EN

16.09.2021, 17:24 Wersja do druku

Warszawa. Nowy sezon w TR

W programie sezonu 2021/22 TR Warszawa poszerza spektrum, włączając te kolory tożsamości, które dotąd były niewidoczne. Ujawnia nowe głosy i perspektywy zmieniające rzeczywistość.

Inne aktualności

WŁĄCZ PEŁNE SPEKTRUM

Pandemia i kryzys klimatyczny każą na nowo przemyśleć system wartości, na którym oparte jest nasze życie. Doświadczyliśmy w ostatnim czasie zarówno strachu, bólu i gniewu, jak też międzyludzkiej solidarności, empatii i wsparcia. To fundament, na którym możemy budować nową rzeczywistość.

Pandemia przyspieszyła proces zmiany myślenia: do głosu dochodzą idee wcześniej tłumione lub nieobecne w głównym nurcie debaty publicznej: walka o prawa kobiet, bunt wobec przemocy i nadużywania władzy, walka o prawo do wyrażania własnej tożsamości i orientacji seksualnej, o miejsce dla osób niebinarnych w społeczeństwie, walka z kryzysem klimatycznym. Idee równości i tolerancji już nie wystarczają. Dzisiaj koniecznością staje się włączenie wszystkich dyskryminowanych, wykluczonych, pomijanych grup i środowisk do systemu społecznego oraz zapewnienie im takich samych praw, jakie posiada większość. Dotyczy to także środowiska naturalnego, które powinno stać się częścią ludzkiej wspólnoty, a nie polem eksploatacji. Bo tylko w ten sposób możemy przetrwać jako gatunek.

W naturze granice nie istnieją, fizyka nie zna granic. To człowiek, konstruując normy kulturowe, wyznacza granice i podziały. Czas zmienić myślenie. Każdy, każda i każde z nas może znaleźć swoje miejsce na barwnej skali tożsamości. Tak jak światło składa się z pełnego spektrum fal optycznych, tak razem tworzymy pełne spektrum świata, w którym niezbędny jest każdy odcień i każda barwa.

W programie TR Warszawa na sezon 2021/22 poszerzamy spektrum włączając te kolory, które dotąd były niewidoczne. Kładziemy nacisk na ujawnianie nowych głosów i perspektyw zmieniających rzeczywistość.

“KLUB” – oddolny projekt studentek wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w reżyserii Weroniki Szczawińskiej dotyka problemu wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec kobiet oraz zmowy milczenia wokół tego zjawiska. Punktem wyjścia jest seksualny skandal w kręgu Akademii Szwedzkiej, który wybuchł w 2017 roku, kiedy 18 kobiet oskarżyło Jean-Claude’a Arnaulta, męża członkini akademii Katariny Frostenson o molestowanie seksualne i gwałty. Ale Sztokholm nie jest wyjątkiem. Mechanizm nadużywania władzy i przemocy powtarza się w innych krajach i środowiskach, także w Polsce.

“AUTOKOREKTA” – spektakl z udziałem uczennic i uczniów jednego z warszawskich liceów w reżyserii Jakuba Skrzywanka realizowany w ramach projektu TISZ TR – Teatr i Szkoła oddaje głos młodemu pokoleniu, które głęboko odczuło skutki pandemicznych lockdownów, konsekwencje samotności i izolacji. Jaką korektę siebie i świata chcą przeprowadzić ci, którzy są przyszłością?

Symbolicznym pokonaniem granic kulturowych i geograficznych będzie BALTIC TRANSFER* Festival
– pierwsza tej skali prezentacja w Polsce nowej dramaturgii, teatru, instalacji i muzyki współczesnej z krajów bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy. Zobaczymy premierowe propozycje teatru repertuarowego oraz niezależne produkcje. To teatr nowej generacji, który poszukuje artystycznego napędu w różnych obszarach sztuki i rzeczywistości. Teatr, który zaskakuje – głęboką rewizją traumatycznej przeszłości, wnikliwym spojrzeniem w teraźniejszość, świeżą i odważną perspektywą na przyszłość.

Philippe Quesne, słynny francuski artysta wizualny, autor i reżyser w swoim pierwszym spektaklu realizowanym w Polsce w linii międzynarodowej TR Warszawa, zatytułowanym “TERMIT HOTEL”, powraca do rozważań na temat relacji człowieka i natury. Jaką wiedzę mogą nam przekazać termity – owady, które stworzyły cywilizację najlepiej przygotowaną do warunków życia, jakie istniały miliony lat przed nami? Znakiem nowego myślenia o teatrze będzie poprzedzający premierę pokaz prac młodych reżyserek i reżysera: Olgi Ciężkowskiej, Karoliny Szczypek i Tomasza Fryzła, oparty na idei artystycznego recyklingu oraz partycypacji. Przestrzenią dla performansów będzie scenografia przyszłego spektaklu Philippe Quesne, a w realizacji wezmą udział mieszkanki i mieszkańcy Warszawy.

Wojtek Rodak, laureat nagrody Debiut TR 2021 zrealizuje spektakl „TOM” oparty na głośnej sztuce kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda, przeniesionej na ekran przez Xaviera Dolana. Osadzony w realiach prowincji psychologiczny thriller ujawnia źródła przemocy i nienawiści wobec osób LGBT, tkwiące w uprzedzeniach i stereotypach.

Pod koniec sezonu 2021/2022 zaprosimy na finał konkursu dramaturgicznego „Nigdy nie będziesz szła sama”. Zaprezentujemy trzy wybrane teksty teatralne, poświęcone tematyce aborcyjnej i prawom kobiet. Pokazy warsztatowe wyreżyserują reżyserzy i reżyserki zaproszeni na rezydencję w TR Warszawa w ramach nagrody Debiut TR 2021.

Program dopełni koprodukcja TR Warszawa i Kammerspiele Monachium, teatru, z którym nawiązaliśmy siostrzeńską współpracę w czasie pandemii. Będzie to przedstawienie poświęcone tematyce queer w reżyserii Noémi Oli Berkowitz, polsko-amerykańskiej reżyserki pracującej w Niemczech. Czy osoby LGBTQIA+, osoby hetero i inne niezależnie od identyfikacji mają szansę odnaleźć swoją autentyczność w świecie, w którym normy płciowe i konwenanse zostały tak skrupulatnie i solidnie zbudowane? Jak wyobrazić sobie bez wstydu i stygmatyzacji marzenie o utopii? Jak nauczyć się wspólnego pragnienia i umiłowania wolności dla wszystkich, a nie władzy tylko dla wybranych grup? Twórcy i twórczynie projektu chcą badać strategie wyjścia z mechanizmów opresji do nowego, wspólnego świata.

TR Warszawa wspiera młodą generację twórców i twórczyń, którzy i które z powodu pandemii mieli zablokowane możliwości zawodowego startu. Obok kolejnego Debiutu TR, czytań i prac warsztatowych, w ramach linii nowych talentów TR Warszawa pokażemy dwie prace, nagrodzone na krakowskim 10. Forum Młodej Reżyserii: “NIMFY 2.0” w reżyserii Jana Jelińskiego (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) i “BEZPIECZNE MIEJSCE” w reżyserii Tomasza Fryzła (Teatr Łaźnia Nowa, Kraków). Ten pierwszy spektakl bierze na cel kulturę gwałtu, jest próbą przepracowania mechanizmów przemocy, tych zapisanych w antycznych tragediach i tych współczesnych. Drugie przedstawienie to opowieść o przeczuciu nadchodzącej katastrofy i poszukiwaniu schronienia, w którym można przyjrzeć się sobie i swoim lękom. Młode pokolenie bardzo dobrze nazywa poczucie lęku i zagrożenia, w jakim żyjemy.

W roku 2021 koncentrowaliśmy się na prawach kobiet, realizując cykl wydarzeń “Nigdy nie będziesz szła sama”. W roku 2022 zajmiemy się kwestią wykluczenia osób z niepełnosprawnościami z uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym, zawodowym. Chcemy takie osoby włączać i pobudzać do aktywności poprzez udział w wydarzeniach artystycznych oraz wspólne pokonywanie barier: tych fizycznych i tych psychologicznych. Rozpoczynamy współpracę z Teatrem 21, którego aktorami i aktorkami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Kolejny sezon otworzy nasza wspólna premiera w reżyserii Justyny Sobczyk z udziałem zespołu aktorskiego TR Warszawa.

Świat wymaga przebudowy. Zacznijmy ją od siebie.

Grzegorz Jarzyna
dyrektor artystyczny TR Warszawa

BERKOWITZ, QUESNE, RODAK, SKRZYWANEK, CIĘŻKOWSKA, FRYZEŁ, SZCZYPEK – PREMIERY, POKAZY WARSZTATOWE I PREMIEROWE POKAZY PERFORMANSÓW W TR WARSZAWA

WRZESIEŃ 2021
Sezon 2021/2022 otworzyła premiera “KLUBU” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, produkcji Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie przygotowanej w koprodukcji z TR Warszawa. Scenariusz autorstwa Weroniki Szczawińskiej został stworzony na podstawie książki Matildy Voss Gustavsson „Klubben” w tłumaczeniu Justyny Czechowskiej. Spektakl powstał z inicjatywy oraz z udziałem studentek IV roku Akademii Teatralnej: Julii Biesiady, Julii Borkowskiej, Marii Kozłowskiej, Katarzyny Lis, Adrianny Maleckiej, Magdaleny Sildatk, Bernadetty Statkiewicz, Moniki Szufladowicz, Heleny Urbańskiej Emilii Walus. Współautorką koncepcji scenicznej jest Dobrawa Borkała, która udzieliła także konsultacji terapeutyczne i odpowiadała za pracę z oddechem. Autorką muzyki jest Teoniki Rożynek, autorką kostiumów i przestrzeni – Marta Szypulska, asystentką reżyserki – Marta Szlasa-Rokicka, zaś kierowniczką produkcji – Agnieszka Zajk-Tworkowska. Spektakl powstał w ramach projektu „Zmiana-Teraz”, którego koordynatorką jest Katarzyna Renes. Konsultacji w ramach projektu udzieliły Agata Adamiecka Vanessa Coffey we współpracy z Moniką Przespolewską. Premiera spektaklu w Akademii Teatralnej miała miejsce 26 czerwca 2021 roku; premiera w TR Warszawa odbyła się 3 września br.

PAŹDZIERNIK 2021

W październiku br. zaprosimy publiczność na dwa wyjątkowe wydarzenia. Pierwszy to premiera “AUTOKOREKTY” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, spektaklu zrealizowanego z młodzieżą z 13. Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Lisa-Kuli, w ramach projektu TISZ TR – Teatr i Szkoła, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Stołeczne Warszawę. Pokazy premierowe zaplanowane są na 16 17 października br. i odbędą się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. “AUTOKOREKTA” to próba przyjrzenia się temu, jaką korektę do swojego życia chciałaby wprowadzić młodzież, która w ostatnich latach doświadczyła zachwiania poczucia bezpieczeństwa, związanego z kryzysem klimatycznym, strajkami, jak również zdalną edukacją i zamknięciem w domach związanych z kolejnymi falami pandemii. Przy realizacji spektaklu współpracują m.in. Anna Axer FijałkowskaMagda Mosiewicz i Aleksandr Prowaliński. To pierwsza z cyklu premier nowego cyklu Młody TR realizowanego w ramach linii nowych talentów TR Warszawa, w którym prezentujemy prace współtworzone przez młodzież oraz profesjonalnych artystek i artystów teatru.

W dniach 18-24 października br. zaprosimy publiczność na BALTIC TRANSFER* Festival – przegląd nowych form teatru, muzyki, audio instalacji z Estonii, Litwy i Łotwy, zainicjowany i realizowany przez TR Warszawa w partnerstwie z State Youth Theatre z Wilna, The New Theatre Institute z Rygi i Theatre Centre Vaba Lava z Tallina, dzięki wsparciu Baltic Culture Fund. Swoje prace pokażą reżyserki i reżyserzy: Kamilė Gudmonaitė, Adomas Juška, Marta Pulk, Elmārs Seņkovs, Valters Sīlis, kompozytor Arturas Bumšteinas oraz dramaturżki: Rasa Bugavičute-Pēce, Siret Campbell i Teklė Kavtaradze.

GRUDZIEŃ 2021
Pod koniec grudnia br. w ramach linii nowych talentów TR Warszawa na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędą się trzy performanse przygotowane przez Olgę Ciężkowską, Tomasza Fryzła i Karolinę Szczypek, reżyserki i reżyserów wyróżnionych przez zespół programowy TR Warszawa w ramach nagrody Debiut TR 2021 przyznanej na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie w maju 2021 roku. Performanse powstaną w scenografii, którą stworzy słynny francuski artysta wizualny i reżyser Philippe Quesne przygotowując nową produkcję TR Warszawa w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa, a udział w nich wezmą mieszkanki i mieszkańcy Warszawy, niezwiązani zawodowo z teatrem. Grudniowe wydarzenie zamyka pierwszy etap autorskiej pracy Philippe’a Quesne'a w TR Warszawa, realizowanego i rozwijanego z zespołem aktorskim TR Warszawa. W trakcie jesiennego etapu pracy nad spektaklu odbędzie się także warsztat aktorski Philippe'a Quesne'a z Janem Dravnelem, Dobromirem Dymeckim, Moniką Frajczyk, Magdaleną Kutą, Adamem Woronowiczem i Agnieszką Żulewską.

LUTY 2022
W ramach linii międzynarodowej TR Warszawa po raz pierwszy w Polsce swój spektakl zrealizuje Philippe Quesne. Spektakl zatytułowany “TERMIT HOTEL” łączyć będzie teatr, kino i entomologię – naukę o owadach. W świecie scenicznym Quesne to scenografia stanowi środowisko naturalne dla spektaklu, będąc punktem wyjścia do poszukiwań zarówno egzystencjalnych jak i artystycznych. Jego scenografie tworzą przestrzenie gry, w które reżyser zanurza z humorem i melancholią małe społeczności ludzi, zwierząt, czy roślin. W spektaklu „TERMIT HOTEL” francuski artysta tworzy opowieść o dwóch równoległych światach: ludzi i owadów, które mają więcej wspólnego niż nam się wydaje. Inspiracją do przedstawienia są rozmaite teksty, m.in. “Życie termitów” belgijskiego dramatopisarza Maurice’a Mæterlincka. Przedstawia on portret jednego z gatunków owadów społecznych, które nie znają światła dziennego i starannie konstruują swój świat pod ziemią,a jednak są cywilizacją ”najlepiej przygotowaną do warunków bytowania, jakie istniały na ziemi przed nami”. Autorem koncepcji, reżyserem, autorem scenariusza, scenografii i świateł jest Philippe Quesne. W spektaklu zobaczymy aktorki i aktorów TR Warszawa m.in.: Jana Dravnela, Dobromira Dymeckiego, Monikę Frajczyk, Magdalenę Kutę, Adama Woronowicza i Agnieszkę Żulewską. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 25 lutego 2022 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

KWIECIEŃ 2022
W ramach linii nowych talentów TR Warszawa zaprosimy naszą publiczność na premierę spektaklu „TOM” na podstawie dramatu Michela Marca Boucharda “Tom à la Ferme” w reżyserii Wojtka Rodaka, laureata przyznanej przez zespół programowy TR Warszawa na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie nagrody Debiut TR 2021. Tom, młody homoseksualny mężczyzna z metropolii przyjeżdża na wieś, aby wziąć udział w pogrzebie swego zmarłego tragicznie partnera. Na miejscu odkrywa, że matka kochanka nic nie wie o prawdziwym życiu syna w mieście i jego orientacji seksualnej. Zaproszony do pozostania w wiejskim domu chłopak podejmuje niebezpieczną grę z bratem zmarłego, której stawką jest nie tylko prawda, ale także życie. Osadzony w realiach prowincji psychologiczny thriller kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda konfrontuje stereotypy i uprzedzenia na temat osób LGBT i mierzy się z tematem homofobii. W nieoczywisty sposób porusza również tematy coraz bardziej obecne w publicznym dyskursie jak prowincjonalność czy codzienność życia na wsi. Filmowa adaptacja dramatu w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa Mateusz Górski, Jacek Beler, Maria Maj oraz Izabella Dudziak (gościnnie). Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 1 kwietnia 2022 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8.

MAJ/CZERWIEC 2022
Pod koniec sezonu2021/2022 zaprosimy publiczność na pokazy warsztatowe tekstów finałowych wyłonionych w konkursie “NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA”, które wyreżyserują reżyserki i reżyserzy wyróżnieni w ramach programu Debiut TR 2021: Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł Karolina Szczypek. Konkurs ma na celu pobudzenie refleksji na temat problematyki praw kobiet i aborcji wśród twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń teatru oraz stworzenie impulsu do tworzenia tekstów dramatycznych poświęconych tej tematyce.

CZERWIEC/LIPIEC 2022
Na przełomie czerwca i lipca 2022 roku w Monachium (Niemcy) w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Noemi Oli Berkowitz, koprodukcji TR Warszawa Kammerspiele Monachium. Tematem projektu jest tożsamość i kultura queer. Pierwszy etap prób odbył się w ramach rezydencji artystycznej na 10. Festiwalu i Rezydencji Sopot Non-Fiction w Sopocie w sierpniu br. Dramaturżką spektaklu jest Martyna Wawrzyniak, a kostiumografem Florian Buder. Ze strony TR Warszawa spektakl współtworzyć będą Tomasz Tyndyk i Justyna Wasilewska. Premiera w TR Warszawa odbędzie w sezonie 2022/23.

JESIEŃ W TR WARSZAWA

SPEKTAKLE REPERTUAROWE
W pierwszych miesiącach sezonu 2020/2021 na scenach TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio zapraszamy publiczność na spektakle repertuarowe TR Warszawa takie jak m.in.: “WOYZECK” w reżyserii Grzegorza Jaremki (31 sierpnia, 1-2 września br.), “3SIOSTRY’’ w reżyserii Luka Percevala (3-5, 7 września br. pokazy w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej; 29-30 października br., 2-7 listopada br. pokazy w TR Warszawa/ATM Studio), “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (3-5 września br., 4-5 grudnia br.), “SERCE” w reżyserii Wiktora Bagińskiego (9-12 września br., 7-10 października br. ), “STREAM” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej (23-26 września br. oraz retransmisja spektaklu opatrzona audiodeskrypcją i Polskim Językiem Migowym w ramach 9. Festiwalu Kultury Bez Barier 30 września i 1 października br.), “2020: BURZA” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (2-3, 5-10 października br.), “FANTAZJA” w reżyserii Anny Karasińskiej (2-3 października br.), “CZĄSTKI KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó (14-17 października br.), “MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (21-24 października br.), “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (4-7 listopada br.), “NIETOPERZ” w reżyserii Kornéla Mundruczó (19-21 listopada br.). W kolejnych tygodniach planowane są także pokazy m.in. takich spektakli jak: “MĘCZENNICY” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, “PUPPENHAUS. KURACJA” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, “KALIFORNIA. GRACE SLICK” w reżyserii Rene Pollescha, “INNI LUDZIE” w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Informacje na temat repertuaru TR Warszawa aktualizowane są na stronie internetowej teatru: www.trwarszawa.pl.

TR ONLINE
Jesienią br. zaplanowane są dwie transmisje oraz pięć retransmisji spektakli TR Warszawa za pośrednictwem platformy TR Online2 października br. transmitowany będzie spektakl “FANTAZJA” w reżyserii Anny Karasińskiej prosto ze sceny TR Warszawa/Marszałkowska 8 za pośrednictwem platformy TR Online. Wieczór w TR Online rozpocznie wprowadzenie do spektaklu przygotowane przez aktora TR Warszawa, Rafała Maćkowiaka. Po zakończeniu transmisji na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami spektaklu, które poprowadzi zaproszony dziennikarz/dziennikarka. W ramach programu TR Online na platformie online.trwarszawa.pl odbędą się również restransmisje spektakli TR Warszawa zarejestrowanych w sezonie 2020/2021.

Już na przełomie września i października br. (30 września i 1 października br.) zaprosimy publiczność w całym kraju i na świecie na retransmisję spektaklu w reżyserii Katarzyny Minkowskiej “STREAM”. Reżyserką transmisji jest Agata Rucińska. Retransmisja spektaklu, opatrzona audiodeskrypcją i Polskim Językiem Migowym, odbędzie się w ramach 9. Festiwalu Kultury Bez Barier. Kolejną zaplanowaną w ramach programu TR Online retransmisją jest “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Reżyserką transmisji była Jagoda Szelc; retransmisje odbędą się 21, 22, 23 i 24 października br. W kolejnych tygodniach planowane są także retransmisje takich tytułów jak: “2020:BURZA” (reżyser spektaklu: Grzegorz Jarzyna; reżyser transmisji: Nicolas Villegas), “RECHNITZ. OPERA  ANIOŁ ZAGŁADY” (reżyserka spektaklu: Katarzyna Kalwat, reżyser transmisji: Marcin Koszałka); “NIETOPERZ” (reżyser spektaklu: Kornél Mundruczó; reżyser transmisji: Nicolas Villegas).

GENERATION AFTER 5. SHOWCASE
TR Warszawa wziął udział w piątej odsłonie Generation After 5. Showcase, festiwalu prezentującego najnowsze zjawiska polskiej sceny teatralnej kuratorkom i kuratorom najważniejszych festiwali i instytucji teatralnych z Europy, Azji i Ameryki. W przeglądzie organizowanym przez Nowy Teatr w Warszawie we współpracy z Komuną/Warszawa, STUDIO teatrgalerią, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera i TR Warszawa prezentowane były spektakle takich twórców i twórczyń jak: Wiktor Bagiński, Agnieszka Błońska, Wojciech Grudziński, Agnieszka Jakimiak, Grzegorz Jaremko, Katarzyna Kalwat, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Katarzyna Minkowska, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Lena Schimscheiner, Weronika Szczawińska, Anna Smolar, Magda Szpecht, Małgorzata Wdowik i Katarzyna Wolińska. Tegoroczna odsłona festiwalu w formule hybrydowej odbyła się na żywo i online między 2 a 4 września 2021 roku. W programie festiwalu znalazło się 5 spektakli TR Warszawa m.in.: “WOYZECK” w reżyserii Grzegorza Jaremko oraz spektakl towarzyszący programowi głównemu – “KLUB“ w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (produkcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, koprodukcja TR Warszawa).

BALTIC TRANSFER* FESTIVAL
W dniach 18-24 października br. w TR Warszawa odbędzie się BALTIC TRANSFER* Festival – przegląd nowych form teatru, muzyki, audio instalacji z Estonii, Litwy i Łotwy. To międzynarodowy projekt artystyczny zainicjowany i realizowany przez TR Warszawa w partnerstwie z ​​Jaunimos Teatras z Wilna, The New Theatre Institute of Latvia z Rygi i Centrum Teatralnym Vaba Lava z Tallinna, dzięki wsparciu Baltic Culture Fund. Projekt ma na celu prezentację w Polsce twórczości reżyserek i reżyserów z krajów bałtyckich, a także rozwijanie współpracy i wymiany artystycznej między partnerami z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. BALTIC TRANSFER* Festival prezentuje teatr nowej generacji poszukujący artystycznego napędu w różnych obszarach sztuki i rzeczywistości. W programie znajdą się zarówno premierowe propozycje teatru repertuarowego, jak niezależne produkcje twórców i twórczyń wspieranych przez partnerskie instytucje. Na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 swoje produkcje zaprezentują ​​Jaunimos Teatras z Wilna, Dirty Deal Teatro z Rygi i Centrum Teatralne Vaba Lava z Tallinna. Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą debaty oraz spotkania z twórcami i twórczyniami.

Chcemy tym festiwalem zbudować drugą Via Baltica – drogę kulturowego transferu ponad granicami. W przeciwieństwie do tej pierwszej, będącej ciągle w budowie, nasza trasa będzie zawsze otwarta” – mówi Roman Pawłowski, kurator festiwalu i pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych.

Inicjując BALTIC TRANSFER* Festival TR Warszawa realizuje strategię programową w ramach rozwoju linii międzynarodowej i nowych talentów TR Warszawa. Przy okazji współprowadzenia tego międzynarodowego projektu teatr nawiązuje współpracę z najciekawszymi twórcami, twórczyniami oraz ośrodkami teatralnymi w krajach bałtyckich. Dzięki projektom takim jak BALTIC TRANSFER* Festival TR Warszawa buduje platformę międzynarodowej wymiany artystycznej i staje się miejscem kreowania nowych nurtów teatralnych w wymiarze europejskim. W programie festiwalu znalazły się m.in. spektakle: “Być nacjonalistą” w reżyserii Valtersa Sīlisa, z Dirty Deal Teatro z Rygi (Łotwa), “Miałam kuzyna” w reżyserii Valtersa Sīlisa z Centrum Teatralnego Vaba Lava z Tallinna (Estonia), “Dwa garaże” w reżyserii Elmārsa Seņkovsa z Centrum Teatralnego Vaba Lava z Tallinna, “Metoda Urbantschitscha” w reżyserii Arturasa Bumšteinasa z Jaunimos Teatras z Wilna (Litwa), “Brat snu” wreżyserii Adomasa Juška z Jaunimos Teatras z Wilna (Litwa), pokaz filmu “Dramatyczny rok” w reżyserii Marty Pulk (w ramach cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA), instalacja audio “Śniłem śniłem” w reżyserii Kamilė Gudmonaitė z Jaunimos Teatras z Wilna (Litwa) a także czytanie sztuki estońskiej dramatopisarki Siret Cambell “Beatrice” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, realizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z TR Warszawa i Estonian Theatre Agency. Po każdym pokazie spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami. Wydarzenia odbywają się na dużej scenie oraz sali warsztatowej TR Warszawa/Marszałkowska 8. Pokaz filmu, czytanie i debata na temat teatru krajów bałtyckich odbędą się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest partnerem wydarzenia. Festiwal finansowany jest ze środków Baltic Culture Fund, partnerami projektu jest Litewski Instytut Kultury z Wilna i Estonian Theatre Agency z Tallinna.

"Cząstki kobiety" / fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

TR ON TOUR 2021
Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęliśmy od 8 pokazów “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w dniach 17-25 lipca br. W ramach TR ON TOUR 2021 w dniach 18-21 sierpnia br. na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society w Groningen (Holandia) prezentowaliśmy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej26 sierpnia br. spektakl “ONKO” pokazany był w ramach 10. festiwalu Sopot Non-Fiction w Sopocie. Na sopockim festiwalu prezentowana była także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. We wrześniu w ramach TR ON TOUR 2021 2, 3 i 4 września br. publiczność Athens & Epidaurus Festival zobaczyła w Atenach spektakl “CZĄSTKI KOBIETY”. 1718 i 19 września br. spektakl w reżyserii Kornéla Mundruczó zostanie pokazany także na Festiwalu Romaeuropa w Rzymie (Włochy), a 27 września br. “CZĄSTKI KOBIETY” otworzą międzynarodowy program Festiwalu Teatralnego SIRENOS w Wilnie (Litwa). Równolegle, 18 września br. będziemy obecni na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Divadlo” w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala11 i 12 października br. spektakl “3SIOSTRY” prezentowany będzie na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog” we Wrocławiu13 14 listopada br., w ramach TR TOUR m.in. “CZĄSTKI KOBIETY” pokazany będzie w Thalia Theater w Hamburgu (Niemcy).

SPEKTAKLE GOŚCINNE
MŁODA REŻYSERIA W TR
W sezonie 2021/2022 w ramach linii nowych talentów, na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędą się gościnne pokazy spektakli: “NIMFY 2.0” w reżyserii Jana Jelińskiego (prod. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie; nagroda główna jury 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, wyróżnienie zespołu programowego TR Warszawa w ramach nagrody Debiut TR 2021) oraz “BEZPIECZNE MIEJSCE” w reżyserii Tomasza Fryzła (prod. Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie). W sezonie 2021/2022 odbędą się także pokazy warsztatowe tekstów, wyłonionych w konkursie dramaturgicznym „Nigdy nie będziesz szła sama” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, Tomasza Fryzła i Karoliny Szczypek (wyróżnienia zespołu programowego TR Warszawa w ramach nagrody Debiut TR 2021 przyznane na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie).

Jednym z głównych tematów poruszanych przez twórców i twórczynie wyprodukowanego przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie spektaklu “NIMFY 2.0” jest kultura gwałtu. Twórcy i twórczynie przyglądają się pozycji kobiet i starają się zrozumieć i przepracować mechanizmy przemocy, które miały miejsce zarówno w czasach antycznych, jak i współcześnie. Autorem muzyki jest Filip Grzeszczuk, kostiumy stworzył Rafał Domagała. W spektaklu w reżyserii Jana Jelińskiego występują Izabella Dudziak, Aleksandra Nowosadko i Magdalena Osińska.

Przedstawienie “BEZPIECZNE MIEJSCE” w reżyserii Tomasza Fryzła to – jak podkreślają twórcy – spektakl katastroficzny. Opowieść o tych, którzy we wszystkim widzą koniec wszystkiego; którzy nieustannie odczuwają nadciągającą gdzieś z zewnątrz katastrofę. Bohaterowie opowiadają o schronieniu, jakie w obliczu niepokojów i lęków przed światem daje im ich własne – fizyczne i metaforyczne – wnętrze. To wnętrze to miejsce, w którym można przyjrzeć się sobie i swoim lękom; swojemu światu i swoim końcom świata. Wyprodukowany przez Teatr Łaźnię Nową w Krakowie spektakl współtworzą Piotr Froń (tekst i dramaturgia), Przemysław Fik (realizacja nagrania, montaż), Paweł Labe (zdjęcia), Michał Lazar (muzyka) oraz duet aktorski – Kinga Bobkowska i Adam Borysowicz.

Pod koniec grudnia 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędą się pokazy performansów w scenografii w reżyserii Olgi Ciężkowskiej, Tomasza Fryzła Karoliny Szczypek, zrealizowane na zakończenie pierwszego etapu pracy nad produkcją spektaklu w reżyserii Philippe Quesne’a.

NAGRODA DEBIUT TR
Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego linii nowych talentów TR Warszawa. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019) oraz Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). Kolejna nagroda Debiut TR zostanie przyznana na 11. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie w listopadzie br.

WYDARZENIA FILMOWE I MUZYCZNE
W nadchodzącym sezonie artystycznym w TR Warszawa nie zabraknie wydarzeń filmowych i muzycznych.

FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA
Rozpoczynamy piąty sezon cyklu filmowego współorganizowanego przez Against Gravity i TR Warszawa, w ramach którego w TR Warszawa wyświetlane są specjalne pokazy filmów zaprogramowane przez Against Gravity, dystrybutora filmów dokumentalnych i art housowych oraz organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity. Pokazom filmów towarzyszą dyskusje z udziałem twórców i twórczyń filmów oraz zaproszonych gości. W ramach piątego cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA w sezonie 2021/2022 zaprezentujemy specjalnie wyselekcjonowany i dobrany do premier TR Warszawa kuratorski wybór filmów dokumentalnych, których tematyka poszerzy kontekst premier i wydarzeń programowych TR Warszawa w nadchodzącym sezonie. Pierwszy pokaz filmu w sezonie 2021/2022: “Dramatyczny rok/A Year Full of Drama” w reżyserii Marty Pulk odbędzie się w ramach BALTIC TRANSFER* Festival.

MUZYKA W TR
Jesień 2021 to kolejna odsłona współpracy TR Warszawa z muzycznymi festiwalami – Avant Art Festival 2021 oraz drugą odsłoną warszawskiego Ephemera Festival. 29 sierpnia br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach drugiej odsłony warszawskiego festiwalu Ephemera, realizowanego przez krakowski festiwal Unsound – “ANDRZEJ NOWAK. KONCERT” według scenariusza Piotra Kurka i Filipa Lecha, pod opieką reżyserską Grzegorza Jarzyny. Spektakl współtworzyli: Ewa Łuczak (wideo), Anna Axer Fijałkowska (kostiumy i charakteryzacja), oraz Tomasz Popakul (animacja).


​​TR Warszawa po raz kolejny jest partnerem wrocławsko-warszawskiego Avant Art Festival Warszawa, którego 5. odsłona odbywa się w Warszawie między 27 września a 2 października br. Festiwal promuje muzykę awangardową, noise oraz eksperymentalną elektronikę. Avant Art Festival odbywa się w dwóch miastach – od 2008 roku we Wrocławiu, a od 2017 roku również w Warszawie. Po raz drugi Avant Art Festival pojawi się w tym roku w Berlinie, budując swoją pozycję jednego z najciekawszych festiwali muzyki eksperymentalnej w tej części Europy. Od 14 lat Fundacja Avant Art zaprasza do Polski najważniejsze artystki i artystów sceny awangardowej i eksperymentalnej. W programie festiwalu znajdują się zarówno koncerty, jak i pokazy filmowe. 28 września br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędą się koncerty Rosy Anschütz, mieszkającej między Wiedniem a Berlinem artystki multimedialnej, kompozytorki i wokalistki oraz mieszkającej w Londynie artystki i muzyczki Beatrice Dillon, zajmującej się zarówno muzyką basową, house, jak i muzyką eksperymentalną. Wydarzenia są współfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Funduszy EOG i funduszy norweskich w ramach “Poprawy dostępu do Kultury”.

NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA. POROZMAWIAJMY O ABORCJI
TR Warszawa w sezonie 2021/2022 kontynuuje cykl wydarzeń “Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji”. Kuratorką cyklu jest Sylwia Chutnik. Jako motto całego cyklu przyjęliśmy hasło Nigdy nie będziesz szła sama, które stało się symbolem oddolnego ruchu pod nazwą Strajk Kobiet. Wyraża ono idee i wartości bliskie wielu kobietom i mężczyznom, takie jako solidarność, wsparcie, empatia, wolność. Chcemy pogłębiać świadomość tych idei i wartości w polskim społeczeństwie, tak aby już żaden człowiek nigdy nie szedł sam. W drugim sezonie cyklu przeprowadzony zostanie kolejny etap konkursu dramaturgiczny pod hasłem Nigdy nie będziesz szła sama, na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 we wrześniu br. miała miejsce premiera spektaklu “KLUB” z udziałem studentek Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa, a 29 października br. zaprosimy do udziału w projekcie Rynek Wymiany Wiedzy.

"Onko" / fot. Monika Stolarska / mat. teatru

KONKURS DRAMATURGICZNY TR WARSZAWA POD HASŁEM NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA Konkurs ma na celu pobudzenie refleksji na temat problematyki praw kobiet i aborcji wśród twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń teatru oraz stworzenie impulsu do tworzenia tekstów dramatycznych poświęconych tej tematyce. W ramach konkursu wyłonione zostaną najbardziej wartościowe i ciekawe pod względem artystycznym i merytorycznym sztuki. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało dziesięć oryginalnych koncepcji, których autorami i autorkami są: Anna Andraka, Daria Kubisiak, Magda Kupryjanowicz, Marcin Miętus, Joanna E. Mueller, Agnieszka Nasierowska, Paweł Sablik, Marzena SadochaDaria Sobik oraz Martyna Wawrzyniak. W drugim etapie konkursu autorki i autorzy zobowiązane i zobowiązani są do stworzenia do końca października 2021 roku pierwszej wersji tekstu dramatycznego. Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu zostaną zaproszone do udziału w konsultacjach dramaturgicznych, prowadzonych przez ekspertów/ekspertki w dziedzinie dramaturgii: Małgorzatę Sikorską-Miszczuk i Tomasza Śpiewaka. W trzecim etapie konkursu komisja artystyczna w składzie: Sylwia Chutnik – pisarka, aktywistka, kuratorka cyklu Nigdy nie będziesz szła samaPorozmawiajmy o aborcjiNatalia Kalita – aktorka TR Warszawa; Roman Pawłowski – dramaturg, pełnomocnik do spraw programowych TR Warszawa; Klementyna Suchanow – pisarka, aktywistka; Weronika Szczawińska – reżyserka; Jacek Telenga – sekretarz komisji artystycznej wybierze maksymalnie trzy prace finałowe laureatów/laureatek konkursu. Prace finałowe zostaną zaprezentowane w formie pokazów warsztatowych w sezonie 2021/2022, które wyreżyserują reżyserki i reżyserzy wyróżnieni w ramach programu Debiut TR 2021: Olga CiężkowskaTomasz Fryzeł Karolina Szczypek. Finałowe teksty zostaną opublikowane na stronach internetowych TR Warszawa oraz wydane w serii Nowa Dramaturgia do końca 2022 roku.

RYNEK WYMIANY WIEDZY
29 października br
. w ramach cyklu “Nigdy nie będziesz szła sama” w przestrzeniach TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8 odbędzie się Rynek Wymiany Wiedzy. To oparte na formacie “Market of Knowledge” wydarzenie dyskursywne umożliwiające spotkanie oraz wymianę wiedzy i doświadczeń między ekspertami i ekspertkami oraz osobami chętnymi do wzięcia udziału w bezpośredniej rozmowie. W roli ekspertek i ekspertów w Rynku Wymiany Wiedzy wezmą udział osoby, które mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach aborcji, pracy z osobami, które ją zrobiły i które zajmują się tematyką ciała/praw reprodukcyjnych. Celem wydarzenia jest także stworzenie możliwości rozmowy wymiany, a także przywrócenie w mówieniu/pisaniu o aborcji języka medycznego

WIĘCEJ NIŻ WIDZ!
W programie TR Warszawa obok wydarzeń artystycznych nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, które są bezcennym narzędziem rozwoju i wzmacniania relacji z publicznością. Kontynuujemy cykle długofalowych projektów i wydarzeń specjalnych przygotowanych przez zespół edukacji TR Warszawa, dopasowanych do różnorodnych potrzeb oraz preferencji odbiorców i odbiorczyń. W sezonie 2021/2022 odbędzie się cykl warsztatów dla widzek i widzów z udziałem artystów i artystek, twórców i twórczyń oraz specjalistek i specjalistów z różnych dziedzin, w ramach projektu “Powrót do teatru  powrót do siebie”. Podczas cyklu spotkań podejmowane będą tematy inspirowane spektaklami z repertuaru TR Warszawa. Dla osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy i poszerzaniem kontekstów wokół tematów poruszanych w spektaklach TR Warszawa w sezonie 2021/2022 kontynuowany będzie stały cykl spotkań grupy publiczności zaangażowanej Archipelag TR. Grupa współtworzy program Warsztatów Otwartych, przygotowywany dla publiczności TR Warszawa, które będą cyklicznie odbywać się w kolejnym sezonie artystycznym TR Warszawa. Doświadczenie pracy pedagogiczno-teatralnej z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych i stały kontakt z młodzieżą – tak przed pandemią, jak i w jej trakcie wyraźnie pokazuje, że teatr i jego performatywne możliwości mogą pomagać w budowaniu relacji, ułatwiają pogłębioną rozmowę na ważne społecznie i indywidualnie tematy w tej grupie odbiorców. Dają też narzędzia do artystycznej wypowiedzi każdemu, niezależnie od osobistych talentów i kompetencji. Dlatego w sezonie 2021/2022 jeszcze mocniej realizowana będzie, od lat obecna w TR Warszawa, praktyka partnerstw między teatrem i szkołami. Planowana jest kontynuacja współpracy z 13. Liceum Ogólnokształcącym im. Leopolda Lisa Kuli, 42. Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Łochowie, a także zawieranie nowych partnerstw w ramach idei TiSZ czyli Teatr i Szkoła wywodzącej się z berlińskiego programu Tusch – Theater und Schule. W ramach projektów TiSZ TR młodzież ogląda spektakle z repertuaru teatru, odbywają się spotkania i dyskusje oraz warsztaty prowadzone przez pedagożki i pedagogów teatru. Poza cyklami warsztatowymi odbywać się będą także warsztaty teatralne dla klas ponadpodstawowych stanowiące uzupełnienie podstawy programowej takie jak Trochę kultury! czy Shakespeare współczesny. TR Warszawa kontynuować będzie także realizację międzyinstytucjonalnego projektu KULTOUR – programu zajęć przygotowanego wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Planowana jest kontynuacja cyklu webinarów poświęconych praktykom kulturowym i edukacji kulturalnej pod nazwą INSPIRATOR DZIAŁAŃ KULTURALNYCH (grupa WIĘCEJ NIŻ WIDZ!).

TR BEZ BARIER
Od lat TR Warszawa działa na rzecz zwiększania dostępu do kultury rozumianego bardzo szeroko – zarówno jako rozpoznanie i dostosowanie programu do potrzeb uczestniczek i uczestników, likwidowania barier komunikacyjnych i architektonicznych, jak i dostosowania programu dla grup z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu. W nadchodzącym sezonie zrealizowana zostanie kolejna już 11. odsłona programu dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi TR bez Barier. Pandemia zatrzymała w domach wszystkie mieszkanki i mieszkańców Polski, w szczególny sposób dotknęła osób z niepełnosprawnościami. Zamknięte instytucje i organizacje kultury zniknęły z pola widzenia wielu ludziom, zwłaszcza tym ze szczególnymi potrzebami. Aby publiczność z niepełnosprawnościami na nowo przyzwyczaiła się do korzystania z oferty TR Warszawa i innych instytucji oraz organizacji kultury, musimy być jeszcze bardziej dostępni i otwarci. Pragniemy od rozpoczynającego się właśnie sezonu artystycznego 2021/2022 jeszcze bardziej być teatrem dostępnym dla wszystkich na co dzień. Dlatego też od września 2021 roku jeden pokaz każdego tytułu granego w danym miesiącu w TR Warszawa będzie miał zapewnioną dostępność – audiodeskrypcję i polskie napisy. Możliwie jak najczęściej będziemy zapewniać tłumaczenie na Polski Język Migowy. TR Warszawa po raz kolejny weźmie udział w 9. Ogólnopolskim Festiwalu Kultury bez Barier. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi MOŻESZ BYĆ BLISKO! W ramach odbywającego się w dniach 30 września-10 października br. festiwalu, 30 września 1 października br. zaprosimy na retransmisję spektaklu w reżyserii Katarzyny Minkowskiej “STREAM”. Spektakl będzie opatrzony polskimi napisami, audiodeskrypcją i tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Ponadto uczestniczki i uczestników festiwalu wezmą udział w spektaklach granych stacjonarnie na obu scenach TR Warszawa. Każdego wieczoru zapewniona zostanie pętla indukcyjna, audiodeskrypcja będzie czytana 3 października br. podczas spektaklu “FANTAZJA” w reżyserii Anny Karasińskiej oraz 6 października br. podczas spektaklu “2020:BURZA” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Na spektaklu “2020:BURZA” zostaną także wyświetlone polskie napisy.

NOWA SIEDZIBA NA PLACU DEFILAD
Zespół TR Warszawa realizuje kolejny etap realizacji inwestycji TR Warszawa na Placu Defilad, przyszłym Placu Centralnym. Uzyskanie prawomocnego Pozwolenia na Budowę TR Warszawa w lutym 2021 roku umożliwa rozpoczęcie długo oczekiwanej inwestycji, która wspólnie z nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmieni przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki i będzie jednym z symboli przyszłej nowoczesnej metropolii, jaką ma stać się Warszawa. Oba budynki autorstwa Thomas Phifer & Partners będą jednymi z najnowocześniejszych obiektów kultury w Polsce. Ich powstanie otworzy dla mieszkanek i mieszkańców miasta, a także odwiedzających stolicę gości i gościń nowe możliwości uczestnictwa w kulturze.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne