Ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenia 14. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Bilety można nabyć przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz kasy teatrów. Festiwal rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 2 kwietnia. W programie: premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria.
Otchłań przyzywa otchłań — więc nawałnicą wściekłą, na moje serce spadło udręczeń całe piekło
to słowa Psalmu XLI w tłumaczeniu Witolda Gomulickiego. Wiele osób w dzisiejszych, niełatwych czasach może się podpisać pod tymi wersami. Intencją psalmisty jest jednak opowieść o przejściu przez otchłań jako doświadczeniu ubogacającym.
14. edycję Festiwalu Nowe Epifanie chcemy poświęcić właśnie pojęciu otchłani. Łacińskie słowo limbus, tłumaczone jako otchłań, ma swoje bardziej precyzyjne odpowiedniki, takie jak krawędź, skraj czy też granica. Otchłań nie znajduje się więc w centrum. Chrześcijaństwo przez wieki sytuowało ją na krawędzi piekła – jako miejsce, które do końca piekłem nie jest, ale pozostaje pod jego wpływem. Ten topograficzny rys wydaje się jednak dzisiaj mniej istotny od wyobrażenia otchłani jako egzystencjalnej, bezdennej ciemności, agresywnej siły wkradającej się w życie człowieka w postaci pustki, samotności, bezwładu i depresji. Otchłań wyrzuca nas więc ze zwyczajnych ram, kierując w przestrzeń przejściową, niedookreśloną, stanowiącą dla nas wyzwanie, nierzadko ściągającą nas na dno.
Chrześcijańska opowieść o otchłani przez wieki dobitnie konfrontowała nas ze śmiercią, z utratą, opuszczeniem, głęboką niepewnością i lękiem egzystencjalnym. Jednak, wraz z rozpadem chrześcijańskiej narracji, wiele z tych doświadczeń straciliśmy z pola widzenia, oddaliliśmy je od siebie w sposób głęboko nieuświadomiony. Podejmując ten temat w ramach Festiwalu, chcemy się do niego zbliżyć.
Tegoroczny program festiwalowy zagości na deskach Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Komuny Warszawa, w Galerii Prześwit, Muzeum Narodowym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym.
KALENDARZ FESTIWALOWY
TEATR
24 lutego, Goście Wieczerzy Pańskiej, reż. Tomasz Fryzeł, Nowy Teatr, spektakl
26 lutego, Goście Wieczerzy Pańskiej, reż. Tomasz Fryzeł, Nowy Teatr, spektakl
25 lutego, Goście Wieczerzy Pańskiej, reż. Tomasz Fryzeł, Nowy Teatr, spektakl
9 marca, Macocha, reż. Błażej Biegasiewicz, Komuna Warszawa, spektakl
10 marca, Macocha, reż. Błażej Biegasiewicz, Komuna Warszawa, spektakl
18 marca, Tęsknica, reż. Pamela Leończyk, Teatr Powszechny, spektakl
19 marca, Tęsknica, reż. Pamela Leończyk, Teatr Powszechny, spektakl
24 marca, Inferno, reż. Wera Makowsx, TR Warszawa, spektakl
25 marca, Inferno, reż. Wera Makowsx, TR Warszawa, spektakl
2 kwietnia, Arianie, reż. Beniamin Bukowski, Komuna Warszawa, spektakl
MUZYKA
21 lutego, Potańcówka ostatkowa, Hajda Banda / Гайда Банда, Państwowe Muzeum Etnograficzne
4 marca, Pieśni z otchłani, Adam Strug, Kościół Ewangelicko-Reformowany, koncert
17 marca, Testament, Maria Erdman, Kościół Ewangelicko-Reformowany, koncert
1 kwietnia, Deduto sey. Świat jako otchłań, Vox Imaginaria, Muzeum Narodowe w Warszawie, Galeria Sztuki Średniowiecznej, koncert
WIZUALNE
23 lutego, Heretyczki / performatywny seans spirytystyczny, Beata Passini / Karolina Kliszewska, Galeria Prześwit, sztuki wizualne
24 lutego, Heretyczki, Beata Passini / Elżbieta Szurpicka, Galeria Prześwit, sztuki wizualne
25 lutego, Heretyczki, Beata Passini / Elżbieta Szurpicka, Galeria Prześwit, sztuki wizualne
26 lutego, Heretyczki, Beata Passini / Elżbieta Szurpicka, Galeria Prześwit, sztuki wizualne
KULINARIA
25 marca, Warsztat kulinarny, Monika Kucia
TOWARZYSZĄCE
28 marca, Słowiańska duchowość. Źródła i manowce, prow. Marcin Szyjka, rozmowa online
30 marca, Na świecie znowu, ale nie dla świata. O upiorach w Dziadach i nie tylko, prow. Justyna Kowal, rozmowa online
BILETY
Bilety można nabyć przez stronę noweepifanie.pl, sprzedaż obsługuje system kicket.com oraz kasy teatrów w cenach 15-100 zł.
www.noweepifanie.pl | www.facebook.com/noweepifanie | www.instagram.com/noweepifanie
***
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. Centrum działa w obszarze kultury, nauki, edukacji oraz budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. W działaniach programowych Centrum Myśli Jana Pawła II korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa Karola Wojtyły – Jana Pawła II, wskazując na jego uniwersalny wymiar.
Partnerzy – Nowy Teatr, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Polski w Poznaniu, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, TR Warszawa, Komuna Warszawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Galeria Prześwit, Muzeum Pana Tadeusza, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie, kicket.com
Patroni medialni – TVP Kultura, TVP Warszawa, Miesięcznik Teatr, E-teatr.pl, Teatralny.pl, Teatrologia.info.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.