EN
04.12.2021, 11:16 Wersja do druku

Warszawa. Oświadczenie Instytutu Adama Mickiewicza

Białoruś – odNowa to program, który towarzyszy 14. Międzynarodowemu Festiwalowi Boska Komedia. Jego pomysłodawcą jest Instytut Adama Mickiewicza, a organizuje go wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. To gest wsparcia dla niezależnego białoruskiego teatru i jego twórców, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Instytutu Adama Mickiewicza.

Tradycyjnym spektaklom towarzyszą czytania performatywne, performanse i soundramy, a także krytyczna refleksja nad stanem współczesnego teatru i dramatu białoruskiego.

Międzynarodowa publiczność zobaczy również efekty zorganizowanej przez IAM rezydencji uznanych artystów z Białorusi, którzy utracili możliwość realizowania swoich projektów we własnym kraju.

Są to Twórcy i Aktorzy słynnego teatru im. Janki Kupały w Mińsku. Pobyt ich został zorganizowany tak, aby w maksymalnym stopniu był wartościowy dla nich, polskich twórców biorących udział we współpracy z tymi artystami, jak również publiczności - polskiej i zagranicznej.

Jeden z biorących udział w Programie Białoruś – odNowa reżyserów, Paweł Passini, zdecydował się wystąpić pod pseudonimem. Powyższa decyzja wynika, według naszej wiedzy, z realizacji przez twórcę większego projektu artystycznego.

Źródło:

iam.pl
Link do źródła

Data:

03.12.2021

Wątki tematyczne