EN

26.10.2020, 17:07 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono zwycięzców konkursu na Najpiękniejsze Książki Roku 2019

mat. wydawnictwa

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek (PTWK) przyznało nagrody za Najpiękniejsze Książki Roku 2019. W odbywającym się po raz 60 konkursie wzięły udział 84 firmy wydawnicze - nadesłały 187 tytułów opracowanych przez ilustratorów, grafików i typografów zamieszkałych w Polsce.

Jak poinformował w poniedziałek na Twitterze Instytut Książki (IK), jury konkursu "w wyniku tajnego głosowania przyznało nagrody i wyróżnienia wśród 96 nominowanych książek".

W kategorii "Literatura piękna" triumfowała książka Marcina Świetlickiego "Ale o co ci chodzi?" według projektu graficznego Marcina Markowskiego i z rysunkami Marcina Maciejowskiego.

Z kolei w kategorii "Książki dla dzieci i młodzieży" nagrodzono dwie pozycje - "Jak ugryźć teatr współczesny" Tomka Żarneckiego i Gosi Kulik (ilustracje i okładka Gosi Kulik, skład - Gosia Kulik i Tomek Żarnecki) oraz "Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków" Andrzeja Fedorowicza, w której ilustracje, skład i przygotowanie do druku wykonali Jacek Ambrożewski i Zosia Frankowska.

Ponadto jury konkursu przyznało Grand Prix znanemu artyście książki, wieloletniemu przewodniczącemu jury konkursów PTWK Józefowi Wilkoniowi za "mistrzowskie ilustracje przykuwające uwagę kilku pokoleń czytelników".

Nagrody honorowe przyznano Zakładowi Poligraficznemu Moś i Łuczak w Poznaniu za "estetykę druku oraz dbałość o techniczne kształtowanie szczegółów formy książki +Listy miłosne i nie+ Rafała Wojaczka" (Wydawnictwo Warstwy we Wrocławiu) oraz DRUKMANII (Natalia Łuczak i Krystian Łuczak z Daszewic-Poznania) za "perfekcyjny druk czarno-białych fotograficznych materiałów ilustracyjnych do książki +Toporzeł+ Polskiego Teatru Tańca".

Inne aktualności

Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie przyznało tradycyjną nagrodę honorowa książce "Barbara Hoff" zaprojektowanej przez Joannę Jopkiewicz i Pawła Borkowskiego (wydawnictwo Muzeum Miasta Gdyni).

Jury konkursu obradowało w składzie: przewodnicząca Agata Szydłowska (ASP Warszawa), Małgorzata Gurowska i Marcin Władyka (ASP Warszawa), Ryszard Kryska, Ewa Repucho (Uniwersytet Wrocławski), Ewa Satalecka (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie/ASP Katowice) i Andrzej Tomaszewski (PTWK).

Pełną listę zwycięskich wydawnictw znaleźć można na stronie.

W tym roku z powodu zagrożenia epidemicznego wyniki 60. konkursu PTWK zostały ogłoszone w Internecie z pominięciem publicznego rozdania laureatom nagród i wyróżnień.

Jak poinformował IK, "wydawcy nagrodzonych i wyróżnionych pozycji otrzymują w najbliższym możliwym czasie dyplomy honorowe, zaś drukarnie listy gratulacyjne", a "twórcy edytorsko-artystycznych opracowań otrzymają dyplomy i nagrody finansowe".

Źródło:

PAP