EN

21.05.2021, 10:02 Wersja do druku

Warszawa. "Noc Walpurgi" w Teatrze Żydowskim

29 i 30 maja w Teatrze Żydowskim odbędą się premiery sztuki "Noc Walpurgi" w reż. Agaty Biziuk w dwóch obsadach. Spektakl powstał na podstawie scenariusza głośnego, wielokrotnie nagradzanego filmu Marcina Bortkiewicza pod tym samym tytułem. „Noc Walpurgi” będzie grana w Nowym Świecie Muzyki w Warszawie przy ul. Nowy Świat 63.

fot. Bartek Warzecha

Młody dziennikarz czeka pod drzwiami garderoby Nory Sedler, divy operowej o światowej sławie. Impulsywna śpiewaczka po chwili zgadza się na rozmowę. I tu rozpoczyna się polowanie – tylko kto jest myśliwym, a kto ofiarą? Toczy się misterna gra, a w powietrzu wisi erotyczne napięcie… Oto diva w otoczeniu piór i blichtru ściąga z siebie kolejne warstwy teatralnego dekoru, by obnażyć esencję swojej traumy. Nie chodzi tu tylko o rozliczenie się z Holocaustem.

- Błyskotliwy tekst porusza refleksje na temat pracy pamięci i funkcjonowania dotkniętego traumą umysłu. Metafizyka przenika się realizmem, rynsztok z salonem, a tytułowa noc Walpurgi – w germańskich wierzeniach traktowana jako czas kontaktu z demonami i duchami – tutaj objawia swą mroczną moc. – mówi Agata Biziuk, reżyserka przedstawienia.

Spektakl grany jest w dwóch obsadach: w roli Nory Sedler zobaczymy Monikę Chrząstowską i Ewę Tucholską, w roli dziennikarza Dominika Rybiałka i Piotra Siwka. Dominik Rybiałek i Piotr Siwek tymi rolami debiutują w Teatrze Żydowskim, dołączyli do zespołu w 2020 roku. Co ciekawe, obie obsady próbowały oddzielnie, nie podglądając wzajemnie swoich prób. W efekcie powstały dwa zupełnie różne spektakle – dwie walki Nory Sedler o wszystko! 

Przedstawienie „Noc Walpurgi” powstało na podstawie sztuki Marcina Bortkiewicza i Magdaleny Gauer. Za scenografię i kostiumy odpowiada Marika Wojciechowska, muzykę do spektaklu napisał Radosław Duda, multimedia Tobiasz Czołpiński. Opracowanie tekstu i reżyseria Agata Biziuk. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne