EN

17.01.2022, 13:50 Wersja do druku

Warszawa. Ogłoszono laureatów Międzynarodowego Konkursu na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej

W niedzielę ogłoszono laureatów Międzynarodowego Konkursu im. Szymona Szurmieja na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej. Pierwszą nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Teatr Żydowski w Warszawie dostała Elżbieta Łapczyńska za sztukę "Statek Utopia".

fot. mat. teatru

Laur wręczyły jej wspólnie dyr. Teatru Żydowskiego Gołda Tencer i Agnieszka Lubomira Piotrowska ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki otrzymała Marta Szamani Yacoub za sztukę "Czy ktoś widział Hedwig Klein?". Autorka odebrała nagrodę z rąk dyrektor TVP Kultury Kaliny Cyz, która wręczyła również nagrodę TVP Kultura dla sztuki polskiej. Otrzymała ją Ewa Sułek za "Wiosło Jakuba".

Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra wręczyła Iddo Natanyahu za sztukę "Don Samuel Abravanel".

Nagrodę Muzeum Getta Warszawskiego (MGW) otrzymał Jarosław Wójcik za dramat "Pokój z widokiem", a Nagrodę Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Haim Watzman - za "Chair".

Przyznane również trzy wyróżnienia Teatru Żydowskiego w Warszawie - dla sztuki o Marcu '68 otrzymał Paweł Mossakowski za sztukę "Podróżnicy"; Richa Rubina wyróżniono za dramat "Kafka's Joke"; a za sztukę w języku jidysz - Michaela Felzenbauma, autora "Antologii dramatów".

O przyznaniu nagród zdecydowało jury w składzie: przewodniczący dr Tomasz Miłkowski, Gołda Tencer (dyrektor Teatru Żydowskiego), Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramaturżka), Jacek Cieślak (krytyk teatralny), Remigiusz Grzela (kierownik literacki Teatru Żydowskiego) i Marzena Dobosz (sekretarz kapituły, krytyk teatralny).

Jak napisano na Fb Teatru Żydowskiego, "nie wszyscy laureaci mogli być z nami ze względu na trudności w podróżowaniu związane z pandemią". "Jednak z Izraela przyjechał do nas Iddo Netanyahu, zdobywca jednej z nagród" - zaznaczono.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne