EN

13.01.2025, 16:10 Wersja do druku

Warszawa. Open call na rezydencje artystyczne w Teatrze Komuna Warszawa

Teatr Komuna Warszawa zaprasza do nadsyłania zgłoszeń na rezydencje artystyczne, które odbędą się w dniach 5–31.05.2025 pod opieką mentorską Markusa Öhrna.

fot. mat. teatru

Konkurs skierowany jest do osób do 35. roku życia.

Zgłoszenia przyjmujemy do 9.02.2025

 Ten program rezydencyjny nie jest nastawiony na efekt. Jego celem jest wsparcie procesu twórczego artystów i artystek. Chcesz pracować nad swoim projektem wspierany/wspierana przez jednego najważniejszych europejskich reżyserów? Zgłoś się! 

Oferujemy miejsce do pracy, stypendium, sesje feedbackowe, mentoring oraz spotkania z innymi uczestnikami rezydencji.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie Zuzanna Berendt, Weronika Szczawińska, Wojtek Ziemilski oraz Grzegorz Laszuk wybierze trzy artystki/artystów lub kolektywy twórcze.

Czego oczekujemy?

Nadesłania autorskiego pomysłu na spektakl/performance, który ma być rozwijany podczas rezydencji. Projekt może dotyczyć spektaklu, który nie był dotychczas wystawiany.

Co oferujemy?

W ramach rezydencji Teatr Komuna Warszawa zapewnia:

- stypendium w kwocie 7000 zł (brutto),

- studio do pracy twórczej z podstawowym wyposażeniem i wsparciem technicznym,

- minimum trzy indywidualne spotkania z mentorem, które mają na celu omówienie projektu i możliwego procesu pracy w ramach rezydencji,

- cztery tygodnie rezydencji w Teatrze Komuna Warszawa.

Dodatkowo rezydenci mogą skorzystać ze spotkań z wybranymi ekspertkami/ekspertami lub osobami, które chcą zaprosić do współpracy na czas trwania rezydencji. 

Teatr Komuna Warszawa NIE ZAPEWNIA mieszkania na czas rezydencji w Warszawie. 

Osoby zakwalifikowane zobowiązują się do obecności w Teatrze Komuna Warszawa w czasie trwania rezydencji, to jest w dniach 5-31.05.2025, a w szczególności na sesjach feedbackowych.

Nieusprawiedliwiona nieobecność na sesji/sesjach obowiązkowych jest równoznaczna z rezygnacją z udziału w rezydencji wraz z konsekwencjami finansowymi (zwrot lub niewypłacenie stypendium).

Harmonogram:

– nabór projektów: od 10.01 do 9.02.2025 r.,

– ogłoszenie wyniku naboru: 5.03.2025 r.,

– rezydencja: 5–31.05.2025 r.

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: https://komuna.warszawa.pl/formularz-open-call-2025/

Pytanie w sprawie open calla prosimy kierować na adres: [email protected]

Markus Öhrn jest artystą wizualnym, pracuje z wideo, instalacjami dźwiękowymi i performance, ale kontekstem, w którym prezentuje swoje prace, jest głównie teatr. Zadebiutował jako reżyser w 2010 roku spektaklem „Conte d’Amour”, który zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu teatralnym Impulse w Niemczech. „Conte d’Amour” stał się pierwszą częścią trylogii obejmującej „We Love Africa and Africa Loves Us” (2012) oraz „Bis zum Tod” (2014). Prace te były pokazywane na festiwalach na całym świecie, m.in. w Niemczech (Theatertreffen, Theater Der Welt), Austrii (Wiener Festwochen), Francji (Festival d’Avignon), Kanadzie (Festival Transamerique w Montrealu).

Od 2015 roku Öhrn eksperymentuje z formatem site-specific i serialami. Pierwszym projektem stworzonym w ten sposób była „Azdora”, w której Öhrn obsadził lokalne gospodynie domowe w blackmetalowym zespole, który występował przez dziesięć kolejnych dni. Do innych jego spektakli należy „kalendarz adwentowy” składający się z 24 sztuk wystawianych przez 24 dni w berlińskim teatrze Volksbühne w grudniu 2015 roku oraz jedenastodniowy spektakl „Wir Sind die Guten” (We’re the Good Ones), stworzony dla tego samego teatru w 2017 roku. Jego pięciogodzinna sztuka teatralna „Häusliche Gewalt” (Przemoc domowa) została zamówiona na Wiener Festwochen w 2018 roku, a jej kontynuacja w formie niemego filmu – „3 Episodes of Life” – zdobyła specjalne wyróżnienie austriackiej nagrody teatralnej Nestroy.

Ostatnie prace to m.in. „Sceny z życia małżeńskiego” w Volkstheater w Wiedniu, „Sceny z Noréna” w sztokholmskim Dramaten oraz wcześniejsza „Fobia” zrealizowana w Teatrze Nowym w Warszawie, za którą artysta otrzymał niedawno Grand Prix krakowskiego festiwalu Boska Komedia 2024.

Markus Öhrn współpracował także z Teatrem Komuna Warszawa. W 2014 roku zrealizował spektakl „Bohaterowie przyszłości”, a w 2021 roku był kuratorem programu rezydencyjnego „Hello Darkness My Old Friend”. 

Jako mentor poszukuje osób, którzy pracują z formatami na żywo – samodzielnie lub w połączeniu z innymi mediami artystycznymi – i są zainteresowani zgłębianiem konkretnego tematu za pomocą narzędzia trwałego i wieloczęściowego występu. Odrzuca łatwe odpowiedzi.

Źródło:

Materiał nadesłany