EN

4.11.2021, 12:51 Wersja do druku

Warszawa. Opowiadacze w lustrze teatru. 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania "MITO/LOGIE"

Program festiwalu (17-21 listopada, Mazowiecki Instytut Kultury) obejmuje zarówno spektakle artystów inspirujących się tradycyjnymi formami sztuki opowiadania, jak i twórców czerpiących z doświadczeń teatralnych. W tym roku festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl teatralny, w którym aktorzy wcielą się w postacie opowiadaczy.

fot. Tobiasz Papuczys

„Historja” to spektakl wyreżyserowany przez Dorotę Bator, którego premiera odbyła zimą tego roku w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Scenariusz powstał na podstawie rozmów z opowiadaczami i opowiadaczkami oraz artystami wykorzystującymi sztukę opowiadania w różnorodnych kontekstach. W zebranych historiach wątki z mitów i baśni splotły się z opowieściami z życia wziętymi, dotyczącymi takich tematów, jak śmierć i utrata bliskich. Czy opowiadanie może nam pomóc w krytycznych sytuacjach? Czy opowieść może stawać się naszym domem/schronieniem? A może jest nieustającą drogą?

Spektakl łączący teatr dokumentalny z teatrem formy został zrealizowany w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w ramach projektów: „Teatr na faktach” oraz „Opowiadacze” Doroty Bator.

https://festiwalopowiadania.pl/program/historja/

Spektakl grupy z Niderlandów „Hero(ine)” w reżyserii Marjolein Frijling to oryginalna współczesna forma opowiadania, w której wykonawcy posługują się językami teatru i muzyki spod znaku hip-hopu. Jego inspiracją były opowieści z książki Stephena Frya „Mythos. Mity greckie w nowej interpretacji”, które zostały przywołane we współczesnym kontekście, prowokując pytania: „W jakim stopniu dzisiaj możesz być tym, kim chcesz być, i czy doświadczasz swobody wyrażania swoich najgłębszych uczuć, lęków i pragnień? Aktorzy biorący udział w spektaklu wywodzą się ze środowisk imigrantów...

https://festiwalopowiadania.pl/program/heroine-mity-w-rytmie-hip-hopu-holandia/

Kersti Ståbi ze Szwecji to wszechstronnie wykształcona artystka – opowiadaczka, pieśniarka, performerka, która występuje zarówno na festiwalach opowiadania i muzyki, jak i na teatralnych scenach na całym świecie. W Warszawie zaprezentuje „Eddę poetycką”, którą wykona, odwołując się do różnych tradycji śpiewaków eposów – manasczi z Kirgistanu, pansori z Korei i pandvani z Indii.

https://festiwalopowiadania.pl/program/edda-poetycka-voluspa-pansori/

Clare Murphy z Irlandii, artystka współpracująca z takimi instytucjami, jak Royal Shakespeare Company czy Globe Theater, słynie z żywiołowego, teatralnego stylu opowiadania. W swoich opowieściach tropi miejsca, w których mity zderzają/przenikają się ze współczesną nauką. W spektaklu „Inisfail – wyspa przeznaczenia” porwie widzów w przestrzeń irlandzkich mitów w poruszających wyobraźnię i skłaniających do refleksji interpretacjach.

https://festiwalopowiadania.pl/program/inisfail-wyspa-przeznaczenia/

16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
MITO/LOGIE
17–21 listopada 

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” i Mazowiecki Instytut Kultury

www.festiwalopowiadania.pl

Bilety na Festiwal można nabywać na GoOut.pl.

https://goout.net/.../miedzynarodowy-festiwal.../szcllfs/

Festiwal odbywa się dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Francuskiego i Ambasady Królestwa Niderlandów.

Źródło:

Materiał nadesłany