EN

3.03.2022, 13:26 Wersja do druku

Warszawa. Nowy Teatr odwołał wyjazd do Moskwy ze spektaklem „Odyseja. Historia dla Hollywoodu”

Nowy Teatr odwołuje wyjazd ze spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego „Odyseja. Historia dla Hollywoodu” do Moskwy na festiwal Złota Maska. Odwołanie naszej podróży jest oczywiste z uwagi na brutalną wojnę, jaką Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie - czytamy na profilu teatru na Instagramie.

Informacja o odwołaniu wyjazdu pojawiła się na profilu Nowego Teatru na Instagramie. Przekazała ją również na swoim profilu aktorka Maja Ostaszewska. "Informujemy, że Nowy Teatr odwołuje wyjazd ze spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego +Odyseja. Historia dla Hollywoodu+ do Moskwy na festiwal Złota Maska. Odwołanie naszej podróży jest oczywiste z uwagi na brutalną wojnę, jaką Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie. To zarazem przykre, bo każdy ma swoich +przyjaciół Moskali+, a w rosyjskim teatrze mamy ich wielu" - podkreślono w komunikacie.

Dodano, że są "to osoby, które nie popierają Putina i jego nieludzkiej imperialnej polityki, przeciwnie, swoją działalnością niezłomnie i wbrew wszystkiemu od lat próbują scalać Rosję z Europą". "Liczymy na to, że nasi +przyjaciele Moskale+ pokonają zło i zbudują u siebie lepszy, demokratyczny świat. Życzymy wam tego z całego serca! A teraz wybaczcie, ale nie możemy przykładać ręki do putinowskiej fikcji normalności. Do zobaczenia jak najszybciej!" - napisano.

Premiera międzynarodowej koprodukcji (obok Nowego Teatru współproducentem spektaklu został m.in. paryski Theatre de la Colline) odbyła się 4 czerwca 2021 r. "Odyseja. Historia dla Hollywoodu" to mozaika spajająca wątki i motywy antycznego eposu Homera z prozą Hanny Krall ("Powieść dla Hollywoodu" i "Król kier znów na wylocie") oraz innych XX-wiecznych tekstów. "Wędrówka od Homera i jego bohatera Odysa do Hanny Krall i jej bohaterki Izoldy, Żydówki, która przez całą wojnę dokonywała czynów godnych Odysowych zmagań, aby uratować męża. Dwie wielkie awantury: jedna związana z pierwszą wojną ludzkości, czyli zdobyciem Troi i druga, będąca rezultatem drugiej ze światowych wojen. I my dzisiaj, co mamy z tym wszystkim wspólnego? Dokąd chcielibyśmy powrócić?" - czytamy w opisie zamieszczonym na stronie teatru.

Spektakl dedykowany jest zmarłemu w kwietniu 2021 r. Zygmuntowi Malanowiczowi, który miał zagrać Odysa. W tej roli występuje Stanisław Brudny. W obsadzie znaleźli się też m.in. Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek, Agata Buzek, Andrzej Chyra, Ewa Dałkowska, Bartosz Gelner i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Za scenariusz odpowiadają Krzysztof Warlikowski i Piotr Gruszczyński, za scenografię i kostiumy - Małgorzata Szczęśniak, a za muzykę - Paweł Mykietyn.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne