EN

27.09.2022, 08:49 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono laureatów Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury

W siedzibie Mazowieckiego Teatru Muzycznego (MTM) im Jana Kiepury w Warszawie w poniedziałek odbyła się gala wręczenia Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Nagrody specjalne za całokształt pracy artystycznej otrzymali dyrygentka Ewa Michnik i artysta fotografik Juliusz Multarzyński.

fot. Tomasz Golla

"Na ten dzień z niecierpliwością oczekiwało całe środowisko oraz entuzjaści teatrów muzycznych i operowych" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez Ewę Kacprzak-Krzysik z MTM. Jak dodała nagrody przyznano w szesnastu kategoriach konkursowych.

Za "najlepszy spektakl" nagrodę otrzymała "Tosca" z Opery Wrocławskiej. Natomiast za "najlepszy spektakl dla młodego widza" uznano przedstawienie "Żółta dama – legenda muzyczna" Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

"Najlepszym reżyserem" została Deda Cristina Colonna, zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną, zaś "najlepszym dyrygentem " - Bassem Akiki, zgłoszony przez Operę Wrocławską.

W kategorii "najlepsza scenografia" nagrodę otrzymał Grzegorz Policiński, zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie, natomiast za "najlepsze kostiumy" nagrodzono Francesco Vitaliego, zgłoszonego przez Warszawską Operę Kameralną.

Laur za najlepszą choreografię przyznano Annie Hop, zgłoszonej przez Teatr Wielki Operę Narodową. Za "najlepszy plakat teatralno-muzyczny" nagrodzono Katarzynę Zapart, zgłoszoną przez Operę Wrocławską.

"Najlepszą śpiewaczką operową" uznano Aleksandrę Kurzak, natomiast tytuł "najlepszego śpiewaka operowego" otrzymał Ambrogio Maestri - oboje artyści zostali zgłoszeni przez Operę Wrocławską.

Nagrodę dla "najlepszej wokalistki musicalowej" przyznano Malwinie Kusior, zgłoszonej przez Teatr Muzyczny w Łodzi. "Najlepszym wokalistą musicalowym" okazał się Marcin Wortmann, zgłoszony przez stołeczny Teatr Syrena.

W kategorii "najlepsza tancerka (klasyka)" nagrodę otrzymała Malika Tokkozhina, zgłoszona przez Operę Krakowską. Laur w kategorii "najlepszy tancerz (klasyka)" przypadł Vladimirowi Yaroshence, zgłoszonemu przez Teatr Wielki Operę Narodową. W kategorii "najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne)" nagrodę ex aequo otrzymały Emma McBeth, zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Aleksandra Piwowarek, zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. Laur w kategorii "najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)" przyznano Tomaszowi Pałaszowi, zgłoszonemu przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury są jedynymi w Polsce nagrodami dla teatralnego środowiska muzycznego. Od 2007 r. przyznaje je kapituła powołana przez dyrektora MTM im. Jana Kiepury w Warszawie.

W konkursie może wziąć udział każdy spektakl muzyczny, artysta, wykonawca i inny twórca zgłoszony przez dyrektora jednego z polskich teatrów muzycznych oraz polskich teatrów, posiadających w repertuarze wydarzenia muzyczne, działających na terenie Polski.

Źródło:

PAP