EN
2.02.2023, 15:48 Wersja do druku

Warszawa. Otwarta próba do spektaklu „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu”

24 lutego o godzinie 20.00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie się otwarta próba czytana z udziałem publiczności do spektaklu pt. „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” w reż. Aleksandry Popławskiej, według tekstu Leny Laguszonkowej. Prapremiera zaplanowana jest na 28 kwietnia. Wstęp na próbę jest bezpłatny.

fot. mat. teatru

O spektaklu

Przedstawienie oparte na trzech sztukach młodej ukraińskiej dramatopisarki, przedstawiających panoramę losów społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka. Akcja dramatów obejmuje okres od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po agresję rosyjską na Ukrainę w 2022 roku. Ostatnią część cyklu Lena Laguszonkowa pisała wiosną 2022 roku w schronie w Kijowie podczas bombardowań.

„Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” to oparta na osobistych doświadczeniach rodzinna saga, opowiedziana z perspektywy kobiet. Krótkie dialogi i monologi przesycone są oszczędnym, bezpośrednim językiem i bystrym humorem. Śmieszne i straszne, groteskowe i boleśnie prawdziwe – dramaty Laguszonkowej dają nie tylko wgląd w kontekst obecnej wojny z Rosją, ale przede wszystkim pokazują losy ludzi, którzy próbują zachować życie i godność pod ciśnieniem historii.

Pracę nad przedstawieniem zainicjowało czytanie performatywne III części trylogii: „Mój sztandar zasikał kotek” w reż. Aleksandry Popławskiej w maju 2022 roku. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne