poza tym będziemy spekulować o przyszłości i zaprosimy na drugi spektakl 5. Międzynarodowego Festiwalu Nowa Europa. Głośniej!

***

5. Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa. Głośniej!

Siła Suki – Trylogia. Rozdział 1: Panna młoda i Śpiący Kopciuszek

Carolina Bianchi y Cara de Cavalo

Pierwszy rozdział trylogii SIŁA SUKI [CADELA FORÇA] brazylijskiej reżyserki i autorki Caroliny Bianchi.

Poruszona informacją o gwałcie i śmierci pewnej artystki występującej z performansem opowiadającym o wierze w ludzką dobroć, Bianchi zaczęła tkać gobelin historii, których wspólnym motywem jest przemoc wobec kobiet. 

Spektakl triumfuje na europejskich i światowych festiwalach - od Awinionu po Melbourne. 

Otrzymał nagrodę francuskiego syndykatu krytyków dla najlepszego zagranicznego przedstawienia we Francji oraz, dosłownie kilka dni temu, nagrodę Jovan Ćirilov na Międzynarodowym Festiwalu Bitef w Belgradzie.

19 października 17.00 spotkanie z zespołem. Prowadzenie: Anda Rottenberg.

19 października po spektaklu Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony tytułowi.

***

9.10 19.00 Nowa Księgarnia

Nowa książka: Jedenaście Hanna Krall

Hanna Krall

Nowa książka wybitnej pisarki, Hanny Krall.

Jedenaście Hanna Krall, Wydawnictwo a5

Spotkanie poprowadzą Michał Nogaś i Mariusz Szczygieł.

Fragmenty książki przeczyta Magdalena Cielecka

Wstęp wolny

***

14.10 19.00

Goście Nowego Teatru: Didier Eribon

Didier Eribon

Wydawnictwo Karakter oraz Nowy Teatr zapraszają na spotkanie z Didierem Eribonem oraz rozmowę poświęconą jego książce „Życie, starość i śmierć kobiety z ludu".

Spotkanie poprowadzi Renata Lis.

Wstęp wolny

***

13.10 16.00 i 19.00 

Powrót do Reims

Katarzyna Kalwat

Spektakl inspirowany autobiograficzną książką Didiera Eribona, sławnego francuskiego socjologa. Eribon, pochodzący z przedmieść Reims homoseksualny intelektualista, uciekł z rodzinnego miasta, by móc ujawnić swoją orientację i dokonać społecznego awansu. Wyjazd do Paryża umożliwił Eribonowi eksplorację homoseksualnej tożsamości, konserwując jednak, mimo wyznawanych lewicowych wartości, wstyd związany z robotniczym pochodzeniem jego rodziny.

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Katarzyna Kalwat

Występują: Jacek Poniedziałek, Jaśmina Polak, Yacine Zmit

Dramaturgia, tekst: Beniamin Bukowski

Muzyka: Wojciech Blecharz, Piotr Pacześniak

Bilety PRA (seniorskie) i EDU (nauczycielskie) w cenie 25 ZŁ

***

24-27.10 19.00

Trzy epizody z życia rodziny

Markus Öhrn

Trzy epizody z życia rodziny obrazy przemocy domowej. Rodzina nuklearna, wzorcowa: mama, tata, córka i syn. Niewiele wiemy o ich statusie życiowym, ale od razu widzimy, że mamy do czynienia z przeciętną, tak zwaną normalną rodziną. Markus Öhrn bardzo precyzyjnie odsłania mechanizmy opresji, która ustanawia przemocowe relacje w domu.

Reżyseria: Markus Öhrn

Dramaturgia: Myra Åhbeck Öhrman

Artystyczne wykonanie masek: Makode Linde

Muzyka: Michał Pepol

Obsada: Magdalena Popławska, Jaśmina Polak, Bartosz Gelner, Piotr Polak

***

30.10-3.11 19.00

Fobia

Markus Öhrn i Karol Radziszewski

Ironiczna krytyka społeczeństwa. Twórcy przyglądają się zagadnieniu przemocy i stygmatyzującym stereotypom dotyczącym osób LGBTQ+, Fag Fightersi przejmują język nienawiści na własny użytek. Krytyczne spojrzenie twórców na te trzy obszary: rodzinę, biznes i kulturę, jest pretekstem do przyjrzenia się tematowi eksploatacji grup mniejszościowych. Podyktowanej chęcią budowania ich kosztem kapitału symbolicznego, bogacenia się lub wzmacniania autorytetu.

Markus Öhrn i Karol Radziszewski fundują nam jazdę rollercoasterem wśród stereotypów, pozornej tolerancji, rzekomej akceptacji i innych naszych, jak najbardziej słusznych przekonań.

Muzyka: Michał Pepol, Bartek Wąsik

Maski: Makode Linde

Obsada: Wojciech Kalarus, Ewelina Pankowska, Piotr Polak, Magdalena Popławska, Jan Sobolewski

24.10 STU (bilet studencki) 25 zł

***

19.10 12.00, 23.10 19.00, 25.10 19.00, 29.10 17.00

Warszawski Deszcz - warsztaty i spotkania

Archiwa ekstremalnych warunków pogodowych staną się impulsem do rozmów na temat wyzwań klimatycznych i metod radzenia sobie z trudnościami, które mogą czekać nasze społeczeństwo. Chcemy dotrzeć do inspirujących zdjęć i opowieści o komitetach samopomocy, metodach radzenia sobie z niedogodnościami wywołanymi wysokimi opadami i dużym mrozem (np. dyżury odśnieżania osiedli, użycie miotaczy ognia do odmrażania szyn tramwajowych). Zgromadzone materiały (archiwalia, fotografie, materiały wideo, opowieści) staną się „portretem pamięciowym kataklizmów".

Archiwa będziemy gromadzić dzięki publicznej zbiórce, ale także wywiadom etnograficznym wśród lokalnej społeczności, kwerendzie historycznej i badaniom.

Zachowanie świadectw przeszłości, zapewnienie do nich szerokiego dostępu oraz przełożenie ich na metodologię prowadzenia rozmów o przyszłości będzie niezbędnym warunkiem pogłębiania świadomego uczestnictwa w kulturze, ma też walor wzmacniania poczucia tożsamości i więzów społecznych.

Chcemy zajrzeć w przyszłość jednocześnie pamiętając o kontekstach historii. Metodologia z tym związana, zwana Futures Literacy, jest zakorzeniona w dyscyplinie przewidywania, takiej jak np. studia nad przyszłością. Pozwala kształtować polityki i systemy, które staną się formułą bardziej odporną na kryzysy i nagłe zmiany. Może pomóc w projektowaniu optymistycznych prognoz, zgodnych z oczekiwaniami społeczeństw, które finalnie pozwolą uzyskać przewagę nad niestabilnością i lękiem. To kluczowa kompetencja, pozwalająca lepiej zrozumieć rolę przeszłości we wszelkich przejawach działalności ludzkiej.

Archiwalia, które zbierzemy zostaną wydane w formie publikacji internetowej i stanowić będą źródło wiedzy historycznej oraz związanej ze zmianami klimatycznym.

W ramach projektu zaprosimy także na spotkania z osobami eksperckimi – warsztaty i wykłady związane z funkcjonowaniem w mieście w dobie wyzwań i kryzysów. Będziemy rozmawiać o przyszłości miast oraz potencjalnych zmianach, które przełożą się na inne obszary życia i wpłyną na dobrostan ludzi. Tematami będą m.in. bioróżnorodność, samowystarczalność roślin w mieście i samowystarczalność osób zamieszkujących metropolie w kontekście żywieniowym i energetycznym. Zaprosimy lokalną społeczność do czynnego poznawania dziedzictwa przyrodniczego czy metod na retencję małą w mieście.

Opracujemy również scenariusze warsztatów i karty pracy z młodzieżą, które udostępnimy na zasadzie wolnej licencji. Efektem tych namysłów będą makiety, wizualizacje i koncepcje wykorzystania potencjału miasta do działań zrównoważonych i adaptacyjnych.

Źródło:

Materiał nadesłany