EN
22.06.2022, 09:10 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono plany repertuarowe TR Warszawa na sezon 2022/2023

Planujemy zrealizować w nowym sezonie pięć produkcji, m.in. "Wojny trojańskie" w reż. Grzegorza Jarzyny. Próby do dwóch przedstawień już ruszyły - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych Roman Pawłowski.

Jak podkreślił, "strategia programowa TR Warszawa, którą przyjęliśmy w 2018 r., skupiona jest przede wszystkim wokół dwóch nurtów". "Nurtu międzynarodowego, w ramach którego realizujemy duże spektakle reżyserowane przez twórców z zagranicy lub polskich reżyserów o potencjale festiwalowym i międzynarodowym. Drugim nurtem jest zaś linia nowych talentów, zwana przez nas Debiut TR" - wyjaśnił.

Pawłowski przypomniał, że Debiut TR to "corocznie przyznawana nagroda, którą otrzymuje reżyserka lub reżyser - uczestnik Forum Młodej Reżyserii w Krakowie".

"Realizujemy też wydarzenia towarzyszące i modyfikujemy ten dość sztywny model programowy, wprowadzając nowe rzeczy. W ubiegłych sezonach zrealizowaliśmy monodram +Onko+ w reż. Weroniki Szczawińskiej z Sebastianem Pawlakiem. W tym roku zaczniemy sezon 30 września od premiery pierwszej koprodukcji TR Warszawa z Teatrem 21. Będzie to +Rodzina+ w reż. Justyny Sobczyk - spektakl, w którym biorą udział aktorki i aktorzy z obu tych zespołów" - zapowiedział pełnomocnik ds. programowych teatru.

Wyjaśnił, że "+Rodzina+ będzie poświęcona relacjom w rodzinie, miejscu osób z niepełnosprawnościami w życiu rodzinnym i intymnym". "+Rodzina+ wpisuje się też w nasz cykl debat, spotkań i wydarzeń artystycznych, który nazwaliśmy +Porozmawiajmy o (nie)pełnosprawnościach+" - powiedział, dodając, że prapremiera spektaklu odbędzie się w ramach Festiwalu Kultura Bez Barier.

"Drugą premierą sezonu będzie warszawska premiera spektaklu +niedoskonała utopia+ w reż. Noémi Oli Berkowitz i jest to również pierwsza z cyklu naszych koprodukcji z siostrzańskim teatrem Kammerspiele w Monachium, jedną z najważniejszych scen europejskich. Ta współpraca trwa już dwa lata i nazwaliśmy ją wspólnie +siostrzeństwem+, ponieważ wymieniamy się nie tylko wydarzeniami czy ideami, ale też praktykami i doświadczeniem" - wyjaśnił Pawłowski.

Prapremiera "niedoskonałej utopii" odbędzie się 15 lipca w Monachium. Spektakl będzie miał warszawską premierę 21 października na scenie przy ul. Marszałkowskiej 8.

"Wojny trojańskie" na podstawie "Iliady" Homera - międzynarodową koprodukcję z monachijskim Kammerspiele - przygotuje Grzegorz Jarzyna. Autorem tekstu jest Tomasz Śpiewak, a prapremierę zaplanowano w Monachium na 31 marca 2023 r. Premiera warszawska w ATM Studio odbędzie się w październiku 2023 r.

"Ten projekt się rozwijał kilkanaście lat i gdzieś dojrzewał w mojej głowie" - powiedział we wtorek reżyser. Wyjaśnił, że "patrząc na rozwój człowieka - to człowiek właściwie w tym postępie tkwi w tym samym punkcie". "Zmieniają się tylko narzędzia" - dodał.

"Jesteśmy jednym z niewielu gatunków, a może jedynym, który zabija swoich współbraci. I to jest niesamowite, bo nie jest to związane z przyczynami wyższymi typu poszukiwanie pokarmu, ale jest to związane z pewną ambicją, czy jakimś rodzajem rysu naszego DNA, które ciągnie nas do konfliktów i do wojen, do zabijania" - tłumaczył. "I ten rys, ten gen, który jest w człowieku - to jest dla mnie zastanawiające, jak to się dzieje, (...) że wojna jest stałym elementem naszej kultury" - powiedział Grzegorz Jarzyna.

Zapowiedziano, że będzie to przedstawienie wielojęzyczne, a w wersji granej dla polskich widzów w roli narratora i Hekube wystąpi Maria Maj.

"+Trylogia z Donbasu+ to trzy sztuki, które powstały na przestrzeni kilku lat, a połączone są tematem i perspektywą. Opowiadają o społeczności w małej miejscowości nadgranicznej w Donbasie, niedaleko Ługańska" - powiedział Pawłowski. Dodał, że stanowią "panoramę losów tej społeczności i historii Ukrainy od upadku Związku Radzieckiego aż po wojnę w Donbasie i obecną inwazję rosyjską".

Autorką sztuk jest Ukrainka Lena Laguszonkowa, która obecnie jest rezydentką Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Spektakl wyreżyseruje Aleksandra Popławska, a jego prapremiera odbędzie się 28 kwietnia 2023 r. na scenie TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8.

W linii młodych talentów prapremierę przedstawienia o roboczym tytule "Sweet and romantic" przygotują studenci krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych Wera Makowska i Jakub Zalasa. "Spektakl jest inspirowany twórczością hiszpańskiego pisarza, filozofa, teoretyka Paula B. Preciado i powieścią +Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz+ Mary Shelley. Będą w nim cztery postaci. to będzie obsada oparta na naszym zespole" - wyjaśnił Pawłowski, dodając, że prapremierę zaplanowano na 24 lutego.

TR Warszawa zapowiedział także cykl imprez w ramach programu towarzyszącego wydarzeniom artystycznym pt. "Porozmawiajmy o (nie)pełnosprawnościach", którego partnerami są Centrum Sztuki Włączającej, Fundacja Migawka i Fundacja Automatophone.

"W czerwcu tego roku rozpoczęła się kolejna edycja rezydencji (artystów z Białorusi - PAP). Nasza grupa rezydentów powiększyła się do pięciu osób, a efektem ich pracy był spektakl +Wrzosowy miód+" - powiedział pełnomocnik ds. programowych, dodając, że jego premiera odbyła się 4 czerwca w Sali Warsztatowej TR Warszawa.

Sensoryczne przedstawienie wg tekstu Ulyany Mihalcovej wyreżyserował Andrei Bardukhayeu-Arol. W nowym sezonie prezentacje "Wrzosowego miodu" odbędą się 24 i 25 września.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne