EN

13.01.2024, 10:09 Wersja do druku

Warszawa. Nowy rok w Teatrze Komuna Warszawa

Nadchodzące wydarzenia roku 2024 w Komunie Warszawa można spiąć pięcioma słowami: TANIEC, TEATR, MUZYKA, PREMIERY i REZYDENCJE!

fot. mat. teatru

TANIEC
O tańcu w różnych formatach opowiadać będą polscy i zagraniczni twórcy oraz twórczynie. Zaczynając od „Your Majesty” Katarzyny Sikory i Marcina Miętusa, zagłębimy się w temat komunikacji, relacji międzyludzkich oraz oczekiwań. Następnie wraz z Pawłem Sakowiczem w spektaklu „Imperial” pochylimy się nad tematem walca, który funkcjonuje na przecięciu form standardowych, użytkowych, chłopskich i balowych jednocześnie. „Glory Game” Dominika Więcka zwróci uwagę na sposób portretowania ludzkiego ciała w sporcie i porówna telewizję sportową do wciągającego melodramatu. Będziemy także gościć Anę Szopę i jej „Hair Story”, czyli antysystemowy performance, gdzie ONA przeprowadza rewolucję. Zakończeniem tanecznych interpretacji będzie „Bang Bang Bodies” berlińskiej choreografki Xenii Koghilaki biorące pod lupę headbanging, czyli energiczne machanie głową w rytm muzyki wywodzące się ze sceny muzyki metalowej i punkowej.

TEATR
Teatr w Komunie Warszawa jest zawsze wszechobecny. Razem Łukaszem Horbów, Karoliną Pawelczyk i Bożną Wydrowską w ramach „O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mówić” pochylimy się nad doświadczeniem dorosłych dzieci alkoholików. Turkowski i Nowacka pokażą swoje dwa projekty: „JaWa” o tytułowym przedsiębiorstwie społecznym oraz „Margarete” o tożsamości kobiety, która została sportretowana na taśmie filmowej znalezionej na pchlim targu w Północnych Niemczech. „Dziewczyny” Gosi Wdowik opowiedzą o tym, jak odnaleźć siebie w procesie dorastania i ciągle zmieniającym się krajobrazie politycznym. Cezary Tomaszewski opowie swą biografię w queerowym „Cezary idzie na wojnę”. Swoimi piosenkami wybrzmi także tzw. holy-hop-dog musical, czyli „Święta Kluska” Agnieszki Smoczyńskiej.

MUZYKA
Przy Emilii Plater 31 gościć będziemy polskie niezależne wydawnictwo audiowizualne skupione wokół szerokorozumianej muzyki elektronicznej, czyli Pointless Geometry. W ramach jednodniowego festiwalu odbędzie się premiera nowej kasety o tytule „Fears” autorstwa LOUFR. Dodatkowo na scenie usłyszeć będzie można artystów takich, jak Paweł Kulczyński, SKI, Szymon „Pimpon” Gąsiorek, bakblivv i Julek Polski. W pokojach Komuny będzie można także zobaczyć projekcje wybranych prac A/V z katalogu wydawnictwa. Będziemy również gościć zespół Lotto oraz Piotra Kurka w ramach wspólnego koncertowego wydarzenia.

PREMIERY
Wiosenny czas przyniesie również dwie premiery. Pierwszą z nich będzie kwietniowy spektakl Hany Umedy, zwyciężczyni Open Calla 2024. Praca Umedy dotyczyć będzie rozczytywania wpisaną w praktykę japońskiego tańca przemoc seksualną przez pryzmat własnego doświadczenia. W maju zaś o potędze współczesnej medycyny opowie Wojtek Ziemilski. Po doświadczeniu własnej udanej terapii lekami eksperymentalnymi, reżyser patrzy na problem z innej perspektywy - pyta o źródła rosnącej ocenie niewiary w naukę, bada korzenie popularności medycyny alternatywnej, interesuje się teoriami spiskowymi z czasów niedawnej pandemii.

REZYDENCJE
Wspólnie z Europejskim Centrum Sztuk HELLERAU zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie rezydencji z libańskim reżyserem Rabihem Mroué, które realizowane będą pod hasłem „Rozum, teraz!”. W ramach open calla zostaną wyłonione trzy artystki/artyści lub kolektywy twórcze. Informacje na temat Open Calla, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępny poniżej.
Partnerem projektu rezydencji jest Goethe Institut.

WIĘCEJ INFORMACJI

Źródło:

Materiał własny